TV Prima: Partie 30. 10.

„Já chodím na Hrad každý rok. A já jsem hned v pondělí našemu panu předsedovi oznámil, že se těch oslav zúčastním jako každý rok. S tím, že respektuji samozřejmě odlišný názor, ale stejně tak žádám o respekt mému názoru. Já jsem také chodil na Hrad za všech dosavadních prezidentů, za Havla, za Klause i za Zemana. 28. říjen pro mě není soukromý mejdan toho nebo onoho prezidenta, ale je to součást oslav státního svátku. A já si prostě myslím, že 28. října se na Hrad má chodit, chodil jsem tam a budu tam chodit i v budoucnu.“

Záznam celého pořadu: TV Prima

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Dobrý den, vítám vás u Partie televize Prima. Uplynulý týden byl politicky velice horký. Poznamenal i páteční oslavy 98. výročí vzniku republiky. Na začátku byly spory o zahraniční politiku naší země. Pozvání dnes přijal ministr zahraničních věcí z ČSSD, pan Lubomír Zaorálek. Dobrý den.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Dobré poledne.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jan Zahradil, europoslanec za ODS. I vám dobrý den.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Dobrý den.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
V pátek naše země oslavila státní svátek. Oslavy 28. října letos poznamenalo politické dusno. Oslav na Pražském hradě se letos neúčastnila řada osobností, včetně rektorů a mnoha zákonodárců. Druhá alternativní oslava státního svátku se konala na Staroměstském náměstí. Přišly tisíce lidí a vyjádřily nespokojenost s politickou situací. Pojďme se krátce podívat na letošní oslavy dne státnosti.

redaktorka:
Každý napjatě čekal, jestli prezident Miloš Zeman ve svém projevu zareaguje na současné dění okolo kauzy Jiřího Bradyho. Zeman se ale věnoval pouze oceněným.

Miloš ZEMAN, prezident republiky:
Všichni dnes vyznamenání své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli.

redaktorka:
Společným jmenovatelem všech oceněných byla letos tradice naší země. Z jeho rukou tak převzali vysoká ocenění třeba kardinál Dominik Duka, válečný hrdina Jaroslav Klemeš nebo Jiří Nesázal. Ten loni v únoru pomohl v Uherském Brodě zachránit několik lidí při střelbě psychicky narušeného muže. Mírné rozpaky pak budila jen medaile pro zpěváka Daniela Hůlku. Ocenění převzal i politolog Petr Robejšek. Mezi hosty ve Vladislavském sále jsme včera překvapivě zahlédli i některé zástupce ODS a také KDU-ČSL, i přesto, že ještě v týdnu avizovali, že na Hrad spíše nepůjdou. V sále byla většina politiků ČSSD, ale i zástupci ANO, policejní prezident, který mimochodem včera přišel o řidičák na půl roku za rychlou jízdu, i nejvyšší státní zástupce.

Jan CHVOJKA, poslanec /ČSSD/:
Všichni byli rádi, že můžeme oslavit svátek vzniku Československa. To znamená, já jsem nezaznamenal žádný rozdíl oproti minulosti.

redaktorka:
Jenže v podhradí už takový klid nebyl. Během jedné hodiny se zaplnilo celé Staroměstské náměstí, aby přivítalo nejen Jiřího Bradyho, ale i mnoho dalších. Akci zorganizoval místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny /STAN/:
Mám radost, máme našlápnuto k tomu, aby se v naší zemi postupně něco změnilo. Ne revolucí, ale evolucí.

Jiří BRADY, :
Je to tak emocionální, že se to nedá vyjádřit. Já mám skoro problém mluvit.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, jak vnímáte ty letošní oslavy 28. října, jak velké je to rozštěpení společnosti?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Tak já doufám, že nebude zas tak velké. Já jsem přesvědčen, že slavit říjen, 28. říjen může každý slavit podle svého gusta, protože máme demokratickou zemi, tak zaplaťpánbůh za to. Já jsem slavil na Hradě, protože tam chodím pravidelně, cítím to trochu jako povinnost. A byl jsem tam, když tam byl Václav Klaus, se kterým jsem se hodně přel a přesto jsem tam chodil, takže pro mě to nebylo nějaké přemýšlení. A byl jsem některými věcmi potěšen, se přiznám.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Například?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Mě velice potěšilo to ocenění Karla Kosíka, protože to je pozoruhodná postava a blíží se výročí 68. roku. Stejně mě tak potěšilo třeba ocenění diplomatů, protože si myslím, že máme některé výborné diplomaty, a to byla dobrá věc, že se ukázalo na některé. Günter Verheugen, který podle mě velkou zásluhu česko-německé vztahy, a to byl pro mě taky velice, to jsem nevěděl, to bylo pro mě překvapení velmi příjemné. A ještě něco, mě teda taky potěšilo ocenění Jana Kačera, protože Jan Kačer je postava zase jiného výročí, toho 89. roku a vím, jak on se tehdy angažoval. A já mám vůči němu ještě jednu takový osobní, vděčnost, a to je to, že v dobách vlastně normalizace on v Ostravě uváděl a režíroval báječné, já si pamatuju Othella a další. Já vím, že on na to asi nevzpomíná úplně rád, na tu ostravskou periodu, ale já jsem mu za to dodnes vděčný, za to, co nám tehdy do Ostravy, takže jsem, mě taky velice potěšilo, že Jan Kačer byl oceněn.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Já jsem ráda, že mluvíte o těch pozitivních věcech a asi bych ani nic jiného neočekávala, ale je něco, co vám vadilo, je něco, co ty letošní oslavy podle vás poškodilo?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Poškodilo. Tahle země má za se sebou velmi dramatickou historii a mně připadá, že to, že tady třeba se vedou debaty, je úplně normální. A že si připomínáme 100. výročí Československa, které v té době, které už dneska v té podobě neexistuje, takže to je vidět, že ta historie je výjimečná. A co se týče, mně pouze jediná věc, teda co bych řekl, některé vulgární, vulgární nápisy a podobně, které jsem viděl v Praze vůči prezidentovi, tak…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Na tom Staroměstském náměstí.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Třeba. A nebo výroky, které jsem zaregistroval, tak jsem si říkal, to ne, jako to si myslím, že, to si myslím, že bylo nad rámec, ale jinak si myslím, že tady je svoboda a můžeme slavit, jak chceme.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane europoslanče, vy jste se těch oslav ve Vladislavském sále nakonec zúčastnil, vy jste tam byl, přestože mnoho politiků ODS deklarovalo, že tam spíše nepůjdou. Proč jste nakonec přišel?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Tak především to nebylo žádné nakonec, ale bylo to na začátek, já chodím…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Vy jste neuvažoval tedy o tom, že vůbec nepůjdete do…

