TV Prima: Partie 25.1.

Záznam celého pořadu naleznete zde: http://play.iprima.cz/partie/partie-2512015

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Dobré dopoledne. Vítejte na Primě, kde právě startujeme tradiční nedělní výměnu názorů. Rozšíření pravomocí Bezpečnostní informační služby, policejní manévry v Praze nebo je vládní koalice v krizi? Nejen o tom budou v dnešní Partii diskutovat ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Dobrý den.

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Dobrý den přeji.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

A také europoslanec, 1. místopředseda ODS Jan Zahradil. Dobrý den i vám.

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Dobrý den.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Tento týden vláda rozhodla o navýšení rozpočtu i pravomocí Bezpečnostní informační služby. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou lehce přesahující jednu miliardu korun. Premiér hovořil o navýšení v řádech, desítek, maximálně stovek milionů.

 

redaktorka:

Boj proti terorismu a organizovanému zločinu. Důvody, kvůli kterým budou moci zpravodajci dál než doposud.

 

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/:

Údajům, které má k dispozici daňová správa, půjde přístup údajů bank a kampeliček, to znamená z hlediska informací o účtech těchto subjektů. A půjde o přístup k údajům v databázi účastníků veřejně dostupné telefonní služby.

 

Jan ŠUBERT, mluvčí BIS:

Nastávají situace, kdy potřebujeme znát zdroje, původ, transfery, cesty velkých peněz.

 

redaktorka:

Rozšíření pravomocí nemají mít tajné služby zadarmo. Čím větší budou mít kompetence, tím větší je čeká kontrola, alespoň takovou rovnici prosazují někteří politici.

 

Pavel BĚLOBRÁDEK, vicepremiér; předseda strany /KDU-ČSL/:

Nechtěli bychom se dostat do situace, kdy i po některých zkušenostech nám tady budou vládnout jaksi tajné služby.

 

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny /TOP 09 a STAN/:

Musí být zvýšena kontrola Bezpečnostní informační služby a to jak parlamentní, tak ze strany soudů.

 

redaktorka:

Jenže jejich nadšení krotí nevládní organizace.

 

Jan VOBOŘIL, Iuridicum Remedium:

Tady ty bezpečnostní služby nikdy nebudou, nebude možné je nějakým způsobem plně, plně kontrolovat.

 

redaktorka:

Sami zpravodajci se větší kontrole nebrání a Čechy uklidňují.

 

Jan ŠUBERT, mluvčí BIS:

Rozhodně tyhle informace, které získáme, nebudou žádným způsobem zneužity.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Pane ministře, vy jste místopředseda vládního výboru pro zpravodajskou činnost, pan premiér řekl, že by se měl navýšit rozpočet o desítky až stovky milionů korun pro BIS. O kolik to bude, to je dost široký rozptyl, nebo bude se vůbec navyšovat rozpočet?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Musí se navyšovat. Musí se navyšovat. V minulosti došlo k tomu, že se ubralo Bezpečnostní informační službě 20 procent zdrojů, klesl k tomu adekvátní počet jejich zaměstnanců. Ta kapacita jejich možností se snížila o 20 procent. V době bezpečnostních rizik je prostě potřeba přidat. Otázka samozřejmě je, že pokud ty peníze dnes přidáme, tak vychovat, najít nového /nesrozumitelné/, když to řeknu v uvozovkách, bude trvat třeba 5 let, to znamená, jsme na začátku dlouhé cesty, ale přidat se musí.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Kolik?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

