Poneseme odpovědnost za to, že obyvatelé EU v zimě nezmrznou. Musíme zajistit dostatek plynu, říká Zahradil

V létě přebírá Česká republika předsednictví v evropské předsednictví. Nesmí však usnout na vavřínech v době, kdy se plní zásobníky ropy. „Může se stát, že Putinův režim před zimou zcela zastaví dodávky plynu, aby nás dostal do neřešitelné situace. Proto přes léto musíme zajistit dostatek plynu nejenom pro Česko, ale pro celou Evropskou unii,“ upozorňuje v rozhovoru pro Lidovky.cz Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu za ODS.

“Pokud se jedná o zneprovoznění nějakého serveru, o kterém se můžeme z politických důvodů domnívat, že šíří dezinformace, nebo že je dokonce nástroj nepřátelské propagandy, může to být náš subjektivní názor. Rozhodnout proto musí soud. V demokracii navíc musíme mít právo se proti soudnímu rozhodnutí odvolat. Z náznaků pana ministra Blažka (ministr spravedlnosti Pavel Blažek – pozn. red.) jsem pochopil, že na legislativní úpravě se už pracuje. Co je a není dezinformace, nemůže stanovovat Centrum hybridních hrozeb ministerstva vnitra, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost ani Bezpečností informační služba. Ti mohou dát analýzu, rozhodnout musí soud.
Lidi nepřevychováte. Budete mít vždy určitou skupinu těch, kteří nevěří mainstreamovým a veřejnoprávním médiím. V některých případech si to média zavinila sama, protože informují velmi jednostranným a trochu černobílým způsobem. Nevěřím na módní slovo „státní narativ“, který by to měl udělat za nás. Nemůžeme postupovat způsobem, jako to dělaly minulé režimy, že se zneprovozní nebo zakáže to, co se nám nelíbí. Musíme na sebe vzít riziko svobody. Včetně toho, že lidé mají nárok mít nesmyslné nebo nepravdivé názory. V zájmu prostory svobody to nemůžeme zredukovat a zregulovat.”