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já chodím na Hrad každý rok. A já jsem hned v pondělí našemu panu předsedovi oznámil, že se těch oslav zúčastním jako každý rok. S tím, že respektuji samozřejmě odlišný názor, ale stejně tak žádám o respekt mému názoru. Já jsem také chodil na Hrad za všech dosavadních prezidentů, za Havla, za Klause i za Zemana. A přestože pan prezident se chová jako slon v porcelánu, já tedy rozhodně nepatřím do jeho fanklubu a nejsem jeho volič, tak ten 28. říjen pro mě není soukromý mejdan toho nebo onoho prezidenta, ale je to součást oslav státního svátku. A já si prostě myslím, že 28. října se na Hrad má chodit, chodil jsem tam a budu tam chodit i v budoucnu.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Co si myslíte o tom bojkotu státního svátku?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Tak každý to cítí samozřejmě jinak. Já říkám znovu, že respektuji odlišný názor, pokud někdo trpí tak nepřekonatelným odporem k prezidentu Zemanovi, že by mu to činilo nějakou potíž, nebo měl by nějaké morální dilema, tak má samozřejmě plné právo tam nejít nebo se zúčastnit nějaké alternativní oslavy nebo vůbec si to prožít po svém, prostě je to státní svátek, každý to cítí jinak. Já to cítím takhle, takže já jsem na Hradě byl.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jak hodnotíte ty letošní oceněné. Pan ministr zmínil to, co ho potěšilo. Je naopak někdo, kdo vám mezi těmi oceněnými, nechci říct vadil, ale to jméno třeba vás překvapilo?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
To si samozřejmě nechám pro sebe, je to tak, že vždycky každý ten prezident, a dělal to tak prezident Havel, dělal to tak prezident Klaus, a dělá to tak samozřejmě i prezident Zeman, sem tam do toho seznamu zařadí někoho, řekněme, z nějakých osobních sympatií. A ty sympatie nemusí být sdíleny zbytkem národa. Takže…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Kolik takových osobností jste tam letos viděl?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Pár, pár takových případů jsem tam viděl. Stejně tak na druhé straně tam byla samozřejmě celá řada velice úctyhodných jmen, když tady padla ta česká diplomacie, když tady máme ministra zahraničí, tak já třeba jsem byl velice potěšen oceněním naší velvyslankyně v Sýrii, paní Filipi, protože to je opravdu osoba, která podle mě patř k české diplomatické špičce. Myslím, že i nepřátelé nebo protivníci prezidenta Zemana, a já tedy se považuji za politického oponenta prezidenta Zemana, museli uznat, že ta oslava na Hradě měla důstojný průběh, že tam nezaznívaly nějaké politické deklarace a že tam vlastně nebyla nějaká politická přestřelka. Takže pro mě stejně jako za Havla, stejně jako za Klause, i za Zemana, ta oslava má víceméně, na tom Hradě má víceméně důstojný průběh.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
V tom se asi nějak zvlášť nelišíme, ale samozřejmě, aby to zas nevypadalo, že se vyhýbáme nepříjemným věcem, protože to, co vyvolalo to určité napětí, to byla kauza pana Bradyho. A je pravda, že ta kauza pro mě byla velmi nepříjemná a jsem velice nerad, že takhle proběhla z řady důvodů a…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Co pro vás osobně bylo to nejvíc nepříjemné na celé té kauze?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
No, to že tady se vyvolala očekávání. A já samozřejmě také nevím přesně, co se, protože to já nedokážu podat cynicky…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Jak hodnotíte to vysvětlení Hradu, pane ministře?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Jestli tady, jestli tady bylo vyvoláno nějaké očekávání a pak jako bylo zmařeno, tak já za sebe jsem velice rád, že se to vyřešilo, že třeba já jako za vládu mohu říci, že pan premiér tedy ocenil pana Bradyho, a to jsem zaplaťpánbůh, tím se to nějakým způsobem, a nejenom on vlastně, ale to mi připadalo, jako když říkám za vládu, tak velice oceňuju to, že premiér na to zareagoval. A ta očekávání nějak naplnil. Tím se to aspoň takto z hlediska symboliky nějak vyřešilo, ale samozřejmě je to nepříjemné, že se to stalo. A já neznám všechny detaily toho příběhu, abych tady podal zprávu, co vlastně se stalo. Já si prostě dlouhodobě myslím, není to moje parketa, ale dlouhodobě si myslím, že ten způsob, jak se ta vyznamenání udělují, když si to představím, jak mi to říkali někteří ti vyznamenaní, že jim někdo zavolá a sdělí jim tady ten a ten jako a budete nebo jste nominován, že si dovedu představit, že u nich vzniká otázka, není to nějaký vtip nebo je to skutečně úředník z Hradu. Mně se zdá, že když tady říkal pan Zahradil, že je to problém dlouhodobý, tak to si myslím také, že je problém dlouhodobý, takhle se to podle mě dělá už od Václava Havla, přes Václava Klause, tímto způsobem, který mně nepřipadá úplně šťastný. A kdyby, tak bych navrhoval, aby se tohle dělalo nějak důstojněji, slavnostněji, aby prostě, když se takové rozhodnutí přijme, aby to dostal ten dotyčný třeba oficiálním dopisem a aby to nebylo tak, že je někam pozvaný. Je to podle zákona, jak to dnes stojí, podle, tak je to prostě v rukách prezidenta a dlouhodobě, ne až teď si myslím, že ten způsob, jak se to sděluje, je podivný.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Vy mluvíte o tom, že Hrad někomu volá, pan Brady a jeho žena oznámili, že jim Jindřich Forejt z prezidentské kanceláře volal. Hrad to potom pan Forejt a pan mluvčí na své tiskové konferenci nějakým způsobem vysvětlovali, ale vlastně nikdy nepotvrdili, že panu, panu Bradymu volali. A nad tím celým se vznáší tady ta otázka vlastně…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
To snad, mám dojem, že tam nějaký telefonát byl, to nikdo nepopírá, snad problém je v tom, co vlastně v něm všechno přesně zaznělo. A to asi nevíme a těžko zjistíme. A já tvrdím, že celý tenhle způsob je úplně, je trochu na vodě. A kdybych měl teda se tím vážně zabývat, tak mám trochu jinou agendu, tak bych řekl, že tady by to stálo za úvahu, jak učinit z toho proces, který je průhledný a který je i, řekněme, třeba je to nějaký tým lidí, ať je to premiér, prezident a podobně, a výsledkem je určitý oficiální dopis, který se pošle. Mně se prostě dlouhodobě nelíbí to, že se to takhle obvolává, že to je jenom nominace, ten se dozví dokonce až někdy na poslední chvíli nebo až tam. Tak jak to slyším od těch, kteří říkají, jak je to potkalo, tak mi to připadá zvláštní. A tady bych si přál nějakou nápravu.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Dobře, pane europoslanče.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Podívejte, když už tady, tady se zabýváme tímhle konkrétním příkladem, tak to, co předvedla ta skvadra hradních úředníků s těmi telefonáty netelefonáty, potom s takovými těmi nedůstojnými tiskovkami, jak se tam vymlouvali prostě…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Mluvíte o panu Forejtovi, o panu Ovčáčkovi?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Tak to byl prostě vrchol trapnosti. Já nebudu studovat telefonní výpisy, prostě kdo kdy komu volal, co mu říkal nebo nějaké maily, ale to, co předvedli lidé kolem prezidenta Zemana, byl vrchol trapnosti. A jestli skutečně prezident Zeman se pokusil jakoby vydírat nebo tlačit ministra Hermana k něčemu, prostřednictvím vyznamenání nevyznamenání pro jeho příbuzného, tak to je samozřejmě nedůstojné. A to je věc, která mi velmi vadí.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
To zní, jako byste věřil někomu v tom sporu, máte, máte vy v tom jasno, pane europoslanče?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já bych, to se dostáváme na začátek toho sporu. Možná by bylo zajímavé se vůbec dozvědět, jak to celé vzniklo, protože já mám jakési neoficiální info, a možná to pan ministr potvrdí nebo nepotvrdí, že vláda se dohodla neformálně, neoficiálně, že tedy při návštěvě dalajlámy v České republice ho ministři mohou přijmout, my jsme svobodná země, takže se s ním mohou setkat, ale nikoliv na oficiální půdě ministerstva, protože to by bylo považováno jako za diplomatické přijetí a tím pádem by se vlastně otevírala půda k nějakému diplomatickému protestu zase od čínské strany. Třeba pan Bělobrádek, jak se s ním setkal někde soukromě, pan Herman ho přijal na půdě ministerstva oficiálně a tím se rozjel nějaký slet událostí, do kterého pak všichni vstoupili jako slon v porcelánu, včetně pana prezidenta, včetně potom vlády, která vytvořila…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
My se k tomu dostaneme, ano.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
…ten dopis 4, což teda zase byla další nedůstojná akce. Takže jestli už se chceme zabývat ještě jednou tímhle tím případem, tak si to pojďme rozklíčovat tady od samého začátku.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Já bych to, tak bych se přidal, kdybychom to oddělili, protože to jsou to dvě věci. Jedna věc je kauza pana Bradyho. A já jsem přesvědčen, že pan Brady je úctyhodný muž a zaplaťpánbůh, že se mu tady dostalo uznání odpovídající.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
To zcela nepochybně.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
A to je jedna věc. A pokud by někdo s vyznamenáním i takto zacházel, obchodoval, tak to je samozřejmě zavrženíhodné. Ale já říkám, já, tady se ptáte, komu věřím, to není, jako já nevím, komu mám věřit, protože ta situace je pro mě nepřehledná, a to je jedna věc, tahle kauza, která mě velice mrzí, neměla se stát a neměla ani ta podezření vzniknout. A druhá věc je to, co tady teď zmínil pan předseda Zahradil, za to se cítím odpovědný a o tom jsem připraven mluvit, protože si myslím, že…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ano.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
…jsem schopen o tomhle přesně podat svědectví, jak to bylo.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Na začátku těch sporů o vyznamenání, už to tady zaznělo, a možná to pojďme ještě zpřehlednit, byla návštěva tibetského dalajlámy v Praze, sešel se s ním ministr kultury Daniel Herman, vzdálený synovec Jiřího Bradyho, od schůzky se oficiálním dopisem pak distancovali 4 nejvyšší ústavní činitelé naší země. Pane ministře, to prohlášení vzniklo na ministerstvu zahraničních věcí. Je to tak?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
No, tohle pravděpodobně vyžaduje důkladnější vysvětlení.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Já, já o něj prosím.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Tady nejde o to, tady nejde o to, tady nejde jenom o to, kde se něco psalo, tady jde o to, jak skutečně celé vzniklo. A jestli mi dáte, tak já odpovím na to, co se ptal pan Zahradil, pokud teda, řekněme, že to jsou dvě věci, jedna je pan Brady a druhá je teda to, co vy říkáte, co vyvrcholilo tím prohlášením ústavních činitelů. To si myslím, že je důležité zmínit, že tahle historie má začátek před 2 roky zhruba, kdy na vládě já jsem řekl, že Česká republika má zmražené vztahy s Čínou. Já se domnívám, že to je špatně, protože tady prostě celá řada evropských zemí, Evropská unie, Spojené státy, všichni vedou dialog, existuje široká shoda v světě, dokonce je to názor i samotného 14. dalajlámy, že se má vést dialog s Čínou, protože je to strašně nutné do budoucna, myslí si to Francis Fukuyama, celá řada politiků. A řekl jsem, že ten stav nepokládám za dobrý a že bych byl rád, kdybychom ho změnili. Nicméně Čína je samozřejmě složitá obrovská země, s historií, která vůči Západu není jednoduchá. Čína trpí dlouhodobě frustrací a pocitem zklamání ze Západu. Historii, která má 150, 100 let…

