Otázky Václava Moravce 14.6.

Václav MORAVEC, moderátor:

Přísně tajná smlouva. Návrh transatlantické dohody o rozbourání obchodních bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy je k vidění v budovách amerických ambasád, včetně té pražské. Do uzavřené místnosti se dostanou jen vyvolení. Na českém seznamu je stovka jmen, což je v unijním srovnání vysoké číslo. Dotázali jsme se tedy v pátek tiskového oddělení americké ambasády, kolik ze stovky vyvolených z osmi ministerstev a pěti státních úřadů už si přišlo návrh přečíst. Číslo nás nemile překvapilo, zní – tři. Slovy tři. Hlavní kvalifikací státního úředníka zřejmě je to, že není vůbec zvědavý. Další možné vysvětlení – smlouvu nelze nějak kopírovat, takže je nutné si ji pamatovat. A ten boj možná všichni vzdali. Je to paradox. Ti, které by dohoda zajímala, se k ní naopak nedostanou, například europoslanec za ČSSD Jan Keller.

 

Jan KELLER, europoslanec; Aliance socialistů a demokratů /nestr. za ČSSD/ /10. 6. 2015/:

Já jsem psal Evropské komisi, aby mi vysvětlila, proč se ty věci tak utajují. A Evropská komise mi písemně vysvětlila, že ze smlouvy není utajováno vůbec nic, s výjimkou věci, které musejí být utajeny. Jestliže si ze mě Evropská komise tímto způsobem dělá legraci, tak mi nezbývá nic jiného, než podepisovat protestní petice spolu s občany, kteří jsou informováni stejně mizerně jako já.

 

Dita CHARANZOVÁ, europoslankyně; Aliance socialistů a demokratů /ANO/ /10. 6. 2015/:

Kritika pana Kellera mě překvapuje, protože Česká republika podporuje tato jednání. Teď není okamžik toho říkat si, jestli tu dohodu ano nebo ne, ale je to okamžik říct, co chceme, aby za nás, za Českou republiku, Evropská komise vyjednala. Pro nás je to i určitý geopolitický moment, mluvíme o strategickém partnerství se Spojenými státy. Chceme, aby v těch jednáních byla i třeba oblast energetiky. A z toho důvodu si myslím, že možná vznikají i ty vášně, které jsou antiglobalizační.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Argumentuje europoslankyně Dita Charanzová z hnutí ANO. Vedení Evropského parlamentu tento týden odložilo hlasování o výhradách europoslanců k chystané dohodě o rozbourání obchodních bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Hlasovat se opět bude na začátku příštího týdne. Pozvání do Otázek přijali ministr zahraničí, místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Vítejte po čase.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Dobrý den přeji.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Hezké dobré poledne přeji. A vítám i europoslance, 1. místopředsedu občanských demokratů, Jana Zahradila. I vám hezké dobré poledne.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Dobrý den.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, souhlasíte s těmi výhradami k formě i možná k obsahu té transatlantické dohody, která se chystá, tedy s výhradami Jana Kellera?

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Ne, já jsem se teď setkal s paní komisařkou Wallströmovou, která se právě zasadila o to, aby celý ten proces byl naprosto transparentní bez nějakých pochyb. Já bych chtěl ujistit, že neexistují žádné utajené dodatky. Ta smlouva je sjednávána v naprosto standardním režimu, stejně jako se to dělalo s Jižní Koreou, Mexikem, Kolumbií, Peru, Chile a dalšími zeměmi.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

A do toho standardního režimu patří to, že je na ambasádě …

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Když vláda …

 

Václav MORAVEC, moderátor:

