Zahradil kritizuje Novotného. Poukazuje na překážky pro jeho kandidaturu

Archiv ODS

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) minulý týden oznámil, že by rád kandidoval v příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Ač sklidil vlnu pozitivních reakcí zejména na sociálních sítích, možné překážky nyní naznačuje přímo jeho spolustraník a europoslanec Jan Zahradil. Ten deník FORUM 24 odkazoval na vnitřní směrnice, přestože je sporné, zda je skutečně Novotného kandidatura s nimi v rozporu.

Všechno přitom odstartovala víkendová diskuze na vnitrostranickém fóru, kde Zahradil uvedl, že Novotného nenechá stranu zničit. Konverzaci následně popsal na Twitteru sám Novotný a připustil, že mu kritika ze strany lídra minulé kandidátky do evropských voleb zřejmě zavírá dveře. „Asi mě tohle semele, co? Malý pívo, předseda místního sdružení vs. místopředseda strany. Copak na to asi region. Jedno, kdo překročil myslitelné, měl jsem držet hubu, je mi to jasný a nebudu se mít čemu divit. Ještě že mám to svoje království,“ obrátil se ke svým sledujícím Novotný. Už v pondělí ráno však obrátil s tím, že ho spolustraníci uklidňují s odkazem na význam Zahradilova „strašení“.

Deník FORUM 24 následně Zahradila kontaktoval s dotazem na důvody, proč podle něj vlastně komunální politik straně ubližuje, nebo by to měl v budoucnu dělat. Ten se ovšem k uveřejněné diskuzi odmítl blíže vyjadřovat. „Nemíním to na rozdíl od něj nadále nijak komentovat. Pan Novotný sám sebe od té doby ostatně komentuje dostačujícím způsobem,“ uvedl. Zahradil také v diskuzi zmínil Novotného údajnou názorovou inklinaci k TOP 09 a Pirátům. Ani pro to však nebyl europoslanec ochotný uvést na dotaz deníku FORUM 24 bližší odůvodnění.

Požadavek ODS: čistý trestní rejstřík

Občanské demokratické straně je nyní v průzkumech přisuzováno od 11,5 % do 14 % hlasů. Nabízí se tedy otázka, zda by se nyní nevyplatilo při sestavování kandidátky zariskovat a nebylo by naopak chybou mediálně často citovanou osobnost a úspěšně zvoleného komunálního politika odmítat. Zahradil však odkazuje na interní pravidla strany. „Doposud platily pro kandidáty ODS některé podmínky. Bylo to například negativní lustrační osvědčení nebo čistý trestní rejstřík. Předpokládám, že tomu tak bude i nadále,“ sdělil deníku FORUM 24.

Zahradil naráží na skutečnost, že Novotný byl, jak sám otevřeně přiznává, odsouzen za to, že na policii oznámil, že se chystá zabít Marka Víta, jehož označuje za „nebezpečného recidivistu, který ubližuje lidem“. Odvolal se ovšem k Ústavnímu soudu. „Chápu, že Honza Zahradil udělá cokoliv, abych nekandidoval. Je možné, že to tam (v rejstříku trestů) bude,“ řekl nám Novotný.

Zároveň však čelí i obvinění za příspěvky na sociálních sítích, které údajně opakovaně podněcovaly k usmrcení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Svými výroky v květnu 2019 Novotný reagoval na návštěvu samozvané Doněcké lidové republiky, vyhlášené na proruské části východní Ukrajiny, kde byl Ondráček přijat za tónů české hymny s poctami na červeném koberci. To označil Novotný za vlastizradu, za kterou „by se mělo viset“.

Mluvčí ODS Václav Smolka poskytl deníku FORUM 24 aktuální znění podmínek pro kandidaturu do Poslanecké sněmovny z roku 2017, v nichž se výslovně nemluví o čistém trestním rejstříku, pouze o jeho doložení. „Všichni navržení kandidáti pro volbu doloží aktuální výpis z rejstříku trestů a lustrační osvědčení,“ píše se v dokumentu. Přesný výklad však bude podle jeho slov zřejmě záležet na straně. Jak dále zdůraznil, podmínky se před každými volbami aktualizují.

PR a marketing

V rámci předvolební kampaně se navíc dále objevuje i otázka PR a marketingu strany. Jak sám Novotný často opakuje, své zkušenosti novináře i v rámci komunikace opakovaně využívá pro profit městské části.

Na lednovém kongresu ODS apeloval na své spolustraníky, aby se namísto pouhé kritiky jeho osoby a úzkého vedení strany začali více zabývat i prosazováním vlastní politické práce do médií. Přítomným dával do kontrastu silné PR vládního hnutí ANO oproti jejich mnohdy nulové publicitě, a to i v lokálních médiích.

„Pokud jde o propagaci a marketing, jsem – opět obecně – toho názoru, že forma nesmí převažovat nad obsahem, respektive, že tam, kde chybí obsah, sebelepší forma nepomůže,“ komentoval Novotného názory Zahradil.

Na podobné zmínky však reagoval Novotný na Twitteru: „Nenechám si s**t na hlavu, aby o mně místopředseda strany psal na fb ,kde nic není‘ a ,že si mám zvyknout‘, to je asi zvyklej, že každý sklopí hlavu, chápu,“ uvedl.

Rozhodnutí místního sdružení

A pokud jde o případný odchod Novotného ze strany, Zahradil zdůraznil, že se jedná především o kompetence místního sdružení, osobně ale podle svých vyjádření nic iniciovat nehodlá. „Vzhledem k tomu, že nekandiduji ani letos v krajských, ani příští rok ve sněmovních volbách, považuji navíc za fér nechat takové rozhodnutí těm, kdo budou za kampaň odpovědni,“ tvrdí.

„Zcela jistě se však budu i nadále starat o to, aby se profil ODS ,nerozmyl‘ v nějakém příliš širokém řečišti. Jako ten, kdo ji v roce 1991 spoluzakládal, cítím za tu značku stále zodpovědnost,“ dodal nakonec.