Europarlament nemůže řešit palestinskou státnost

Namísto debat o palestinské státnosti by se měli europoslanci věnovat tomu, zda nejsou z prostředků EU podporování teroristé.

Ve Štrasburku to řekl první místopředseda ODS Jan Zahradil. Reagoval tak na návrh rezoluce z pera levicových europoslanců, která měla vyzvat členské státy, aby uznaly palestinský stát. Podle Jana Zahradila ovšem Evropský parlament nemá žádnou pravomoc členským státům něco takového doporučovat a mírovému procesu na Blízkém východě může jen uškodit.

Celý projev Jana Zahradila:

„Evropský parlament se tu opět vlamuje do věcí, do kterých mu upřímně řečeno nic není. V tak delikátním tématu, jako je toto, by každý stát měl mít právo si stanovit vlastní linii a jednat podle vlastních národních zájmů. Evropský parlament nemá určovat ani doporučovat v tomto ohledu žádné řešení. Překračuje tak svoje vlastní pravomoci a jedině zkomplikuje situaci.

Za druhé, k tématu samotnému: musí tady zaznít, že část palestinské reprezentace postupuje cestou násilí a terorismu, že se netají tím, že chce zničit stát Izrael, a to je prostě nepřijatelné. Já tady chci slyšet, že Evropská unie tyto lidi podporovat nebude, že jim nebude poskytovat žádné finanční prostředky a že nepodnikne žádné kroky k tomu, aby v nich vytvářela falešné naděje. To si myslím, že je důležitější a že toto má být obsahem naší debaty.“