Nový šéf Evropské komise nemusí vzejít z vedoucích kandidátů, říká europoslanec Zahradil

Novým předsedou Evropské komise nemusí nutně být některý z vedoucích kandidátů evropských politických frakcí pro evropské volby, přestože to tak tyto frakce prezentují. Novinářům to ve středu v Praze řekl Jan Zahradil (ODS), který je vedoucím kandidátem Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE). Vyjádřil také přesvědčení, že ACRE bude mít v Evropském parlamentu víc poslanců, než jí slibují dosavadní průzkumy, a že zůstane třetí nejsilnější frakcí.

„Já si nutně nemyslím, že to musí být jenom někdo z těch spitzenkandidátů, kdo se stane předsedou Evropské komise. Myslím si, že Evropská rada má právo sáhnout i mimo tuhle škálu nabídnutých volebních lídrů,“ řekl Zahradil. „Já formálně kandiduji na šéfa Evropské komise, ale je to podmíněno souhlasem Evropské rady,“ uvedl.

Připomněl, že podle evropských smluv vybírají předsedu komise členské země s přihlédnutím k výsledku evropských voleb. ACRE nesouhlasí s tím, aby si parlament sám určoval, kdo komisi povede. Zahradil očekává, že po evropských volbách nastane v této věci politický střet mezi radou a parlamentem.

Upozornil také na to, že na výběr předsedy komise bude mít vliv i vytvoření nové většiny v Evropském parlamentu, kterou podle průzkumů patrně neudrží frakce evropských lidovců a socialistů. ACRE vidí šanci stát se součástí nové většiny a prosadit tak do programu nové komise své priority, mezi něž patří omezení evropské regulace, větší flexibilita při integraci nebo posílení role národních parlamentů.

Zahradil očekává, že ACRE ve volbách získá přinejmenším 70 poslaneckých křesel bez započtení britských europoslanců, kteří by v případě brexitu parlament do konce října opět opustili. Nedávno zveřejněný průzkum slibuje ACRE 66 europoslanců se započtením britských zástupců. Podle Zahradila ale průzkumy nezohledňují skutečnost, že se k ACRE připojují nové strany, například z Itálie nebo z Nizozemska. Nyní má frakce v Evropském parlamentu 76 zástupců.