Události, komentáře 16.9.: Asociační dohoda pro Ukrajinu

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ukrajina jde jednoznačně k Evropě. Asociační dohodu dnes schválili jak v Kyjevě, tak ve Štrasburku, a to najednou ve stejnou chvíli. Na tom, že i přes příměří se na východě Ukrajiny dál bojuje, to ale nemění vůbec nic. Nejtěžší boje jsou v Doněcku v okolí mezinárodního letiště, které zatím drží ukrajinská armáda. Události, komentáře začínají, dobrý večer. Pro Ukrajinu ale dnešek historickým dnem bezesporu je, i když část asociační dohody začne platit až za dva roky. Ta, která se týká zóny volného obchodu, což je ústupek Moskvě. Dnes schválenou smlouvu musí ještě posoudit parlamenty v jednotlivých členských státech Evropské unie.

 

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, redaktorka:

Symbolicky naráz v Evropském i kyjevském parlamentu zvednuté ruce pro budoucnost Ukrajiny.

 

Arsenij JACEŇUK, ukrajinský premiér:

Ratifikace asociační dohody je prvním krokem, je to začátek naší dlouhé cesty do Evropy.

 

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, redaktorka:

Stopku Kyjevu dala jen zhruba pětina přítomných europoslanců, včetně pěti českých. To doma si Ukrajina své směřování musela tvrdě vybojovat. Loni v listopadu dohodu pod tlakem Moskvy odmítl tehdejší prezident Viktor Janukovyč. Právě tohle rozhodnutí přivedlo na Majdan desetitisíce lidí. Dál rychlý sled událostí, násilný zásah proti demonstrantům, nové prozápadní vedení země, ruská okupace Krymu a vzbouření části východu. Ukrajinský parlament i přes protesty některých poslanců teď schválil samosprávu pro povstalci ovládané regiony, používání ruštiny i amnestii. Nebude se týkat zvlášť závažných zločinů a těch, kdo sestřelili let MH17. I přes příměří se mnohde včetně místa pádu boeingu dál bojuje.

 

Alexander HUG, šéf ukrajinské mise OBSE:

Je velmi složité, skoro nemožné určit, kdo odkud střílí.

 

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, redaktorka:

Parlament amnestii podmínil složením zbraní a vyklizením vládních budov. Povstalci v Doněcku ale naopak obsazují nové. Na chvíli i dlouho prázdné sídlo českého generálního konzulátu.

 

Johana GROHOVÁ, mluvčí ministerstva zahraničních věcí:

Náš konzul mluvil s těmi příslušníky, vyzval je k opuštění objektu. Podle dostupných zprostředkovaných informací by ten prostor měl být v tuto chvíli prázdný.

 

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, redaktorka:

Na napětí na východě Ukrajiny si stěžuje paradoxně Rusko. Posílí kvůli němu stav svých vojáků a anektovaném Krymu. Dana Zlatohlávková, Česká televize.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

V Událostech, komentářích Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu. Dobrý večer do Štrasburku, pane poslanče.

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Dobrý večer do Prahy.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A Jaroslav Foldyna, poslanec českého parlamentu. Dobrý večer, pane poslanče, i vám.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Dobrý večer.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

535 ze 697 europoslanců, tak to dopadlo v Evropském parlamentu, 355 ze 450 na Ukrajině, tak to dopadlo v ukrajinském parlamentu ta podpora pro asociační dohodu s Evropskou unií. Pane Zahradile, v dnešní době, v dnešní politické době, v dnešní válečné době. Je to dnes dobré rozhodnutí?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Je to především logické rozhodnutí a myslím si, že se podařilo dosáhnout rozumného kompromisu i v tom, že ta dohoda by měla platit až od 1. 1. 2016. To znamená, že v mezidobí bude zapotřebí najít nějaký jiný model především obchodních vztahů s Ukrajinou. A zároveň že s ratifikací této dohody v ukrajinském parlamentu došlo také k poskytnutí určité části autonomie těm takzvaným separatistickým oblastem. Takže je vidět, že je tady snaha po diplomatickém řešení celé té ukrajinské krize, a to myslím, že je dobře.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Foldyno, máte stejnou logiku, jako Jan Zahradil? Je to logické, že byla přijata asociační dohoda.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já bych se shodl se svým kolegou pane Zahradilem zejména na tom konci, který řekl, to znamená, že…

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A na tom začátku ne?

