Socialisté opět proti vládě, zkusili zastavit dohodu s Kanadou

Poslanci ČSSD se ve Štrasburku připojili ke komunistům a krajní pravici a pokusili se svými hlasy zastavit projednávání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou, známou pod zkratkou CETA. Neuspěli, ale podle Jana Zahradila vzbuzuje jejich postup vážné pochybnosti o české zahraniční politice.

“Dohodu schválila vláda premiéra Sobotky z ČSSD. Nyní se europoslanci té samé strany pokusili poslat dohodu k ledu. Jak má pak vypadat zahraniční politika České republiky, když se ani sociální demokraté nejsou schopni domluvit na jednom stanovisku?” ptá se europoslanec a předseda Aliance konzervativců a reformistů v Evropě Jan Zahradil.

Návrh usnesení, které ovšem většina europoslanců odmítla, požadoval, aby Evropský soudní dvůr nejprve posoudil, zda není dohoda v rozporu s evropským právem. To by schvalování zbrzdilo minimálně o rok. Sama právní služba Evropského parlamentu ovšem již dříve potvrdila soulad CETA se stávajícími předpisy.

Podle Jana Zahradila má CETA odstranit 99% obchodních bariér mezi Kanadou a EU. Jen na clech to pro evropský export bude znamenat okamžitou úlevu ve výši půl miliardy eur.