ODS: Konec stěhování Evropského parlamentu? Europarlament schválil naši výzvu

Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.
„Evropský parlament dnes vyhlásil stav klimatické nouze. Hystericky v něm vyzývá Evropu i celý svět, aby bojovaly proti klimatické změně. Měl by ale především začít sám u sebe. Navrhl jsem proto, aby Evropský parlament snížil svou vlastní uhlíkovou stopu tím, že ukončí pravidelné stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem a zvolí si jen jediné sídlo. Hlasování ukázalo, kdo to s bojem s klimatickými změnami myslí vážně a kdo o klimatické krizi jenom káže vodu a sám pije víno,“uvedl autor pozměňovacího návrhu a koordinátor frakce EKR ve výboru pro životní prostředí Alexandr Vondra.

„Dvě sídla Evropského parlamentu jsou přežitek minulé doby. Stěhování stojí desítky milionů eur ročně a zároveň má zbytečný negativní dopad na životní prostředí. Nyní je řada na vládách jednotlivých členských států, aby přesvědčily prezidenta Macrona, aby s úpravou smluv souhlasil. Je to totiž zejména jeho frakce (a Andreje Babiše), která proti klimatickým změnám nejvíce bojuje,“ dodal předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil.

Celé znění schváleného pozměňovacího návrhu:

Evropský parlament:

– uvědomuje si svou institucionální odpovědnost za snižování své uhlíkové stopy; navrhuje přijmout vlastní opatření ke snížení emisí, včetně nahrazení svého vozového parku vozidly s nulovými emisemi, a vyzývá všechny členské státy, aby se dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.