V současné době jsme požádali všechny služby, máme 3, aby daly své požadavky na stůl. Minimálně u toho, u té BIS já si představuju návrat o těch 20 procent, které oni potřebují. Dovedu si představit, celkově to může být jedna miliarda korun pro všechny služby v součtu – jedna až jedna a půl miliardy.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Navýšení rozpočtu kritizoval bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který řekl: „BIS byla vždy známá tím, že na výplaty výkonné složky analytiků a operativců šlo méně peněz než na zabezpečení, než zabezpečovací složku, týlaře, ekonomy a právníky. Dá se ušetřit, když se změní struktura tajných služeb, bude tam peněz dost.“ Jak vy se díváte na navyšování rozpočtu Bezpečnostní informační služby. Neměl třeba proběhnout nejdřív nějaký audit, který by zhodnotil, jak se hospodaří s penězi daňových poplatníků?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Tak ono vždycky, když nastane nějaká situace, kdy občané cítí, řekněme, nejistotu nebo nějaké nebezpečí nebo vypukne nějaká krize, tak politici začnou velice rychle jednat, aby ukázali, že vlastně umí na tu situaci zareagovat, já to znám z Evropské unie, když vypukla fiskální krize, tak se hned lepil dohromady fiskální pakt. Když bankovní krize, tak se vymýšlela bankovní unie. Čili tohle to je věc, která podle mě je jakousi možná zkratkovitou reakcí na předpokládané obavy občanů. Já myslím, že by bylo dobré se odpíchnout od toho, co řekl i tady v televizi koneckonců místopředseda koaliční vlády, pan Bělobrádek, že by nechtěl, aby tady vládly tajné služby nebo něco podobného, jestli tu větu správně parafrázuji. A že tedy každé navýšení toho rozpočtu musí být patřičně zdůvodněno a musí být také zajištěno, že opravdu kontrola bezpečnostních služeb a zpravodajských služeb tady bude na patřičné úrovni. Ono lidem se zdá, že jim to jakoby nevadí, že se tím možná jejich bezpečnost zvýší, ale když slyšíme, že to zvýšení pravomocí by mělo vlastně být hlavně tím směrem, že se zase nějak zjednoduší přístup zpravodajských služeb k soukromým informacím nebo k soukromým údajům občanů České republiky, tak já říkám, tady je zapotřebí zajistit skutečně silnou kontrolu a adekvátní kontrolu k tomu, co se bude dít.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Ještě se vrátím k tomu financování. Udělá si ministerstvo nějaký audit, než, než bude třeba nějakým způsobem navyšovat rozpočet?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Tajné služby?

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Hm.

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Tajné služby nejsou pod ministerstvem vnitra, jsou de facto samostatné subjekty. Supervizi tam provádí úřad vlády, premiér, který de facto může spolu s prezidentem a dalšími složkami úkolovat tajné služby. Ono těch 20 procent snížení kapacity znamenalo mimo jiné i to, že se Bezpečnostní informační služba nezaobírala drogovou scénu, nezaobírala se Vietnamci, kteří nám tady ve velkém prodávají drogy. A to, že ta Bezpečnostní informační služba a ostatní služby nemají peníze, je předmětem diskusí 5 let, na každém výboru bezpečnostním. Ten ředitel BIS tam pokaždé velice důkladně zdůvodňuje, proč na to či ono nemají kapacitu, to není nový příběh po Francii, po útoku na Charlie Hebdo, to je dlouhodobý proces, kdy se stát před lety rozhodl škrtat a škrtal nesprávně i na místech v rámci bezpečnosti. To je celý příběh, který se teď odehrává, to není hysterická reakce na to, co se děje, to je, abychom byli schopni zachovat to, co stát potřebuje, to je celý.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Ale vraťme se k té otázce, budete třeba jako vláda požadovat audit, protože ten výbor, vládní výbor pro tajné služby …

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Všechny ty bezpečnostní služby, které máme, opět říkám, že jsou 3, několik let ty audity předávají, předávají státu, a ten stát se buď rozhodne, že těm službám zadá nové úkoly. A já si myslím, že drogová scéna, dejme tomu, terorismus a další.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Že vám do toho skočím. Ty audity teda dělají ty samy bezpečnostní služby?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Ty bezpečnostní služby …