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
To je politologická přednáška.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Já se domnívám, pane kolego, že ale se nedá pochopit ta událost bez toho, aby si někdo uvědomil, co bylo před 150 lety. Politika dělových člunů, to, že Západ vytvořil v Číně 8 milionů závislých na opiu, jako to všechno. Já, když jsem přijel do Číny, tak to byla první věc, na které se mě čínská televize ptala, to znamená, my jsme řekli, chceme-li tedy vztahy s Čínou, tak musíme akceptovat ty určité formální náležitosti, určitou symboliku toho vztahu, že například problematika jedné Číny je pro Čínu nesmírně choulostivá věc. A musíme si domluvit, že budeme diplomatická pravidla respektovat. Před těmi 2 roky, pane kolego, jsme se dohodli, že ta pravidla se respektovat budou.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Ale já se, já se nechci s vámi přít o toto. Já myslím, že situace, pojďme to zúžit na tenhle ten konkrétní případ. Já jsem pro pragmatické vztahy s Čínou, já jsem pro to…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
V pořádku.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
…aby se otevíraly obchodní a investiční možnost pro Českou republiku v zahraničí, i mimo evropské trhy. Já nechci, abychom byli závislí jenom na evropském trhu, protože ten samozřejmě prochází různými vzestupy a pády. A já souhlasím s tím, abychom otevírali mimo evropské trhy, a do těch mimoevropských trhů samozřejmě patří i Čína, ale musí to být děláno důstojně, musí to být děláno na bázi vzájemné rovnoprávnosti a musí to být děláno tak, aby vláda postupovala v této věci jednotně. Já jsem přesvědčen, že vláda postupovala nejednotně, že si tam každý hrál nějakou svojí kartu, že to vyústilo do diplomatického skandálu a že, a to je poslední věc, kterou k tomu řeknu, že vláda v tom posledním kroku se zachovala nepochopitelně submisivně, protože ten dopis 4 byl opravdu zbytečný, nadbytečný. Čínská strana si vás vychutnala. Ta si vás potom na tiskovce namazala na chleba prostřednictvím svého tiskového mluvčího. A myslím, že nota ministerstva zahraničí nebo ministra zahraničí by byla naprosto dostačující. Ale co mě zajímá, je, a já jsem se na to ptal a já chci, abyste mi na to odpověděl, jestli se vláda skutečně dohodla, že ministři, ti, kteří chtějí, se mohou setkat s dalajlámou, ale že nemají vytvářet dojem, že je to oficiální přijetí a že tedy to mají udělat někde mimo vládní půdu, mimo ministerskou půdu a tak dále, protože pokud by to byla pravda, tak by to samozřejmě celou tu akci stavělo do jiného světla.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
A kdybyste mě nepřerušil, tak byste se to možná dozvěděl, jak to bylo, protože to je to, co jsem vám právě chtěl sdělit.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já jsem vás chtěl malinko, jako dostat víc k tomu tématu, aby to nebylo moc…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Musíte mi nechat chvilku toho prostoru, abyste se dozvěděl, jak to celé bylo, protože vy jste to vylíčil velmi sugestivně, mluvíte o mazaní chleba na krajíc, ale možná, kdybyste si poslechl, co teď řeknu, tak byste mluvil jinak. Podívejte, bylo to tak, jak jsem řekl, že jsme se před 2 lety dohodli, a všichni ministři s tím souhlasili, já jsem se jich dokonce zeptal, pokud někdo to zpochybňuje a nesouhlasí to, teď to řekněte, jinak nemá cenu do toho jít, pokud nebudeme jako vláda jednotní. No, a řekli jsme si, že ano, že do toho jdeme a že budeme ty pravidla respektovat a když vznikne problém, tak to se mnou budou ministři konzultovat. To se, řekněme, stalo 2 měsíce před tím, než vypuklo Fórum 2000, pan Herman se na mě obrátil.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Ano.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
A říkal mi, že bude Fórum 2000 a on se tam zřejmě na tom Fóru setká se 14. dalajlámou. A já jsem se ho ptal, já si to pamatuju, bude to společný panel nebo něco takového, on říkal, ne, ne, ne, jenom se tam s ním potkám. Já jsem říkal dobře.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Takže o schůzce na ministerstvu kultury nebyla řeč?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Samozřejmě, že ne, jako to bylo v rámci toho, co jsme si řekli. A já jsem říkal, no, ano, když tam s ním budete mluvit a podobně, možná z toho bude křik, ale to ustojíme, protože jsme svobodná země jako a není možné takhle to omezovat, takže takhle jsme se dohodli. A pak je důležité to, že před těmi zhruba 14 dny v pondělí jsem byl v Lucemburku a ráno jsem se dozvěděl z veřejných zdrojů, že pan ministr Herman, se kterým jsme to konzultovali během těch 2 měsíců a nic se neměnilo, najednou jsem si přečetl, že oficiálně přijme 14. dalajlámu na ministerstvu kultury. Já jsem se ho telefonicky celý den hledat, jako volal jsem mu, co se děje, on mi poslal SMSku pouze odpoledne, ve které mi napsal, že to je situace vyvinula a že on přijme 14. dalajlámu na ministerstvu kultury. Já jsem mu opravdu navzdory tomu, že jsme tam měli jednání o Sýrii, tak jsem ho neustále telefonicky snažil se sehnat, povedlo se mi to až večer. A když jsem ho večer zastihl, já to říkám tady, tak důležité proto, protože neustále slyším od pana Hermana, jak vzpomíná na to, jak ho mučila StB jako před rokem 89. A tady jsem si říkal, kdo je ten, kdo ho tedy mučil v téhle věci, to jsem byl zřejmě pouze já, protože já jsem mu volal, ale říkal jsem mu pouze to, tohle je vážná věc, my máme přece dohodu, a slovo platí. My jsme se k něčemu zavázali, dokonce jsme o tom spolu mluvili. A vy teď najednou říkáte, že ho přijmete na ministerstvu kultury? To je, jsem říkal, to je nedodržení slova. A dokonce nedodržení slova vůči mně, nejenom vůči teda Číně, to je prostě základní věc diplomacie. Diplomacie a pravidla se musí respektovat.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A čím si to zdůvodňujete, pane ministře, podcenil to ministr kultury?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Počkejte, nechme ještě ty fakta chvilku. Pan Herman mi řekl, situace se vyvinula, pro mě je otázka svědomí, já už s tím nenadělám jako. A kdyby i chtěl, tak už je pozdě, protože v 8 ráno 14. dalajláma přijde ke mně na ministerstvo kultury. A já jsem mu říkal, musíme to nějak změnit, protože to je politická provokace, prostě to porušíme všechno, on mi říká, já tady sedím, mám tady vedle sebe Martina Palouše, tady mám Petra Koláře, tak já vám dám je k telefonu, tak prostě oni…, my jsme to teď dohodli, tak se zkusme nějak dohodnout, oslovte pana 14. dalajlámu, přesvědčte ho, ať v 8 hodin ráno na to ministerstvo nepřijde, mi řekl, zkuste to sám, udělejte to vy. A nejenom to, já jsem, rozumíte, vydal prohlášení, ve kterém jsem řekl, že politika, ministerské prohlášení, které jsem tedy mohl vydat, řekl jsem, že naše politika se nemění a že za soukromá jednání jsou něco jiného, nicméně pan Herman nejenom, že se to uskutečnilo v těch 8 hodin ráno, ale dokonce se to uskutečnilo tak, že tam měl místopředsedu sněmovny, teda pana zástupce lidové strany, paní místopředsedkyni Senátu, takže tam byli představitelé oficiálně obou komor, uskutečnilo se to na ministerstvu financí. A pan Herman dokonce vydal prohlášení, že to nebylo soukromé přijetí, ale že to bylo služební, oficiální přijetí, takže já jsem byl tak trochu kašpar v souvislosti s tím, co jsem vydal. A teď odpovídám na to, co vy jste řekl, já už jsem sám samostatné prohlášení vydat nemohl, protože teď už bych tímhle nezměnil nic. A navíc tam byli představitelé komor, to je ta logika, proč se ozvali představitelé komor, proč se ozval premiér, protože stanovisko ministra zahraničí už v této situaci bylo ničím, a nakonec prezident, který to prohlášení o strategickém partnerství v březnu tohoto roku podepsal. Takže tak vznikl tento text.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Kdo dal ten popud k tomu společnému prohlášení 4?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Nešlo o popud, šlo, rozumíte…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Tak něčí nápad to musel být, že to bude tato diplomatická věc…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Šlo o hledání, rozumíte, šlo o hledání řešení v situaci, kdy Česká republika přestala držet slov, protože my jsme prostě akceptovali to, že začneme partnerství za podmínek, které jsou stejné pro všechny, asi 51 států světa, která dneska má, které dneska mají podobné partnerství jako my. Ty státy všechny vlastně respektují i ty symbolické a formální věci. A Česká republika udělala to, co si nedovolil ani prezident Obama, dokonce kdybyste se podívali podrobně i na případ slovenský, tak si to v této podobě nedovolil ani prezident Kiska, a my jsme tady jakoby vystoupili z řady. Pan Herman s tím, s tou argumentací, že on má tu zkušenost s StB, si tady prostě dovolil něco opravdu, co bylo zborcením toho, se dohodlo a stal se hrdinou, jako, rozumíte, pro mě ale je to, že i když mluvíme o čestné a slušné politice, tak je to podle mě také otázka držení slova, které se dá, které se dá kolegům a které se dá dokonce i partnerovi, jako dokonce i Beneš říkal, že držení politických dohod je základ a sám se bohužel ve svém životě opakovaně setkával s tím, že jednou Stalin, podruhé, podruhé Francie ji nedodrželi, ale pro nás, jako Českou republiku, musí dodržování politických /nesrozumitelné/, on byl základem, je to základ kultury diplomacie v celém světě.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
To je v pořádku. Ale, pane ministře, já se omlouvám, vy jste mi neodpověděl na tu otázku. Hned to bude, pane europoslanče, dám vám prostor. Čí to byl nápad, že to bude tento diplomatický prostředek. Byl jste to vy nebo byl tam nějaký tlak ze strany premiéra nebo dokonce Hradu?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Tlak, já jsem tu situaci řešil samozřejmě, volal jsem premiérovi do, shodou okolností do Lucemburku přijel také na ta jednání rady také Tomáš Prouza, takže jako řešil jsem to prostě s představiteli s ostatními a hledali jsme řešení, jak zareagovat na situaci, ve které jednoznačně muselo z čínské strany přijít, tak jak to je, máme tady představitele komor, představitele vlády a ti všichni se tváří, jako kdyby se nic, jako kdyby neplatilo nic z toho, co bylo vlastně symbolickou formální součástí partnerství, které jsme začali v březnu realizovat.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane europoslanče, stačí vám to vysvětlení nebo…?

