Po Brexitu si mají Češi říci EU o extrabuřty

Europoslanec Jan Zahradil z ODS patří mezi dlouholeté kritiky EU. Britský odchod z Unie vylepšuje podle Českou pozici. Zahradil je členem třetí nejsilnější frakce v Evropském parlamentu spolu s 21 britskými konzervativci.

LN: Co bude znamenat odchod Británie? Jak to dopadne na frakci Evropský konzervativců a reformistů?

Bezprostředně to nebude znamenat určitě nic. Dá se totiž očekávat několik let jednání o novém postavení Velké Británie vůči Evropské unii. Premiér David Cameron oznámil, že zůstane v úřadě do října, kdy se koná výroční konference Konzervativní strany. Ta by měla zvolit nového lídra, který se stane i premiérem. Tento nový premiér požádá o invokaci – tedy uvedení do chodu onoho procesu vystoupení. Nastanou jednání o právní úpravě smluv, za jakých podmínek zůstane Velká Británie členem jednotného trhu a podobně. Čekám, že tato jednání se potáhnou několik let.

LN: Proč?

Stačí si vzpomenout na vystoupení Grónska v roce 1985. Byla to malá země s 55tisíci obyvatel, neexistovala ještě EU, a přesto tehdy jednali tři roky o svém novém právním postavení vůči Evropským společenstvím. V případě Británie to bude určitě složitější.

LN: A jak to bude s britskými europoslanci?

Dovoluji si odhadnout, že dokončí svůj mandát, který jim končí v červnu 2019. Až Británie nebude členem EU, tak nebudou členy Evropského parlamentu?

LN: Jak to ovlivní fungování vaší frakce?

Samozřejmě, že to neskončí, protože my tady máme dnes osmnáct národností ve frakci. Příští týden se k nám chystá vstoupit první Francouz. Nebojím se proto, že by naše frakce skončila. Možná, že se reformní agenda nyní stane ještě přitažlivější.

LN: Přeci jen ale Británie byla vždy silným zastáncem většího sebevědomí národních států oproti intenzivním federalistickým snahám v EU, které reprezentuje francouzskou-německý tandem. Jak Brexit ovlivní soupeření těchto dvou proudů?

To bude samozřejmě nepříjemné. A to je asi ten hlavní problém, který s odchodem Velké Británie máme, že se Německo stane dominantní silou na kontinentě. Mám dojem, že se proti federalismu rodí opozice ve Skandinávii. My máme za členy Dánskou lidovou stranu, která je de facto součástí tamní vládní koalice. Máme tu také stranu Finové, která je součástí vládní koalice…

LN: To se ale přeci asi nedá srovnat s ekonomickou a politickou vahou Velké Británie. Anebo ano?

Kladete mi otázku, na kterou si sám odpovídáte. Výpadek jejich europoslanců se samozřejmě budeme snažit nahradit. Máme také ujištění, že Konzervativní strana i po odchodu Británie z EU zůstane členem nadnárodní Aliance evropských konzervativců.

LN: Podle předsedy ODS Petra Fialy se prý otevírá příležitost vyjednat pro Česko lepší podmínky členství v EU. Je to skutečně tak?

To je pravda. Odchod je potřeba právně upravit. Musí se připravit novelizace evropské smlouvy, v tomto případě je to Lisabonská smlouva, která upravuje pozici Velké Británie. Bude ji muset schválit Evropský parlament a všech 28 národních parlamentů, tedy včetně britského. V momentě, kdy se ty smlouvy otevřou, tak každá země může přijít s nějakým požadavkem. A to je šance pro Českou republiku, aby řekla, že souhlasí s odchodem Velké Británie ale zároveň si chce něco ošetřit. Bude záležet na kuráži vlády, jestli na to bude mít kuráž.

LN: Co by podle vás stalo za to lépe ošetřit?

Nikoho asi nepřekvapí, že chceme trvalou výjimkou z eurozóny. Druhou věc, o které bych vážně přemýšlel a o níž by se měla vláda zasadit, je trvalá výjimka z azylové a migrační politiky, abychom nemuseli respektovat přerozdělovací kvóty. To jsou dvě základní věci, které mě na první dobrou napadají.

LN: Pokud k tomu takto přistoupí zbytek osmadvacítky, nebude to znamenat rozpad EU? Už nyní se hovoří o referendu v Holandsku.

Evropská unie, tak jak jsme ji znali, podle mě skončila. To, že si Brusel a pan Juncker budou chtít jet v tom starém modelu stále užší unie, to je jedna věc, ale tihle lidé jsou mimo realitu. Neuvědomují si, že je potřeba EU hluboce reformovat, jinak vypuknou referenda v dalších zemích. I proto otevření smluv v rámci jednání s Británií je velikou příležitostí EU trochu rozvolnit a vrátit některé pravomoci zpět na národní úroveň. To by měla Česká republika prosazovat a říci si o extrabuřty.

Zdroj: Lidové noviny