… smlouva uzavřena, jenom stovka vyvolených se k ní dostane.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Rozumíte, když vláda jedná třeba, tak také není pod reflektory, to znamená, ta jednání i z důvodu toho, že to je vyjednávání, nemohou být stoprocentně otevřená, ale jako ta informovanost je o všech výsledcích jednání, pokud jsem se právě o tom přesvědčoval, a je to rozhodně tak, že ten režim není nějak odlišný od toho, který byl zvolen v minulosti. A když chce vidět někdo, o co se vlastně jedná, co má být výsledkem, tak se může podívat na smlouvu, která byla uzavřena s Kanadou, Evropskou unií, takže máme tady i vzory toho, co se děje. Není to rozhodně nestandardní postup a připadá mi, připadá mi, že pokud se tam ovšem málo lidí chodí dívat, tak se obávám, že to je možná také proto, že vzniká veliký otazník nad časem, ve kterém máme šanci tuto smlouvu sjednat.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Překvapilo vás to číslo, že stovka úředníků z různých ministerstev a státních úřadů má od konce května možnost se na tu smlouvu podívat na americké ambasádě a do pátku toho využili zatím jen tři úředníci.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Nepřekvapilo mě to, já vám řeknu jeden důvod, proč mě to nepřekvapilo. Já nevím, víte, co se stalo teďka v pátek v Kongresu Spojených států? V pátek Kongresu Spojených států americký prezident nedostal mandát na vyjednávání smluv, nejenom s Evropou, ale také ani s pacifickou oblastí, takže tady toto, co se mělo schválit a co mělo dát šanci, aby tato americká administrativa dokončila ten proces, vlastně to se v této chvíli nestalo. Já vím, že v příštím týdnu ještě bude v Kongresu pokus. Uvidíme to. Netroufám si teď soudit, to vrátit, ale pokud se to nepovede, já se prostě obávám, že pak je zřejmé, že tato administrativa není schopna to dokončit. A důvody, proč teda ti kongresmani američtí s tím nesouhlasili, jsou takové, že se obávají konkurence evropského zboží. Právě to, o co nám šlo. My chceme, aby se evropské firmy dostaly do veřejných tendrů ve Spojených státech. My chceme, aby se i malé střední podniky prosadily, aby se proces technických norem a podobně zjednodušil tak, abychom se prosadili na americkém trhu. A právě proto v té debatě v americkém Kongresu se řeklo, že to je ohrožení pracovních míst ve Spojených státech, no, americký prezident nedostal ten fast-track, že jo, ten rychlý mandát, aby mohl skutečně mít mandát to dojednat.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

A když se vrátím k výhradám vašeho europoslance Jana Kellera, tak těm nerozumíte?

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Já jsem přesvědčen, že to, co se utajuje tak, jak jsem se o tom s paní komisařkou bavil, Wallströmovou, tak to je opravdu to, co bezprostředně není možné před vyjednáváním dopředu říci a všechny výsledky se sdělují. Takže já jsem …

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Kellerovy výhrady jsou tedy zbytečné?

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Ale já si hlavně myslím, že bohužel mě mrzí to, že třeba ta debata typu v této chvíli mi připadá předčasná. Protože jestliže se nepodaří prolomit tu situaci v Kongresu, což vypadá v této chvíli špatně, tak se bohužel ten proces odkládá na roky. Je mi líto, že to takto říkám, protože si myslím, že to byla i šance pro českou ekonomiku, která i export do Spojených států vlastně potřebovala jako něco, co mohlo být …

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Ona ještě v pondělí při jednání G7 německá kancléřka Angela Merkelová i americký prezident Barack Obama říkali, že by bylo dobré, aby ta smlouva transatlantická o rozbourání bariér mezi Evropskou unií a Spojenými státy, aby byla dojednána do konce roku 2016. Jste tak skeptický, Jane Zahradile, že se to nemusí podaří, jak naznačuje ministr zahraničí?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Tak ta smlouva vzbuzuje kontroverze v určitých kruzích na obou stranách. Já tady musím říci, že ten vládní přístup, ta vládní podpora té smlouvy je něco, s čím my se jako opozice ztotožňujeme, my jí podporujeme z ekonomických důvodů, podporujeme ji z geopolitických důvodů. Já nemohu souhlasit s tím, co říkal pan europoslanec Keller. A možná by si sociální demokracie měla trochu vyjasnit vztahy se svými vlastními europoslanci, protože on to není první případ, kdy se vláda sociální demokracie dostává do rozporu se svými europoslanci v Evropském parlamentu, tahle ta smlouva tajná není. Spousta věcí je možné si stáhnout z internetových stránek. Stejný mechanismus, jaký jste popsal tady, pokud jde o tu americkou ambasádu, platí i v Evropském parlamentu, tam je možné jít do speciální místnosti. Prostudovat si ty poslední výsledky vyjednávání.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste si je studoval?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Studoval jsem si ty, které mě zajímali. Můžete se tam podepsat. Chodí tam desítky lidí, mimochodem, nejsou to tři lidé jako z české státní administrativy, tam chodí desítky lidí, ale já opravdu musím říct, že není možné, a v tom se asi shodujeme, aby každý výsledek vyjednávání nebo každá vyjednávací taktika, protože obě strany mají určitou vyjednávací taktiku, byla okamžitě zveřejněna.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy byste tady, promiňte, Jane Zahradile, vy byste označil za, za dostatečně transparentní to, že jenom okruh vyvolených se smí dostat k takové smlouvě na amerických ambasádách, u vás asi v rámci Evropského parlamentu a podobně?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