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já jsem rád, že to tady zaznělo, ale to je skutečně děs běs, jak se tady v té vládě tvoří zahraniční politika, jestliže tady je nějaká jednotná linie, tak já předpokládám, že ji budou členové vlády respektovat a že tam nebude docházet k nějakým excesům. Čili, abychom si to tady nějak shrnuli, pro mě to teď vpadá asi takhle. Za prvé, pan ministr Herman podkopnul vás. Za druhé, pak do toho vstoupil prezident Zeman, který se pokusil pana ministra Hermana k něčemu dovydírat přes jeho strýce, což je další nepřijatelná věc.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Ne, to už spekulujete.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
A za třetí, za třetí, vláda potom, a teď tedy nevím, jestli z vašeho popudu nebo z popudu někoho jiného, přijala to prohlášení, jak tomu říkáme dopis 4 nebo deklaraci 4…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
To nebyl žádný dopis.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
…kterou já považuji, a tady se s vámi neshoduji, já to považuji za chybu. Já myslím, že čínská strana dobře ví, jaká je oficiální politika české vlády. A mimochodem, za všech českých vlád, ať v nich seděl levicový nebo pravicový premiér, i za vašeho předchůdce Schwarzenberga v Černínském paláci, vždycky Česká republika držela politiku jedné Číny a nikdy nezpochybňovala územní integritu, ať už šlo o Tchaj-wan nebo o Tibet. Takže podle mého názoru by i v téhle situaci stačilo ujištění ministra zahraničí nebo eventuálně citace z nějaké pasáže vládního dokumentu, že to neznamená žádnou změnu vládní politiky.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Byla to, bylo to, pane ministře, přiměřené.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
To ujištění ministra zahraničí padlo už den před tím. A vzhledem k tomu, že jsem v něm napsal, že nezodpovídám za soukromé návštěvy a vzhledem k tomu, že pan Herman vydal prohlášení, že je to soukromá návštěva, tak se to moje vyhlášení stalo…

