Češi najdou na britském pracovním trhu místo i po brexitu, říká europoslanec

„Britský pracovní trh byl vždy velmi otevřený a Češi – i díky své dobré pověsti – na něm budou mít své místo.“

 

Odchod Británie z EU zkomplikovalo rozhodnutí soudu, že brexit musí nejdříve schválit britský parlament. Premiérka Velké Británie Theresa Mayová však odmítá, že by to mělo brexit zdržet či zastavit. Vyjednávání nových vztahů s EU přitom nebude snadné, a to zejména v oblasti volného pohybu osob.

Z výsledků referenda vyplývá, že britská veřejnost chce omezit práva občanů EU získávat v Británii práci, a brát ji tak místním. Omezení pracovní imigrace je proto důležitým bodem současné britské politiky. Volný pohyb pracovníků je však nedělitelnou součástí čtyř základních svobod volného trhu, kam spadá také volný pohyb zboží, kapitálu a služeb.

„Británie bude chtít zachovat přístup na volný trh, tedy zbylé tři svobody, což bude pro EU nepřijatelné. Ze strany Británie by šlo o vyzobávání třešniček, což by mohlo vést další členské země k opuštění EU,“ vysvětluje redakci Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. I ostatní členské státy by totiž mohly zatoužit po tom, aby mohly aplikovat jen volný pohyb zboží či kapitálu bez nutnosti otevřít své hranice pracovní síle ze zahraničí.

Řešením může být švýcarský model nebo obchodní dohoda

Otázkou zůstává, zda britská vláda zamezí přílivu pracovníků z členských států EU na úkor volného obchodu. Nabízí se ale i alternativní scénáře. Příkladem může být Švýcarsko, které nyní musí dodržovat čtyři svobody, a zároveň si s Evropskou komisí vyjednává výjimku. „Dohoda není dokončena, ale vypadá to, že půjde o pohotovostní mechanismus. V případě, že bude pracovní migrace občanů EU do Švýcarska vyšší, než je průměr členských států EU, bude moci Švýcarsko příchod občanů EU za prací na určitou dobu omezit,“ říká Jan Kovář.

Podle europoslance Jana Zahradila (ODS, ECR) jsou vazby mezi Británií a EU natolik silné, že se obě strany budou snažit dohodnout co nejrychleji a nejvýhodněji. „Členské státy Komisi ani parlament příliš blízko k vyjednávání nepustí, protože budou potřebovat co nejlepší výsledek, tedy především volný obchod. O obchod půjde v první řadě i Britům,“ tvrdí Zahradil. Nejpravděpodobnějším scénářem je tak podle něj široká obchodní dohoda, která bude preferovat volný pohyb zboží.

Dopad brexitu na české pracovníky lze těžko odhadovat

Česká vláda počítá i s nejhorší variantou, tzv. tvrdým brexitem, který by znamenal zpřetrhání volného trhů s Británií. To by mohlo ovlivnit i pozici českých pracovníků v Británii. „Nyní nemůžeme odhadnout, jak dopadne budoucí nastavení vztahů, a nemůžeme tedy ani odhadnout dopad na české občany, kteří ve Velké Británii chtějí pracovat či studovat. Prioritou české vlády bude tento dopad minimalizovat,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Europoslanec Zahradil je k budoucímu vývoji situace pro české pracovníky optimistický. „Neočekávám, že by se jejich situace jakkoli měnila. Po skutečném vystoupení Velké Británie z EU budou ale pravděpodobně muset nově příchozí žádat o nějaký typ pracovního povolení a řídit se britskými zákony,“ míní europoslanec. Zároveň si myslí, že brexit není pro občany ČR hrozbou. „Britský pracovní trh byl vždy velmi otevřený a Češi – i díky své dobré pověsti – na něm budou mít své místo,“ dodává Zahradil.

Zdroj: EurAktiv