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

A předávají vám jejich výsledky?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Tak je výbor bezpečnostní, máte Bezpečnostní radu státu a další, kde se ty informace probírají, probírají se výroční zprávy, ty informace, ten tok informací, včetně požadavků na finance prostě není nový, to je, to je informační báze, kterou slýcháme rok co rok, slýchaly to vlády před námi, slýcháme to my, takže my v současné době chceme jasně vidět požadavky těch služeb, až je dostaneme, uděláme celkový audit potřeb a na konci toho nějak vyhodnotíme, jaké navýšení je potřebné. Němci chtějí navyšovat. Francouzi chtějí navyšovat. Rakušané chtějí navyšovat. Celá Evropa začíná navyšovat svým bezpečnostním složkám. K té kontrole, já bych byl nerad, abychom tady strašili veřejnost, to, co dnes Bezpečnostní informační služba dostává do vínku, ta větší kontrola, co se týče účtů a telefonních hovorů nebo telefonních výpisů, je se souhlasem nezávislého soudu. To není tak, že se rozhodne agent v pondělí, že v úterý bude zjišťovat informace k občanovi České republiky, nebo cizinci a může, musí k soudu, musí zdůvodnit, ta kontrola tady samozřejmě byla, je a bude.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Je ta kontrola dostatečná? Jeden z poslanců se onehdá zmínil, že byl v té komisi pro kontrolu BIS, přišli na BIS, dostali plato chlebíčků a jak nevědoucí přišli, tak nevědoucí odešli. Jakým způsobem by se měla zpřísnit ta kontrola?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Tak to je samozřejmě už záležitost ale těch poslanců, jestli se dostatečně zajímají o vnitřnosti těch zpravodajských služeb. Já na druhou stranu z vlastní zkušenosti, když jsem ještě byl poslancem Poslanecké sněmovny, tak vím, že ty zpravodajské služby jsou trochu světem samy o sobě a že někdy jejich zaměstnanci, jejich představitelé neradi nechávají proniknout i ty poslance příliš hluboko do nitra té organizace, protože si myslí, že jsou to třeba amatéři, že tomu nerozumí, nebo že ty informace nějakým způsobem potom třeba vynesou, přestože jsou samozřejmě vázáni mlčenlivostí, že by se měli chovat odpovědně. Takže i tohle je důvod, proč bychom měli být přece jenom trochu zdrženliví, ostražití. Vždy bychom si měli uvědomit, jestli náhodou ta zpravodajská služba nemá těch pravomocí už dost a jestli je naopak třeba neumí nějak efektivně využívat, říci, přidáme jim peníze a zvýšíme jim pravomoci, protože tady hrozí nějaké nové riziko, to je samozřejmě to nejjednodušší, je to odpověď, která možná se řadě občanů líbit bude, řadě občanů se naopak líbit nebude, ale myslím si, že speciálně u takového světa, velmi zvláštního světa, jako je svět zpravodajských služeb, že je vždycky dobré být ostražitý jak se zvyšováním pravomocí, tak se sypáním dalších peněz.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Takže by se měla zpřísnit ta kontrola podle vás?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Já si myslím, zaznělo to od jednoho poslance, jeho jméno si nepamatuji, že třeba ti poslanci v těch příslušných komisích nemají možnost vstupovat do těch živých svazků, sledovat vlastně ty probíhající kauzy. To je třeba jedna věc, která, mám pocit, že by možná stála za úvahu, ale opravdu pak je také zapotřebí tady vrátit tu odpovědnost těm, kdo jí mít mají, to znamená, ti poslanci, kteří tam do těch výborů chodí a do těch komisí, tak by tam opravdu neměli chodit jenom na ty chlebíčky, ale měli by důkladně umět vyzpovídat toho dotyčného představitele té zpravodajské služby a měli by také o tom něco vědět. A to už je jejich odpovědnost.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Budete důsledně požadovat po poslancích, aby plnili tuto odpovědnost?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Já jsem byl na zasedání našich 3 agentur – BIS, Vojenského zpravodajství a Úřadu zahraničních styků a informací spolu s poslanci bezpečnostního výboru. Byli tam zástupci všech politických stran. To jednání, o kterém hovořím, je před 14 dny. A já jsem odcházel s pocitem, že všechny služby odpověděly na všechny otázky. Poslanci byli velmi zvídaví. 2,5 hodiny, které jsme tam strávili, jsme vyplnili dotazy, na které ty služby odpovídaly. To znamená, já si myslím, že je na politických stranách, koho vyšlou, jakého experta do té či oné komise v parlamentu, aby byl schopen ten člověk a kvalitně se uměl ptát a dotazovat, je na něm, jak využije svůj mandát, takže já si myslím, ta kontrola je dostatečná a s jednou podmínkou …