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
To si sjednejte ve vládě nějaký pořádek sami, ale tak…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Podívejte se, já s váma souhlasím v tom, že tady prostě jeden člen vlády vlastně nedodržel linii a nedodržel to, co bylo dohodnuto, ale, a bohužel to musím přijmout, že máte pravdu, že tohle je podivné, takhle se to dělat nedá jako, já vám pouze říkám, jak to přesně bylo a snažím se vysvětlit, že skutečně prohlášení ministra zahraničí už na ten druhý den dostatečné nebylo. A vzhledem k tomu bylo třeba reagovat na to, že do toho vstoupili představitelé komor za lidovou stranu a že tady byla vlastně reprezentace obou komor vlády, na kterou Čína řekne, tohle je, tohle je teďka stanovisko České republiky a na to bylo třeba reagovat jinak, než stanoviskem ministerstva zahraničí.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
V tom se prostě neshodneme. V tom se neshodneme. A myslím, že dobrým důkazem toho, že to skutečně byla chyba, že to udělali špatně, tak byla ta reakce z čínské strany, kdy vlastně mluvčí, ani ne ministr nebo ústavní činitel, ale mluvčí řekl něco v tom smyslu, že tedy slova jsou pěkná, ale teď ať následují činy, což já považuju opravdu za dost potupnou formulaci, a to jste si sami naběhli na vidle.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Pane Zahradile, nic takového tam není, vy jste pravděpodobně nečetl to prohlášení, ale já vás ujišťuju, že takováhle formulace, kterou vy jste řekl, tam nenajdete, tam máte pouze napsáno to, že se oceňuje prohlášení, že je jednotná pozice a nic o tom, že slova, že mají, to, co se citovalo v novinách, že mají činy následovat slova, to je překlad, špatný překlad, který…

