Eurokoalice TOP09 a ANO jde proti českým zájmům, má vytvořit evropský superstát

Volba předsedy Evropského parlamentu přinesla sice konec dosavadní koalice mezi eurolidovci a eurosocialisty, nahradilo ji ale nové spojenectví mezi lidovci a liberály, tedy ANO a TOP09. Jeho cíl je stejný: federální unie.

„Tato nová koalice, jejímž výsledkem má být mimo jiné volba lidovce Tajaniho do čela europarlamentu, je snad ještě horší, než ta předchozí,“ říká předseda Aliance konzervativců a reformistů v Evropě Jan Zahradil. „V koaliční dohodě obě frakce vyhrožují ´nacionalisty a populisty´, proti kterým se musí spojit tzv. proevropské síly. Koalice požaduje harmonizaci daní, tj. jejich zvýšení, společného ministra financí EU nebo Evropskou komisi v roli evropské vlády, která bude řídit členské státy. U TOP09 podobná zrada českých zájmů nepřekvapuje, ale šéf ANO, jehož europoslanci jsou součástí dohody, se dosud vůči podobným nápadům stavěl rezervovaně. Buď tedy lhal, nebo je mu úplně jedno, co se v Evropě děje.“

„Kandidát lidovců pan Tajani se od této příšerné koaliční smlouvy nijak veřejně nedistancoval, což pro ODS znamená, že jej na pozici předsedy Evropského parlamentu nemůžeme podpořit. Jako poslanci strany, která chce EU reformovat, jsme přesvědčeni, že podobný program není v zájmu České republiky ani prosperity Evropy jako celku,“ dodává místopředseda ODS Evžen Tošenovský.