Najali jsme si Turky na špinavou práci jen nezávazně?

Pane předsedo, já jsem si přečetl v internetovém týdeníku EU Observer, obvykle dobře informovaném, stanovisko právního experta Evropského parlamentu, který říká, že tahle dohoda s Tureckem vlastně není žádná dohoda, že to není právně závazně, že to není právně vymahatelné, a že je to jenom taková politická deklarace.
Tak já se ptám, kde jsme se to ocitli, to si tady Evropská komise a Evropská rada najaly Turecko na špinavou práci na dobré slovo? Slíbily jim něco, nechtějí ani nemohou splnit? A teď vlastně jsme se ocitli v situaci, ze které nevíme jak se dostat?
Asi no, asi to tak je, ale to je pro mě nepřijatelné. Situace je taková, že Evropská unie není schopná a ochotná chránit svoje vnější hranice, není schopná a ochotná tvrdě postupovat proti nelegálním migrantům a členské státy nejsou schopny a ochotny modifikovat svoje sociální systémy, které pobízejí migranty, aby do Evropy přicházeli. Před tím nás žádný outsourcing tohoto problému směrem k Turecku nezachrání, tahle situace je dlouhodobě neudržitelná.