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
/Souzvuk hlasů/…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Protože to vzniklo, my jsme dokonce, moje tisková mluvčí volala do ČTK a ptala se, jak je možné, že si vymýšlejí překlad něčeho, co tam není. A oni to odůvodnili, že tam byl nějaký elév, který neumí anglicky a tak tohle přeložil. A tenhle ten, který vy citujete, prostě zkomolený překlad se šíří úspěšně i na internetu. A to už je něco, co nezměníte, protože jednou vystřelená věc se potom už těžko vrací zpět, takže tohle je také nepravda. A já se jenom přimlouvám za to, podívejte se na ten skutečný text toho, co vydala, co vydalo ministerstvo zahraničí Číny a podívejte se na ten anglický překlad.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já se na něj, pane ministře, rád podívám, ale skutečností je, že mediální a veřejný dopad celé téhle kauzy je ostuda pro vládu, a to tak je prostě. A z toho se bohužel už asi nějak nevymluvíte.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Já souhlasím, že to, a k tomu potom ještě přibylo v kauze Bradyho, je naprosto nešťastné a tady, to je těžké, těžké hájit, to mě také nesmírně mrzí. Na druhé straně pro mě osobně to je založeno na tom, že já nemohu postupovat jinak, než že předpokládám, že ti, kteří, s kterými se dohodnu, budou držet slovo. A to, co budu prosazovat je, aby to slovo držela i Česká republika. Já mám zkušenost z minulosti za 15, 20 let, jak jsem sledoval diplomacii /nesrozumitelné/ v této funkci, že docházelo k docela vážným situacím, dokonce i se soudními státy. A když jsem se pídil po tom, co byla příčina, tak to bylo prostě to, že Česká republika nedržela slovo. Jako já se domnívám, že to je něco, co nás trochu pronásleduje. A já jsem si řekl, když jsem začal, že tuhle chybu nebudu opakovat. A mně je to jedno, jestli je to 400tisícová Malta nebo miliardová Čína, mně jde o to, aby Česká republika, když něco řekne, aby za tím stála. A mrzí mě, pokud to někdo poruší, a chtěl jsem, aby bylo jasně řečeno, že my slovo držíme.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Poslední slovo. Já jsem v Evropském parlamentu místopředseda výboru pro mezinárodní obchod, takže my tam s tou Čínou taky dost často přicházíme do styku, teď zrovna se tam vede spor o to udělení, neudělení statutu tržní ekonomiky Číně koncem tohoto roku. A samozřejmě, že všichni v Evropském parlamentu, reprezentanti jednotlivých zemí, jsou pro pragmatické a korektní vztahy s Čínou a moje zkušenost je, že když se chováte k té Číně jako rovný s rovným, tak oni to prostě od vás vezmou. A ty vztahy jsou pragmatické. Nejhorší, co můžete udělat, je vytvořit dojem nějaké podřízenosti nebo submisivity nebo něčeho podobného, protože pak si vás ta čínská strana vychutná a to se podle mého názoru stalo právě v tomhle případě.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
To se nestalo. Já s váma naprosto souhlasím a dokonce to je to, co já vlastně od začátku hlásám, my jsme součástí toho prohlášení o strategickém partnerství učinili i dohodu, že se budeme bavit o nepříjemných věcech, my, a mohu vám teďka říkat příklady, i premiér zvedal otázku například lidských práv na oficiálních jednáních s Čínou, my díky tomu, že jsme otevřeli ty vztahy s Čínou, tak jsme otevřeli témata, o kterých jsme se do té doby s nimi neměli ani možnost ani příležitost bavit, ale já s váma naprosto souhlasím s tím, že pokud chcete i s Čínou jednat, tak dokonce je zásadní věc, abyste si udržel určitou váhu a určitou suverenitu a schopnost říkat i nepříjemné věci, jiná věc je ale, a to je to, kde se rozcházíme, já tvrdím, že když se k něčemu zavážu a řeknu, že budu respektovat věci, tak to prostě musím držet. Právě na to, abych byl silný v kramflecích, tak musí být jasné…