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

A vy budete požadovat, že vám do toho skáču, budete požadovat tedy, aby mohli poslanci nahlížet do těch živých svazků, jak tady zaznělo?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

To je předmětem letité diskuse. Já si myslím, že by to pak muselo být ve formátu, že i ten poslanec a nevím, jestli to lze, by musel být prověřen na nějaký stupeň bezpečnostní prověrky, to jsou živé svazky.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Budete to nějakým způsobem řešit, zjišťovat, zjišťovat, abyste to třeba posunuli?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Víte, ono by stačilo, kdyby ty minulé vlády se těmi některými poznatky těch služeb řídily, kdyby se jimi řídily, nemáme dnes kauzu Viktoriagruppe, nemáme kauzu Vrbětic podle všeho. Takže ty služby v minulosti dávaly spoustu, ale spoustu velmi zajímavých informací, akorát končily v šuplíku nebo v koši. Takže u obou těch kauz, o kterých hovořím, ty zpravodajské informace prostě a jednoduše využity nebyly. Takže ono je potřeba si zamést před vlastním prahem a podívat se, co se dělo minulosti. Já si myslím, že teď je nový trend, že se ty informace našich služeb začínají využívat v jiné míře a v daleko větším množství končí třeba prošetřováním Policie České republiky.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Pravicové vlády zametaly informace BIS pod koberec nebo pravicová vláda?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Tak já chápu, já chápu, že ta vláda zřejmě ještě bude několik měsíců, možná i let žít z toho, že bude něco svádět na ty, na ty své předchůdce, ale slyšel jsem o premiérech, kteří byli velmi pilnými čtenáři všech možných svodech, všech možných zpravodajských služeb, ať už to byly vlády levicové nebo pravicové, a nemyslím si, že speciálně některé citlivé informace, informace týkající se vnitřní bezpečnosti České republiky, byly v minulosti zanedbávány. Fakt je, že to jsou věci, o kterých se nepíše, které se těžko medializují, protože souvisí mnohdy s klasifikovanými informacemi a podobně. Takže to se z otevřených zdrojů nedozvíme, ale já z toho, co vím, tak bych si netroufl tvrdit, že tady někdo něco v minulosti podceňoval.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Policejní prezident prohlásil, že by chtěl do roku 2019 přijmout 4 tisíce nových policistů. Žádá vás nebo požádá vás, nevím, jestli už žádal nebo nežádal, o 2 miliardy navýšení rozpočtu policie. Co mu na to řeknete, nebo co jste mu na to řekl, budete mít 2 miliardy, potřebujeme 4 tisíce policistů.

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Řekl jsem mu na tom, že s ním souhlasím, my jsme de facto s tím číslem, to není číslo nahodilé, to je číslo, které jsme dlouho konzultovali. Policie České republiky mívala 50 tisíc příslušníků, dnes se blížíme k číslu 40 tisíc. A mělo to být doplněno městskými policiemi a dalšími bezpečnostními zárukami, například na úrovni měst, bezpečnostních služeb a dalších soukromých agentur a tak dál, i takové úvahy tu v minulosti byly, že bychom část toho bezpečnostního prostoru privatizovali. Ten projekt se ne úplně povedl. Městské policie plní svoji roli. Plní ji, ale asi ne v tom rozsahu, kde jsme si představovali, že by jí plnit měly. A dneska je tu otázka, jestli se vrátit k tomu, abychom navyšovali počet policistů České republiky. Já říkám jednoznačně, že ano. Potřebujeme policisty do výkonu služby, na ulici, ne do kanceláře, potřebujeme ji v sociálně vyloučených lokalitách. A když se bavím s hejtmany, se starosty, tak ten požadavek tady jednoznačně zaznívá. Kde ty peníze vezmeme? No, Česká republika se …