My jsme schválili mandát pro Evropskou komisi v Evropském parlamentu, bude se hlasovat, teď se mělo hlasovat už na plénu, vrátilo se to zpátky do výboru, bude se hlasovat o zprávě, která hodnotí průběh toho jednání. Evropská rada, tedy i česká vláda, dala mandát Evropské komisi k tomu vyjednávání a budou to nakonec parlamenty členských států, ale i Evropský parlament, které tu smlouvu budou schvalovat a buďto jí schválí nebo neschválí. Čili já už nevím, co transparentnějšího by tady mohlo být, je to prostě tak, že nemůžete veřejnosti uvolňovat minutu po minutě to, jak běžela vyjednávání v tom nebo v onom kole, odkrývat vyjednávací karty, protože pak byste nemusel vyjednávat vůbec o ničem, kdyby ty strany si vyložily ta karty na stůl a řekly, tady máme červenou čáru a za tu červenou čáru nepůjdeme, no, tak už nemusí vůbec vyjednávat, protože to by jakákoliv vyjednávací strategie a taktika prostě šla pod stůl. Takže nesouhlasím s tím, že je tajná, nesouhlasím s tím, že to vyjednávaní je netransparentní, ty parametry jsou jasně dané, jde o odbourání celních bariér, jde o vzájemné uznávání různých regulací a předpisů jak na evropské, tak na americké straně, čímž se sníží byrokratická zátěž a jde i o řešení případných sporů tak, aby státy měly v tom silné slovy a aby nebyly převálcovány nějakými nadnárodními korporacemi. To je v zásadě to, o co se jedná.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Já bych k tomu už jenom řekl to, že mezi členskými státy Evropské unie je shoda na tom, že to vyjednávání nemůže vést ke snižování sociálních standardů, standardů ochrany životního prostředí, ochrany spotřebitele a podobně. Dokonce je z toho jednání vyndána, vyndána ta platnost dohody /nesrozumitelné/ nad chemickým průmyslem i otázka modifikovaných, geneticky modifikovaných potravin …

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Ty veřejné služby …

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Taky to znamená, to všechno, a na tom je dohoda, to znamená, až to bude hotové a vrátí se to, tak každý členský stát si může zkontrolovat, jestli toto takto zadání bylo dodrženo a každý bude muset se k tomu vyjádřit a dokonce to ratifikovat v parlamentu. Takže ta kontrola. A je to všechno podle mě, v tomhle si myslím, že mám čisté svědomí, protože natolik jsem se o to zajímal, abych věděl, že tohle mohu veřejnosti garantovat, že to tak je.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Ještě to musíte vysvětlit svému europoslanci, pane …

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

To určitě při první příležitosti se k tomu zase vrátíme a to nebude tak podstatné, protože bude mít jiná témata. Já se obávám, že se, přátelé, opravdu bavíme o něčem, co díky tomu, že pan americký prezident nedostane mandát, podle mě půjde na nějakou dobu …

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Není to úplně tak. Spojené státy jednají o dvou velkých smlouvách. Je to tato smlouva s Evropskou unií. A je to takzvaná transpacifická smlouva …

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Ten mandát se týkal obou.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

