Při ochraně českého ocelářství budeme postupovat v souladu s vládou

Od letošního prosince by Čína mohla začít být považována za běžnou tržní ekonomiku. Evropský průmysl, který dusí řada ekologických opatření i drahá elektřina, by ovšem neustál příval levné a dotované čínské oceli a dalších výrobků, které podobné standardy splňovat nemusí. Europoslanci ODS proto chápou obavy českého průmyslu, jehož zástupci se v Bruselu připojili k demonstraci před budovou Evropské komise.

„Vítáme rozvoj obchodních a investičních aktivit mezi Českou republikou a Čínou. Všechno má ale své meze. Nemůžeme jen tak přihlížet likvidaci českého ocelářství,“ říká předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. „Budeme při ochraně tohoto důležitého odvětví ekonomiky postupovat v souladu s vládou. Tady není čas na politické rozmíšky, jde o národní zájem.“

„Evropská unie nejdříve naložila na hutní a strojírenský průmysl tvrdé ekologické povinnosti, a nyní by měly být evropské trhy zaplaveny levnými a navíc dotovanými výrobky z Číny, která podobné podmínky samozřejmě splňovat nemusí? To by byl definitivní konec průmyslu v Evropě,“ obává se Evžen Tošenovský. Kritizuje současně Evropskou komisi, že se na změny na trhu nepřipravila. „O tomto problému se ví posledních patnáct let, a komise si údajně teprve nyní zadává studii dopadů. Jakýkoli legislativní proces bude trvat minimálně rok, přičemž současná antidumpingová opatření končí v prosinci,“ dodává Tošenovský.