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

To už se nabízí ta otázka.

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Česká republika si tu bezpečnost buď zaplatí, tudíž budeme požadovat navýšení rozpočtu ministerstva vnitra. A ten rozpočet ministerstva vnitra, když se podíváte na léta zpátky, tak je stále nižší, než před lety, byť je to poměrně velká inflace, takže buď ty policisty přijmeme a stát půjde touto cestou, anebo ta policie musí s vypětím všech sil plnit svoje úkoly. Vrbětice, jeden příklad za všechny, opravdu jsme neměli 400 policistů, kteří by mohli ten prostor hlídat, neměli jsme je odkud stáhnout na dobu 3, 4 měsíců, proto jsme použili Armádu České republiky. Takže ta policie dneska plní tu svojí, ty svoje úkoly s vypětím všech sil a těch policistů není dost, to je celý.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Takže bude nějaká kampaň, předpokládám.

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Kampaň nebude, budeme se bavit v rámci vlády a budu jasně dokazovat především ministrovi financí, že ty peníze prostě jsou potřebné a že jsme pro to šetřit, spořit, schodky jsou lepší, než bývaly v minulosti, i díky tomu, že ekonomika roste, ale prostě bezpečnostní prostor buď ho zaplatíme a bude mít bezpečnost, anebo jí mít prostě budeme za to, co za to vynaložíme, to je jednoduchá rovnice.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Máme chtít 4 tisíce nových policistů za 2 miliardy korun?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

Nevím, kde se to číslo vzalo, když pan ministr říká, že vychází z nějakých analýz, tak asi je má k dispozici. Já bych v každém případě souhlasil s tou větou, že je zapotřebí mít víc policistů takzvaně v ulicích, tedy v tom výkonu služby, při boji s pouliční kriminalitou a trestnou činností, všechny vlády, mimochodem, které já jsem zažil v České republice, si toto vetkly do vínku. Všechny chtěly mít více policistů v ulicích. Všechny chtěly zintenzivnit boj s pouliční kriminalitou a vždycky to naráželo jednak na ty rozpočtové limity, takže tady jsem zvědav, jak se dohodne koaliční vláda uvnitř sama sebe. A také to naráželo na to, že ta Policie České republiky, jak si asi pamatujeme z minulosti, byla leckdy předmětem různých politických tlaků, poměrně rychlých změn v svém čele, tady se vystřídala celá řada policejních prezidentů za nejrůznějších vlád, to asi také nesvědčilo vnitřní stabilitě celé té instituce. Jestli se to teď zlepší, já nevím, já bych si to samozřejmě přál, ale to číslo, jak, pokud jde o počet policistů, tak pokud jde o ty nároky na státní rozpočet, já opravdu posoudit v tuhle chvíli neumím, relevantní informace k tomu nemám. Pokud je vláda má, pokud si to dokáže sama uvnitř sebe vyhádat, aniž by musela někde zvyšovat příjmy státního rozpočtu nebo zvyšovat schodek státního rozpočtu, tak už je to její věc.