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já se s vám nehádám.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Mě velice mrzí, a to s vámi souhlasím, mě velice mrzí, že se to v tomto případě…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Počkejte, my se už vracíme zase na začátek, pane ministře, ale tady byla kritika směrem k tomu, jestli ta…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Tady se s váma těžko mohu přít, protože v tom bohužel máte pravdu, tohle se stát nemělo, ale já si stojím za tím, že když jsem něco řekl, já jsem se sám styděl za to, tady se, tady se mluví o servilitě vůči Číně, ale já jsem se styděl za to, že něco, co jsme měli držet, jsme nedrželi, jako je to špatně, já bych byl rád, kdyby se tohle už neopakovalo.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A ten spor o tom, jestli tento diplomatický prostředek byl přiměřený, opravdu nebyl žádný jiný, udělal byste dneska něco jinak, když vidíte, jaký, jaká reakce vzbudila to společné prohlášení?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Marně přemýšlím o tom, jakým způsobem, protože opakuji, prohlášení ministra, a vzhledem k tomu, že v tom byly i ty komory, tak těžko prostě hledáte způsob, jak to zastavit, jak říci ne, my slovo držíme. Prezident, ten to podepsal, to prohlášení o strategickém partnerství a tito 3 vlastně reprezentují ty, kteří přijali někoho, kdo podle názoru Číny, který my nesdílíme, jako je pořád součástí těch snah o separaci a oddělení, jako my si myslíme, že ne, že to je duchovní osoba, sám 14. dalajláma to mnohokrát zopakoval, Čína tento názor nesdílí, my máme sice jiné postoje, ale když jsme řekli, že budeme vést ten dialog, tak jsme si řekli, že budeme respektovat ty odlišné postoje, a tohle prostě je třeba držet.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Ale já rozumím, já rozumím tomu, dalajláma tady už bylo mnohokrát v České republice, mnohokrát tady vystoupil na různých fórech a na různých konferencích, a to je přece naprosto v pořádku, protože je to přece jenom výrazná osoba jednoho duchovního směru, je to určitým způsobem, taky symbolizuje nějakou tu havlovskou tradici, takže tady to má, dejme tomu, ještě nějaký další význam, ale to, co se stalo tady, že prostě ta vláda není schopna se sjednotit a že není schopná postupovat jednotně a že pak sama sebe dostává do vysloveně trapných a nedůstojných situací. A já s vámi nesouhlasím, že ten dopis 4, že byla nutnost, já si skutečně myslím, že to mělo jít po linii ministerstva zahraničí, tak takováhle politika je prostě nepřijatelná. Takhle se zahraniční politika dělat nedá.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
A já vám tvrdím, že to bylo nedostatečné a jako pro mě osobně už to prostě v té době, já už jsem to prohlášení vydal jednou, tak jsem ho nemohl prostě podruhé vydat znova, to je nesmysl, jako hledat cestu v takové situaci je těžké, to souhlasím, jako my jsme už moc možností neměli, ale říci, že my na slovu stojíme, to mně připadalo zásadní, jinak bych si připadal, že jsem ztratil tvář já, ale ne kvůli servilitě, ale prostě proto, že se nechovám korektně, že nedodržuju základní pravidla slušné diplomacie.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, ony se objevily také informace, že to prohlášení původně mělo být neveřejné a že to rozčílilo předsedy obou komor. Je to pravda, mělo být původně neveřejné, zamýšlelo se to tak?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Veřejné jako neveřejné. Podívejte, jako myslím si, že nevím o hovorech, které by se vedly mimo mě. A jako, že by mohlo být neveřejné, že by se tajně něco posílalo, to je přece nesmysl.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Že by se odeslalo Číně diplomatickou poštou?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Ale o něčem takovém, ale o něčem takovém jsem nikdy neuvažoval, protože mně nepřipadá možné posílat nějaké tajné depeše v takové věci. Tady šlo o to, že se to stalo veřejně a veřejně se prostě na to muselo odpovědět. Není to šťastné, že musíme takto reagovat, ale ústavní činitelé takto vystupují každé 3-4 měsíce v prohlášeních. V této sestavě v České republice, tato sestava sděluje věci opakovaně. Když byly například prohlášení maďarského parlamentu, kde vystoupil maďarský předseda a zpochybnil dekrety, no, tak vystoupili oba dva představitelé našich komor a zaujali k tomu jasné stanovisko. Nikomu to nevadilo. Takže to není něco, co by se vůbec nestávalo a bylo to neobvyklé, tady jsme to použili pro to, abychom řekli, že máme, že cítíme závazek to, čemu, co jsme podepsali a že to napsané slovo platí, to je všechno, co za tím stojí, ani o trochu víc.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já ten obsah toho vzkazu já nezpochybňuji, já zpochybňuji tu formu, která podle mě byla přehnaná, vytvořila dojem jakési podřízenosti, podbízivosti a submisivity. A byla také patřičně čínskou stranou využita.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Nebyla. Já se domnívám, že to stanovisko, které Čína k tomu dala, bylo korektní, kdyby ho, nemám ho tady, abych vám ho přečetl, protože tam není to, co vy jste řekl. A já se domnívám, že čínská strana v něčem se zachovala docela klidně, jako já jsem nezažil žádné vyhrožování na svou stranu, jak to pořád slyším. Rozumíte, tady se zbytečně vytváří pocit, že někdo na vás tlačí a podobně. A já vám opakuji, mně jde, mně samotnému jde o držení slova. Nám to vadilo, když Stalin podrazil Beneše. Nám to vadilo, když se nedodržely závazky v roce 38, tak my bychom snad z toho měli vyvodit, že když s někým jednáme, ať je jakkoliv velký, tak držíme, co se napsalo. Mě prostě neskonale mrzí, že tady někdo nedodržel slovo, ale jako jsme v zemi, kdy já nemohu dělat víc, než na něho apelovat. A co mi vadí, mně vadí ta kýčová atmosféra kolem toho, když někdo mluví o StB a vzpomíná na to, a vypadá to, že někdo ho mučil, rozumíte, mé mučení, to byl velmi slušný apel a vysvětlování důvodu, proč musíme držet lajnu, když jsme se k tomu jednou zavázali. Já říkám jedinou věc, pan ministr Herman, ať rovnou teda řekne, nebo to měl říct už tehdy, já prostě nechci vztahy s Čínou, jako jiná alternativa v tom není. Vy říkáte, že jsme se do této situace neměli dostat, ale já vám prostě vysvětluju, že já jsem stál o to tu situaci změnit, mít dialog s Čínou a zároveň jsem doufal, že když se na tom domluvíme, tak to budou všichni držet.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
Já znovu říkám, tenhle ten obrázek komunikace uvnitř vlády, který jste právě nastínil, nesvědčí o něčem příliš pěkném, nesvědčí o akceschopnosti vlády, nesvědčí o tom, že vláda je schopna se sjednotit. A nesvědčí o tom, že ministři vlády rok před volbami, možná proto, že je to rok před volbami, tak jsou vůbec schopni dodržovat nějakou jednotnou linii vládní politiky. Já jako opozice samozřejmě s tou vládní politikou nemusím souhlasit, ale byl bych rád, abychom mohl být opozicí vůči vládě, která je aspoň v některých věcech jednotná, tady v té věci jste se teda rozstřelili naprosto parádně a je z toho docela nepříjemná ostuda.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Pane kolego, ale vy přece víte, vy jste v politice dlouho, skoro podobně jako já. A vy dobře víte, jak je těžké ve vládách i koaličních držet to, že prostě zvlášť tehdy, když se blíží zase další období, tak se do toho promítají všechny ty i kalkulace, které souvisí s oslovením veřejnosti a podobně, to víte dobře. A že to je těžší v souvislosti s blížícími volbami, to musíte vědět dobře, víte, že ve vašich vládách to bylo taky. Takže já uznávám vaši kritiku, ale jenom, jenom prostě s mírou toho, že tady jsme se setkali s něčím, co se bohužel stává často. Nepodlehnout tomu pokušení, hrát si vlastně hru, to je těžké, když musí cela parta držet pohromadě, ale o tom vy určitě něco víte.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, dobře. Pane ministře, ten dopis má i dopad do české společnosti, spousta lidí se bojí, že se Česká republika obrací na Východ, vznikl petiční výbor na obranu demokracie, na Staroměstském náměstí se sešly tisíce lidí. A jak se díváte na tu akci, mohlo by to mít…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Každý kdo říká, a tady já prostě nesouhlasím s tím, co se tady vytváří ten pocit, že jde Česká republika někam na Východ. Budu o tom mluvit. Já jsem připraven o tom mluvit ve sněmovně. A já chci slyšet, kde teda, kdo tyhle projevy a kde ty důkazy pro to vidí. Jako já se domnívám, že tohle je jenom zase vytvářená bublina. Jako je to dáno prostě tím, že se pokládá za evropské postoje něco, co prostě evropským postojem není, nebylo a v této podobě, jak to, bohužel se mi zdá v české společnosti přežívá, jako tady se říká, chápete, tady se v minulosti v zahraniční politice prosazovaly věci, o kterých se dneska tvrdí, že jsou evropské a podobně, ani tehdy nikdy evropské nebyly, jako například, já nevím, příklad válka v Iráku v roce 2003, jako rozumíte, ano, tady v české společnosti byl, pamatuju si…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Můžeme k té Číně, hraje v tom…

