To je na pováženou! Europoslanec Zahradil se zhrozil nad výrokem Merkelové o Britech a USA

ROZHOVOR „Anglosaský svět, kolébka demokracie, dvakrát v minulém století tahal Evropu z jejích vlastních průšvihů, u jejichž kořenů vždy stálo Německo. Jestli se teď USA a Británie od Evropy odtáhnou, nevěstí to nic dobrého,“ je zneklidněn v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jan Zahradil (ODS). Naznačuje i budoucí střet české politiky – mezi eurofederalisty a eurorealisty. „Ti první nás budou chtít zatáhnout do dluhové unie, kde budeme společně platit cizí dluhy, uprchlické unie, kde se budou přerozdělovat migranti, a antiamerické unie,“ obává se.

Tento týden se v europarlamentu debatovalo o médiích v ČR. Je vůbec správné, že se tato záležitost řeší na půdě EP, není to naše vnitřní záležitost? Vím, že jste se k tomu ve svém proslovu jasně vyjádřil, ale mnoho lidí přímý přenos nevidělo…

Mohl bych jen zopakovat, co jsem řekl ve svém projevu. ZDE si na něj tedy dovoluji odkázat.

Většina europoslanců ve Štrasburku schválila rezoluci, která kritizuje maďarskou vládu a požaduje, aby proti ní Evropská komise zahájila sankční řízení. Vy jste k tomuto faktu uvedl, že se „nemůžete zbavit dojmu, že tady nejde o svobodu a demokracii ve středoevropských zemích, ale je to snaha nám utáhnout kyslík za to, že ne vždy a ne ve všem posloucháme“. Není tohle velice špatná strategie, která jenom způsobí, že v těchto zemích ještě stoupne počet kritiků EU? Což už se ostatně děje, v Česku považuje EU za dobrou věc 35 procent lidí dle výzkumu veřejného mínění, který zveřejnili organizátoři mezinárodní konference Globsec. Není to tak i proto, co zmiňujete?

To s tím souvisí. V poslední době je v EP z nejrůznějších důvodů grilována jedna středoevropská země za druhou – Maďarsko, Polsko, nyní Česká republika. Nemohu se zbavit dojmu, že je to jakási odveta za to, že tyto země poslední dobou ‚zlobí‘, že třeba odmítly kvóty nebo že se nijak nehrnou do eurozóny. Pokud tomu tak je, je to krátkozraké chování, které reputaci EU poškodí. A jestli si pan Sobotka myslí, že se tomu vyhne, když si bude hrát na „hodného“, jak mu radí jeho poradci, velmi se mýlí. Právě proto je třeba stát si na svém a ukázat, že střední Evropa umí ve věcech společného zájmu postupovat také společně.

Kancléřka Merkelová po návratu z jednání G7 údajně prohlásila, že Američané a Britové už nejsou spolehlivými partnery a že Evropané musí vzít osud do svých rukou. To zní až zlověstně. Rýsuje se tu nějaká roztržka? Nebo jak čtete toto vyjádření?

Velmi mě toto vyjádření zneklidnilo. Toto paní Merkelová hlásá jménem celé Evropy? Že to nejsou spolehliví partneři? Štěstí, že to zatím ještě nejsou „konkurenti“ nebo „nepřátelé“. Možná ale i na to časem dojde. Tenhle výrok, speciálně z německých kancléřských úst, je na pováženou. Anglosaský svět, kolébka demokracie, dvakrát v minulém století tahal Evropu z jejích vlastních průšvihů, u jejichž kořenů vždy stálo Německo. Jestli se teď USA a Británie od Evropy odtáhnou, nevěstí to nic dobrého.

Už dříve zaznívaly úvahy o vytvoření jakési evropské armády. Přitom máme NATO. Může to dojít až tak daleko?

Evropská armáda je dalším snem eurofederalistů, kteří chtějí mít z EU globální mocnost, konkurenta nejen Ruska a Číny, ale i USA. Proto chtějí i konkurenční obranný projekt, který by samozřejmě NATO oslabil. Zní to ovšem směšně v situaci, kdy většina evropských členů NATO není ani schopna platit 2 % HDP ročně na obranu a prezident Trump je musí napomínat. Kde chtějí vzít peníze na tu svou euroarmádu?

Začínají se u nás opět výrazněji vést debaty o zavedení eura. Premiér Sobotka se vyjádřil pro pevné stanovení termínu jeho přijetí. Většina české veřejnosti je však proti jeho přijetí. Co si myslíte o tomto premiérově vyjádření v čase předvolebním?

Není to jen pan Sobotka, ale i Kalousek a Bělobrádek. Naznačuje to, kudy povede dělicí linie české politiky v blízké budoucnosti. Nebude to už střet mezi pravicí a levicí, ale střet mezi eurofederalisty a eurorealisty. Ti první chtějí zatáhnout ČR do tvrdého jádra EU, vedeného tandemem Merkelová–Macron, včetně eura. Chtějí nás tedy zatáhnout do dluhové unie (kde budeme společně platit cizí dluhy), uprchlické unie (kde se budou přerozdělovat migranti) a antiamerické unie (kde má euroarmáda nahradit NATO). Ti druzí, mezi něž patří především ODS, to vidí zcela opačně, chtějí stát stranou tvrdého jádra EU a reprezentují většinu české veřejnosti. Ta si to, doufám, ve volbách uvědomí.

V posledních týdnech jsme zažili v Česku vládní krizi. Jejím výsledkem je odchod Andreje Babiše z vlády. Podle preferencí však nejvíce krizi odskákala ČSSD. Čím si to vysvětlujete?

Pan Sobotka si to špatně spočítal, udělal z Andreje Babiše přesně to, co původně nechtěl: oběť. Babiš to dovedně využije, což mě vůbec netěší. Sobotky mi však líto není, zavinil si to sám. Ve vládní krizi se opřel o ty společenské skupiny, které vůbec nepatří k voličům ČSSD a Sobotku za jeho postoje svým hlasem ve volbách neodmění. Někdy mám pocit, že pan Sobotka by se lépe vyjímal v nějaké straně typu TOP 09 než v ČSSD.