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Na tom začátku já tam velmi složitě hledám nějakou logiku a racionalitu. Podepisujeme asociační dohodu se zemí, která nemá ukončenou občanskou válku, kterou tam vede, která nemá zakořeněný demokratický systém, která má před sebou parlamentní volby, kdy v těchto volbách kandidují polní velitelé paravojenských jednotek, kdy tam kandiduje jedna z politických stran, kterou vede jakýsi Ljaško, který byl šéfem jedné eskadry, která obsadila Luhansk a je proslulý tím, že se natočil na video, jakým způsobem zatkl starostu toho Luhanska, jakým způsobem brutálně ho vyslýchal. Já si myslím, že ta euforie je trošičku, trošičku, není namístě a že bych byl teda velmi opatrný a velmi v tom složitě hledám tu logiku.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Zahradile, není to tedy iracionální vzhledem k těm argumentům, které tady snesl pan Foldyna?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Já myslím, že ta logika je právě v té opatrnosti, v tom, že se tady vytvořil časový prostor do 1. 1. 2016. A jak víme, rok nebo v tomto případě daleko více než rok, rok a čtyři měsíce je v politice velmi dlouhá doba. Když tady pan Foldyna narazil na některé ty extremistické prvky v té současné ukrajinské reprezentaci, to určitě nelze popřít, ale zároveň je také dobré se podívat na to, že to pravděpodobně byli právě tito lidé, kteří v tom ukrajinském parlamentu hlasovali i proti té asociační dohodě. Takže je vidět, že to jsou zřejmě elementy, které se staví opravdu proti všemu. Já myslím, že ta logika v tom je, může tady vzniknout časový prostor pro diplomatické řešení. Ostatně i ta reakce Ruska byla poměrně korektní v tom smyslu, že jsme slyšeli, že obchodní vztahy s Ukrajinou v tom mezidobí, než začne platit asociační dohoda, nebudou změněny. No, a Evropská unie teď musí najít nějaký nový model obchodních vztahů, protože to, co platí teď, skončí 1. prosince, a pak by nastalo jakési vakuum. Takže jak je vidět, všechno nebo veškerá snaha je upřena k tomu, aby se to napětí vypustilo, aby se situace zklidnila a aby se našlo diplomatické řešení.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A to, že řádně nevíme, co to je za zemi, jak dopadnou volby, co se tam bude dít, to není problém? Nebo není to znak toho, že schválení asociační dohody bylo předčasné?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

To schválení dnes v Evropském parlamentu mělo samozřejmě především symbolickou hodnotu. Vždyť teď budou následovat nebo musí následovat ratifikace v jednotlivých členských státech. A jak jste sám poukázal, během toho roku se určitě něco stane. Ta situace se nějakým způsobem vyvine, budou tam volby, ty vyprodukují nějakou politickou reprezentaci. Takže to je všechno dobré sledovat, proto si myslím, že tento kompromis s tím odkladem do 1. 1. 2016 je dobrý a že se tím naznačuje, že se dává čas na uklidnění situace a na to případné diplomatické řešení.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Foldyno, tohle není ten výhled dopředu? Směrem někam dopředu, chceme to řešit diplomaticky, je tady možná dohoda několika stran.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Pane redaktore, to jediné je na tom to pozitivní, toto je na tom pozitivní, protože je potřeba si uvědomit, že na Ukrajině trpí lidem tou občanskou válkou. Ale na druhou stranu my jsme politici a politici rozhodovali na Ukrajině o těchto věcech. A tady není nic nového, co bychom před rokem, před dvěma nevěděli. Prostě ta podpis předchozích jednáních s tím tehdejším panem prezidentem Janukovyčem, ty pochybnosti o určitých věcech. My jsme to přeci věděli. To jednání s tím Ruskem o možných odkladech, my jsme to přeci, nebo respektive my jsme, myslím tím Evropskou unii, my jsme to takto mohli vést již dříve. A tady není nic nového. A…

