ČRo: S referendem o přijetí eura souhlasí téměř 65 tisíc signatářů petice

Více než 64 tisíc lidí podepsalo petici, která požaduje pro přijetí eura referendum. Signatáři chtějí po vládě, aby pro republiku zajistila výjimku a zavedení eura nebylo povinné.

Europoslanec za ODS Jan Zahradil v Šedesátce Radiožurnálu řekl, že diskusi by mohlo v unii otevřít jednání o vztazích Bruselu s Velkou Británií. 

„Tam se otevře okno příležitosti, kterou bychom mohli využít. A my v Evropském parlamentu budeme usilovat, abychom přijali usnesení, kterým vyzveme Evropskou komisi i Evropskou radu, aby samy přišly s takovým návrhem, který učiní z přijetí eura pouhou možnost a nikoli povinnost.“ 

Vláda má podle petice vyjednat pro Českou republiku trvalou výjimku. Národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek v Šedesátce Radiožurnálu řekl, že výjimka je pro Česko zbytečná: 

„V současné době má česká vláda termín zavedení eura plně pod kontrolou. Je to dáno tím, že před zavedením eura musíme být v kurzovém mechanismu a pokud česká vláda nedá přihlášku do kurzového mechanismu, tak zkrátka nebudeme plnit podmínky,“ řekl v Šedesátce Radiožurnálu. 

Oldřich Dědek se také obává, že lidé nerozumí výhodám, které by připojení k eurozóně přineslo. 

„Kdo z běžných občanů rozumí největší výhodě, kterou velmi vítají naši exportéři, což je kurzová stabilita. Takže ten plebiscit se potom třeba zvrhne na takové otázky, jestli je vláda populární, jestli euro ohrozí sociální stát a podobně. Což já si myslím, s eurem příliš nesouvisí.“

 

Záznam pořadu si můžete poslechnout zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3248937