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Protože té Číny se to týká, i v případě Číny…

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
A hraje v tom nějakou roli osobnost prezidenta Zemana, který se, který takto vystupuje?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Ale, ale prezident Zeman v základních věcech, vemte si jeho vystoupení v Evropském parlamentu, vemte si, vemte si jeho vztah, jak on propaguje euro, jak on propaguje evropskou armádu, to všechno jsou prostě docela zásadní prvky, kterými dává najevo evropskou orientaci. Neříkám, je řada věcí, ve kterých se s ním přu, ale když se s ním přu, tak on mi neříká, že on chce jinou, on mi říká, to je věc strategie, já mám jinou strategii jako, já s ním nemusím souhlasit, ale prostě není to tak, že bych se bavil s někým, kdo chce změnit svěřování země. A hlavně za směřování země je zodpovědná vláda jako, a já jsem vám dneska i.., a to, co se týče politiky vůči Číně, tak strategii o partnerství má dneska v tomto světě 51 zemí, která, když se podíváte třeba na tu naší smlouvu, tak je, nebo to naše prohlášení, tak je velmi podobné tomu, co podepsalo Německo, co má například Británie, Francie, Polsko, jako dokonce Evropská unie má podobný typ partnerství, tohle je evropská politika. Jako evropská politika není mít zmražený dialog s Čínou, jak jsme měli před 2,5 roky. Evropská politika je tento dialog vést.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Počkejte.

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:
To vám mohu říct, že jako představitel jedné z opozičních stran, že po žádných zmražených vztazích nevoláme. Já jsem pro pragmatické korektní vztahy. Už jsem to tady několikrát řekl, na bázi vzájemné rovnoprávnosti. A mně nevadí obchod s Čínou a otevírání obchodních a investičních možností. To, co možná mně vadí a nám vadí a spoustě lidem vadí je, že se tady vlastně vytváří dojem, že celá ta relace s Čínou dnes je obhospodařována několika málo jedinci, že je to vlastně taková jakoby zprivatizovaná linka, kterou obhospodařuje pan Tvrdík a kterou obhospodařuje pan Pokorný z okolí premiéra a několik dalších lidí. Čili, otevře-li se tady nějaká širší škála možností a uvidí-li se na číslech, že skutečně ten objem vzájemného obchodu roste, tak to bude podle mě docela dobré znamení. Já taky nevěřím tomu, že zvyšování obchodní výměny bude mít nějaké politické dopady a že nám tady Čína zavede vládu jedné strany a zruší demokracii nebo svobodné volby, to samozřejmě je nesmysl, ale ty vztahy musí být rovnoprávné, musí to být prostě vztah rovný s rovným, tady se vytvořil dojem, že Česká republika se dostala do stavu podřízenosti, jakési submisivity a že se někde za něco omlouvá, za něco prosí, to je chyba.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pane ministře, já vás poprosím jenom o velice krátkou reakci, prosím.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/:
Já odmítám všechna ta podezření ze servility, já jsem přesvědčen a mohu vám říct za ministerstvo zahraničí, za premiéra a za vládu, že my děláme skutečně politiku, ve které jednáme s Čínou jako rovný s rovným, je nesmysl jakékoliv…, my nemáme žádný důvod se, my nemáme žádný důvod se před nikým hrbit a ani před nikým dalším, ale podstatné je, že diplomacie a pravidla diplomacie patří držet slovo. A tohle byla situace, o kterou šlo. A já vám mohu garantovat, že pokud tady vzniklo podobné prohlášení, tak jenom proto, že je třeba držet právě solidní, korektní, čestnou politiku, ať je na druhé straně kdokoliv.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka:
Pánové, já vám děkuji za účast v naší Partii. Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí, europoslanec Jan Zahradil. A vám, milí diváci, přejeme hezký zbytek neděle.