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

No, dobrá. Ale teď je to tady.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Teď je to tady zaplaťpánbůh.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A je to tedy ten krok, který podle vás může vést k mírovému vyřešení situaci na Ukrajině.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Jistě, je to mnohem lepší než to, když na Ukrajině probíhá občanská válka. Je to pozitivní krok. Na tom se s panem kolegou Zahradilem určitě shodnu.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ten časový prostor do toho ledna roku 2016, není to tak trochu, pane Zahradile, vychytralost od Evropské unie. No, tak když se to tam bude vyvíjet tak nějak divně, tak oni to někde neschválí v nějaké zemi a žádná asociační dohoda nebude.

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Víte, to je samozřejmě možné hodnotit tímto trochu cynickým způsobem. Já s tím nesouhlasím. Já myslím, že je to opravdu snaha vedená dobrou vůlí najít mírové řešení a najít diplomatické řešení. Pokud to někdo bude chtít tímto způsobem, lidově řečeno, shazovat, tak samozřejmě může. Já si to nemyslím, že je to nějaká vychytralost nebo že je to nějaký ústupek ze symbolických důvodů, z důvodů, které byly zcela jasné, tedy aby se dalo najevo, že tato ukrajinská reprezentace a velmi podstatná část ukrajinské veřejnosti prostě chce navázat blízké vztahy s Evropskou unií, tak z těchto důvodů bylo nutné tu asociační dohodu schválit. To je politický signál. A samozřejmě ta realita na Ukrajině je na druhé straně taková, jako říká pan Foldyna. To znamená, že napřed musí skončit občanská válka, musí se nějakým způsobem ta situace stabilizovat, a právě proto je tady ten časový prostor delší než jeden rok, aby k tomu všemu mohlo dojít.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já bych k tomu chtěl podotknout jednu věc. Co to znamená těch 15 měsíců? 15 měsíců ten odklad té platnosti. Jde o takovou asymetrickou situaci, Ukrajina bude moci dovážet do Evropy své laciné a levné výrobky a, řekněme, třeba zemědělské výrobky a ovoce a Evropa na Ukrajinu po dobu těch 15 měsíců, to je podmínka toho Ruska nebo respektive jedna z výhrad toho Ruska, bude muset dovážet pod clem. Já jsem teda hodně zvědav na to, kolik bude muset Evropa zaplatit polským zemědělcům za to, že oni nebudou moc, nebudou konkurenceschopní té ukrajinské straně.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Je fér tenhle nevyvážený stav, pane Zahradile?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

To v tuto chvíli není tak jisté, protože tento, jak pan Foldyna říká, nevyvážený stav bude trvat do 1. prosince a mezitím se musí najít nějaký jiný obchodní model s Ukrajinou. Jaký bude, to v tuhle chvíli nikdo neví. Ale když už jsme u toho samotného jádra věci, tento systém obchodu, tedy ten systém preferenčního obchodu, ten má Evropská unie s celou řadou rozvojových zemí, je to prostě určitá snaha pomoci zemím, které jsou na nižším stupni hospodářského vývoje. Takže to by pak pan Foldyna musel i kritizovat obchodní systém, který má Evropská unie třeba s některými africkými nebo asijskými zeměmi, které patří mezi takzvané rozvojové země.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ono, pane Foldyno, slyšel jsem taky ekonomický argument, že už dnes existují kvóty, kdy Ukrajina dováží bezcelně do Evropské unie a ty kvóty nejsou ani naplňovány, že on to ekonomický problém toto v podstatě nebude. Takové komentáře jsem zaznamenal.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já si myslím, že poctivější by bylo podepsat asociační dohody po těch 15 měsících, říct, že s bude jednat, podepsat ji. Ono to teď už vypadá, že to je spíše takový politický dárek panu Porošenkovi před parlamentníma volbama na Ukrajině. A znovu opakuji. Jestliže tam není stabilizovaný demokratický systém, jestliže tam v politice operují lidé a politické strany s takovým zázemím, jako je Pravý sektor a tady ten pán, jak jsem ho tady zmiňoval, tak si myslím, že to je docela hazard pro Evropskou unii.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Na druhou stranu prezidentské volby naznačily, jakou podporu mají tato uskupení na Ukrajině, a ta moc velká v těch prezidentských volbách nebyla. Je to reálné nebezpečí pro budoucí vývoj Ukrajiny?

