Macron udělá z Česka chudší NDR, varoval europoslanec Zahradil

Slova Emmanuela Macrona, který ještě ani nevyhrál francouzské prezidentské volby a už se postavil do role nekompromisního evropského lídra, nejsou dobrým signálem pro Českou republiku. Je o tom přesvědčený europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle kterého znamená Macron hrozbu pro Česko. Jeho evropská politika podle něj pošle Česko do pozice „jakéhosi chudšího východního Německa“. Europoslanec to uvedl pro deník Echo24.

 „Jeho (Emmanuela Macrona – pozn. red.) evropská politika je dalším důvodem k tomu, aby Česká republika stála mimo budoucí ‚tvrdé jádro‘ EU. Jinak se staneme jenom nedůležitou součástkou francouzsko-německého motoru a brzy přijdeme o monetární, fiskální i daňovou autonomii, pak bude následovat sjednocení sociálních, zdravotních a penzijních systémů a my zamrzneme v pozici jakéhosi chudšího východního Německa,“ uvedl Zahradil, který není žádný příznivec šéfky Národní fronty Marine Le Penové, která s Macronem soupeří o Elysejský palác.

Pokud se Macron dostane do vedení Francie a posílí tak na evropském poli francouzský tandem s Německem, jako to dělali lídři obou zemí už dříve, hrozí podle Zahradila střední Evropě a s ní i České republice, že se stane jejich „otloukánkem“. Emmanuela Macrona jako dobrého partnera pro Německo už doporučoval na nedávném summitu EU dosluhující francouzský prezident Francois Hollande.

Za Macronovými projevem z minulého týdne, ve kterém hrozil do tří měsíců po svém zvolení uvalit sankce na některé členy Evropské unie kvůli odmítání uprchlických kvót a dalším oblastem, což se týká vedle Maďarska a Polska i České republiky, vidí Zahradil snahu o hledání nepřítele a snahu o odvedení pozornosti od domácích záležitostí.

Zahradil: Macron odvádí pozornost

„Jde o jakési hledání ‚vnitřního nepřítele‘. Británie po brexitu zase těmto lidem začíná sloužit jako ‚vnější nepřítel‘. Jsou to celkem známé triky, jak odvést pozornost od vlastních selhání, tak od vnitřní krize EU. Nepochybuji, že pan Macron se to rychle naučí, pokud to už neumí,“ dodal Zahradil.

Zahradil, který je v Evropském parlamentu členem frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), tím reagoval na slova Macrona z minulého týdne. Ten se nechal slyšet, že není možné mít Evropskou unii, ve které se někteří členové chovají jako Polsko a Maďarsko v otázce univerzit, vzdělávání, uprchlíků nebo základních hodnot. Slíbil zavedení sankcí proti těmto zemím, které chce uvalit do tří měsíců po svém případném zvolení.

Polsko, kterému Macron vytýká sérii reforem soudního systému, dalo najevo, že si takovou rétoriku nenechá líbit. „Rozumím, že během volební kampaně jsou používána silná slova, ale musí existovat nějaké hranice. Tento komentář porušuje evropské standardy a zásady přátelství s Polskem,“ uvedl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski pro místní tisk. Jeho slova citoval server Politico.

Emmanuel Macron se o post francouzské hlavy státu utká s Marine Le Penovou. Do druhého kola, které se uskuteční 7. května, je ho voliči poslali se ziskem 23,75 procent hlasů. Pro Le Penovou hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů.

 

Zdroj: Echo24.cz