Maďarské referendum. Zahradil: Současný systém je nepřijatelný

Jak vážnou ránu zasadilo maďarské referendum o imigračních kvótách plánům evropské komise, že mezi členské státy přerozdělí 160 tisíc uprchlíků? A hrozí konec Evropské unie, jak před pár dny varoval předseda Evropské komise Jean Claude Juncker? O tom v pořadu Pro a proti diskutují europoslanec za ODS Jan Zahradil a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček z ČSSD.

Maďarské referendum a jeho následky

„Maďarské referendum je čistě populistická záležitost určená dovnitř Maďarska. Konec Evropské Unie to rozhodně znamenat nebude,“ myslí si Libor Rouček. „Byl bych rád kdyby referendum znamenalo konec pana Junckera v čele Evropské Unie, což se bohužel asi nestane. V každém případě je to signál, že ten systém redistribuce uprchlíků, tak jak ho vymyslela Evropská komise, je nadále nepřijatelný,“ říká Jan Zahradil.

Evropa před zkouškou, či před rozpadem?

Podle Libora Roučka Evropská unie pouze prochází další zkouškou v níž nakonec obstojí. „Evropská komise prochází různými krizemi. Byla zde finanční krize, uprchlická krize, je zde brexit. V žádném případě se ale nejedná o nějaký konec. Máme zde 27 států, většina z nich nechce rozpad Evropské unie. Eveopská unie tu zůstává a my musíme být plnoprávnými, zodpovědnými a solidárními členy. Musíme společně hledat řešení. Nestačí dělat populistická referenda doma kvůli své domácí situaci.“ To europoslanec Jan Zahradil si přeje především výraznou změnu podoby evropského společenství. „My si nepřejeme žádný chaotický rozpad Evropské unie, my chceme jinou Evropskou unii. Pružnou, vícerychlostní, která nebude své členy nutit k integraci za každou cenu. To ale naráží na generaci politiků pana Junckera.“

Jak dál?

Logicky se tedy nabízí otázka, jak bude dál pokračovat evropský integrační proces. Podle Jana Zahradila je především čas na zcela zásadní reformu. „Měli bychom otevřít evropské smlouvy. Mimo jiné po obrovském políčku v případě brexitu. Chtěl bych, aby česká vláda vyjednala pro Českou republiku trvalé výjimky z azylové politiky i eurozóny. Moje představu je nová právní úprava celého fungování Evropské unie. Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček si myslí, že je to utopie. „Nová právní úprava je nemožná. Jak vidíme, máme názory federalistické, máme názory euroskeptické. Když se otevřou smlouvy, na ničem se neshodneme,“ uzavírá Libor Rouček.

Autor:  Renata Kalenská, Martin Ocknecht