S deseti zeměmi jihovýchodní Asie, s výjimkou Číny. A jak to teď vypadá, tak Spojené státy možná budou schopny rychleji dojednat tu pacifickou dohodu a možná dokonce ještě tato administrativa prezidenta Obamy bude schopna ji schválit. Asi už nebude schopna schválit tu dohodu s Evropskou unií.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže promiňte, tam jste, tam jste také skeptický, že se to za Obamovy administrativy nemusí podařit.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Já si myslím, že se to, nejen, že se to nepodaří, ale je to možná i strategický záměr, protože pokud budou mít Spojené státy uzavřenou tu pacifickou obchodní dohodu, tak se Evropská unie dostane pod určitý tlak a bude to v našem zájmu, především v našem zájmu, a už ne tolik v zájmu Spojených států, tu dohodu uzavřít. Takže my bychom se naopak měli snažit, aby se jednalo rychle, aby se jednalo účinně a aby základní parametry té dohody byly ještě za Obamova prezidentství uzavřeny.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Když se podívám ještě na ta data. Tak Evropská unie a Spojené státy tvoří v součtu polovinu světového hrubého domácího produktu. A třetinu globálního obchodu. Tady jsou data. Navzájem jde co do objemu obchodování o dva největší obchodní partnery. Ročně proudí mezi starým a novým kontinentem zboží a služby za stovky miliard eur. Dovoz ze Spojených států amerických do Evropské unie, stejně jako vývoz Unie do států se za posledních deset let zvýšil, s výjimkou krizových let, 2008 a 2009. Vloni Evropská unie dovezla zboží za téměř dvě stě pět miliard eur. Vývoz je tradičně vyšší. Vloni za tři sta deset miliard eur. Ona dohoda transatlantické obchodní a investiční partnerství, ve zkratce z angličtiny TTIP, má odstranit cla, byrokracii a obchodní omezení. Kritici upozorňují na měkčí americké předpisy a oslabení evropského spotřebitele a na výhody smlouvy pro velké korporace. Pane ministře Zaorálku, vy jako zástupce české vlády, existují nějaká data, která byste těm skeptikům řekli, ano, povede to k tomu, že i pro Českou republiku z toho bude víc výhod než nevýhod.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

My jsme teď zadali studii, která …, právě já pořád obávám, že to je trochu předčasná diskuse, protože dokonce ten americký prezident nestál ani na tu pacifickou dohodu, ale budiž jako, bavme se o tom, jednou nás to čeká, jako my jsme zadali studii, která, vláda, která zadala studii, která by měla být v nejbližších měsících dokončena, takže přesnější informace a kalkulace dostaneme brzy, ale jednu věc bych chtěl říci ještě, protože tady dnes se pořád mluví o takových trochu katastrofických věcech, když se bavíte o tom obchodu. Já bych rád řekl, že mezinárodní banka vydala zprávu, která je docela zásadní, konstatuje, že poprvé od roku 2007 všechny vyspělé ekonomiky světa jsou na vzestupu. Poprvé od roku 2010 překonávají ekonomickým růstem, dvě procenta v tomto roce překonají. To znamená, v současné době ta ekonomika vyspělých zemí se opravdu vymanila z finančního chaosu a deflace a je to docela dobrá zpráva, kterou by bylo dobré, aby, tady říci, abychom si uvědomili, že nejsou jenom špatné zprávy ve světě.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Jednu poznámku, nemusí vaše vláda dělat nějakou analýzu, stačí, když si zajdete na webové stránky Hospodářské komory a na stránky Svazu průmyslu a dopravy, to jsou organizace, které už ty analýzy udělaly, které podporují tu smlouvu, a z těch analýz jasně vyplývá, že České republice to ekonomicky pomůže, že to povede k nárůstu pracovních míst a že to i povede k mírnému růstu ekonomiky. Takže stačí vyjít z analýz, které už mají tyto profesní organizace udělány.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

A jak, pane místopředsedo, dopadne podle vašeho odhadu to hlasování v Evropském parlamentu, odložené hlasování, protože jste měli o těch výhradách a tom vykolíkování hřiště pro další vyjednávání hlasovat tento týden a hlasování bylo odloženo na začátek příštího týdne?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Tak to by možná byla otázka spíš na pana ministra, protože takových europoslanců, jako je pan Keller, tam v té socialistické skupině není málo a jsou to ti, kteří chtějí celý ten proces pozastavit nebo ho zmrazit nebo ho dokonce poslat k ledu.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Protože k tomu mají nějaké zásadní věcné výhrady.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Základní problém je, že ta, ta liberální nebo konzervativní, řekněme, středová pravicová část Evropského parlamentu je pro dohodu, proti je krajní levice, krajní pravice a část socialistů. Já doufám, že socialisté budou schopni si to mezi s sebou vyříkat, že hlasy, které tady reprezentuje pan Keller, tam nebudou mít většinu a v tom případě v pondělí na výboru by mělo projít usnesení, které už tam jednou prošlo a které bude v zásadě vyjadřovat kladný postoj k tomu, že ta jednání o té smlouvě by měla být dokončena.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

No, prostě jako jsem vám dneska ukázal, že ve Spojených státech velká část kongresmanů a dokonce se to také netýká jenom demokratů, ale i republikánů, v případě demokratů mají strach o ztrátu pracovních míst ve Spojených státech a díky tomu odepřeli mandát americkému prezidentovi na ten fast-track, tak stejně tak je tady část poslanců, která podobně nevěří tomu, že tady nejsou nějaké …, ano, a to je prostě věc, to je právě na vás, v Evropském parlamentu, abyste tuto věc diskutovali.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Je to váš europoslanec a já doufám, že ho dokážete přesvědčit, protože ten rozpor mezi postojem vlády a postojem europoslance, který zastupuje vládní stranu, je očividný.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