 

Azyl pro uprchlíky v ČR

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Vláda nedávno také rozhodla, že zhruba sedm desítek syrských uprchlíků získá azyl v České republice. Jde o rodiny 15 dětí, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Vy jste řekl, že se budou velmi podrobně prověřovat českými bezpečnostními složkami, ti uprchlíci, kteří jsou teď v Jordánsku a kteří by měli přicestovat do České republiky. Jak a jak moc velkou tu rodinu budete prověřovat. Nemůže se třeba stát, že nějaký vzdálený strýc je člen Islámského státu a tady tu rodinu využije jako nějakou mikrospící buňku?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

Je to 15 dětí, které potřebujou bezodkladnou lékařskou pomoc. Je to na základě žádosti vysokého komisaře OSN a je to první nebo po dlouhé době řízená migrace státem, která by tedy měla pomoci v rámci nějakého humanitárního aktu lidí, lidem, který jsou ve velkých problémech. To ovšem neznamená, že podporujeme přijetí velkého množství uprchlíků v rámci jakýchsi možných povinných kvót, to bych byl rád, aby zaznělo, o tom vláda jednala, tuto variantu prostě a jednoduše odmítla. Ten bezpečnostní sken, my samozřejmě máme partnerské smlouvy s tajnými službami z oblasti Jordánska, Turecka a dalších, to znamená, ta rodina, až budou vytipováni ty původní pacienti a na tom se začne pracovat ve spolupráci ministerstva zahraničí, ministerstva vnitra, ministerstva zdravotnictví. Oni musí putovat do nějakých českých zařízení, pravděpodobně fakultních nemocnic. Tak budeme se pokoušet o ten bezpečnostní sken v co nejširším okruhu těch lidí, to znamená, budeme se snažit, aby to byli lidé, kteří se co nejlépe dostanou, co nejlépe etablují v české společnosti a samozřejmě je na nich, jestli využijou nabídku českého státu a potom doléčení těch svých dětí se vrátí do Jordánska, nebo se případně vrátí za 2, za 3 roky, až se situace v Sýrii a v Iráku zlepší.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Takže budete vybírat třeba i podle vzdělání těch rodičů a kdyby třeba měli přiletět, už máte třeba nějaký přehled, časový harmonogram?

 

Milan CHOVANEC, ministr vnitra; místopředseda /ČSSD/:

To není, to není závod, to znamená, my v současné době jsme schválili ten záměr, vyšli jsme vstříc vysokému komisaři OSN, vyšli jsme vstříc partnerům v Evropské unii, a teď bude vhodné adepty hledat, jestli to bude trvat 3 měsíce, půl roku, nejsem schopen říct, a bude se, bude se prostě, budeme se snažit o to, aby ti, kteří přichází do České republiky, zapadli do té společnosti, je to ve prospěch i jejich samozřejmě, aby oni se tu de facto, budou-li chtít, našli, našli nový domov. Znova ale říkám, to není začátek nějaké migrace velkého rozsahu.

 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:

Váš předseda řekl, že by uprchlíci neměli získávat azyl v České republice, ale spíš dočasný pobyt, po vyléčení dětí, že by se měli vrátit zpátky do těch, do těch, do těch míst, odkud přišli. Je to v pořádku podle vás?

 

Jan ZAHRADIL, 1. místopředseda strany; europoslanec /ODS/:

My jsme řekli, že naprosto souhlasíme s poskytnutím lékařské pomoci a humanitární pomoci, jako jakéhosi, řekněme, symbolického gesta České republiky směrem k té konfliktní situaci v Sýrii, ale že by to v žádném případě nemělo zakládat automatické právo pro ty lidi, že tady získají ať už trvalý pobyt nebo dokonce občanství. Já vám řeknu příklad. Já mám v Evropském parlamentu asistentku vietnamského původu, vietnamskou Češku, která tady žije od útlého dětství, prošla tady všemi stupni vzdělávání, od základní školy po vysokou školu, takže je to vlastně, je součástí této společnosti, české společnosti a stejně dostala občanství až vloni po více než dvou desítkách let, kdy tady žije. Čili byl bych rád, aby se měřilo stejným metrem, aby, aby tady nebyla nějaká skupina, řekněme, privilegovaných vyselektovaných lidí, na které se ta běž