A já vás, prostě poslanci jsou svébytné bytosti, oni mají nárok na své pochyby a my samozřejmě, naše role je, abychom s nimi o tom mluvili a přesvědčili je o opaku. Já vás ujišťuju, já vás ujišťuji …

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Já jako poslanec opoziční strany vlastně hájím tu vládní pozici TTIP víc než váš vlastní poslanec, jo, paradox tedy, ale jako musíte si to nějak vyříkat uvnitř sociální demokracie.

 

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí; místopředseda strany /ČSSD/:

Ano, ale oceňuji tedy, že jsme tady za jedno.

Rusko-ukrajinský konflikt

Václav MORAVEC, moderátor:

Rok a čtvrt trvá otevřený konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Válka o východ Ukrajiny stála už víc než šest tisícovek životů. Počet zraněných se blíží k šestnácti tisícům. Podle Organizace spojených národů uprchl před konfliktem na východě Ukrajiny milion lidí. Dalších bezmála jeden a půl milionu lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, jsou uprchlíky ve své vlastní zemi. Separatisté z Donbasu přišli tento týden s návrhem nové ústavy, podle které by povstalecká území zůstala součástí Ukrajiny, získala by rozsáhlou autonomii. Boje na východě Ukrajiny pokračují a minské dohody a příměří jsou porušovány, což na začátku týdne odsoudili účastníci summitu zemí G7.

 

Barack OBAMA, americký prezident /10. 6. 2015/:

G7 nadále zůstává jednotná ve své podpoře Ukrajině. Budeme nadále poskytovat ekonomickou a technickou podporu, kterou Ukrajina potřebuje, aby mohla realizovat své zásadní reformy pro posílení svého hospodářství a demokracii. Jak jsme viděli v posledních dnech, ruští vojáci nadále jsou přítomni ve východní Ukrajině, porušují územní celistvost Ukrajiny. Už je to druhý rok, kdy se G7 schází bez Ruska. Rusko je evidentně izolované a každý člen skupiny G7 nadále udržuje sankce vůči Rusku za to, co provádí na Ukrajině.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Konstatoval po jednání summitu G7 na začátku tohoto týdne americký prezident Barack Obama. Spojené státy a Evropská unie dokončují podle diplomatických zdrojů přípravu případných dalších sankcí proti Rusku. Tato opatření by se opatření by se mohla uplatnit, pokud Moskva povede další vojenské akce na Ukrajině. Nadešel, pane místopředsedo, čas na další kolo sankcí a jejich přijetí?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

To se uvidí. V každém případě je to věc, kterou je dobré anoncovat. Ty sankce jsou určitým symbolickým vyjádřením nesouhlasu s tou současnou ruskou politikou. A myslím, že český národní zájem tady je prostě jasný. Český národní zájem přece je, aby se nerozšiřovala sféra ruského zájmového vlivu někam směrem na Západ, tedy někam směrem k nám. A cokoliv, co jí udrží v těch mezích, kde teď je, tak je v našem zájmu. To je podle mě základní …

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Pokud byste byl ministrem zahraničí, tak byste na těch evropských fórech říkal, že by v červnu, například, kdy se bude rozhodovat o prodloužení těch sankcí, takže by mělo být přijato kolo nových sankcí?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Jsou tady, jsou tady určité dohody. Ty dohody buďto jsou dodržovány nebo nejsou dodržovány. Jak se ukazuje podle nejrůznějších faktů, údajů, svědectví, tak dodržovány nejsou. A pokud to bude pokračovat, tak je samozřejmě na řadě nějaká odpověď, a jediná odpověď, kterou v tuto chvíli státy Evropské unie mohou dát, je nějaké další kolo, další pokračování sankcí.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže nadešel, promiňte, ….

 

Jan ZAHRADIL, poslanec EP; 1. místopředseda strany /ODS/:

Uvidíme v tuto chvíli, jak bude ta situace vyhodnocena, ale ty dohody prostě dodržovány nejsou, myslím si, že ta fakta hovoří jasně. A říkám znovu, v českém národním zájmu prostě bez ohledu na to, jaký je vnitropolitický vývoj na Ukrajině, je jedna věc. Udržet ruskou zájmovou sféru tam, kde je, nedopustit jej&ia