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já si myslím, že to je stále reálné nebezpečí. My tady nemluvíme o něčem, co je zanedbatelné, několikaprocentní. Prostě politická strana toho pana Ljaška je třetí nejsilnější politickou stranou na Ukrajině.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Zahradile, jak dalece se tyto argumenty probíraly při jednání v Evropském parlamentu v jednotlivých výborech o asociační smlouvě?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Určitě to tady zaznívá a já myslím, že to se právě ukáže během těch následujících 15 měsíců. Pokud by na Ukrajině nabyly vrchu nebo dokonce tu politickou reprezentaci ovládly síly extremistické, síly krajně pravicové nebo něco podobného, no, tak samozřejmě ta situace bude naprosto jiná. Zatím to vypadá, že nic takového nehrozí. A já věřím, že Ukrajina půjde dál demokratickou cestou a ne cestou nějakého radikalismu nebo krajního nacionalismu. Ale to se ukáže v těch následujících 15 měsících. Myslím si, že dnešní podepsání té asociační dohody, respektive její ratifikace evropským parlamentem byla dobrým politickým signálem.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A v tom případě, kdyby se potvrdily ty obavy, které jste teď popisoval, tak se jako pojistka využije neschválení v národních parlamentech.

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

To mě nutíte k tomu, abych spekuloval, co se stane v národních parlamentech. Já si myslím, že národní parlamenty budou velice bedlivě během těch 15 měsíců situaci na Ukrajině sledovat, monitorovat. A každý stát každý národní parlament je suverénem sám o sobě a může si tu situaci vyhodnotit po svém.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Foldyno, má se vůbec Ukrajina přibližovat k Evropské unii?

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Tak já si myslím, že Ukrajina se má přibližovat k Evropské unii, ale zrovna ten fenomén toho, z jakého regionu, z jakého sektoru pochází, je potřeba respektovat. To znamená, jestliže se Ukrajina bude přibližovat k Evropské unii, je nutné diskutovat s Moskvou o tom, jakým způsobem jak se bude řešit ten jejich vztah toho bezcelního prostoru. To znamená, je potřeba brát na zřetel i ty skutečnosti. Já si myslím, že těch 15 měsíců, to je velice, velice dobrý argument. Nicméně pořád já mám obavu o tom z toho, z těch extrémních poloh. Já si myslím, že jaksi i v rozhodování těch mocností, poválečných mocností, které se rozhodovaly o uspořádání Evropy a světa, se o ukrajinském nacionalismu hovořilo v těchto věcech. A nebyla to zanedbatelná položka, prostě to je věc, kterou je potřeba mít na zřeteli, a v této chvíli si myslím, že ta, ten optimismus ještě není namístě.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Mimochodem, jak to, že sociálnědemokratičtí poslanci v naprosté většině hlasovali pro tu asociační dohodu, když vy tady prezentujete takové…

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Tak já se přiznám, že kdybych, kdybych byl poslancem Evropské unie, tak budu hlasovat stejně jako pan Keller.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Který byl jediný, který hlasoval proti, pak asi tři se zdrželi, všichni ostatní byli pro tedy…

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Tak je to tak, jak to je. Prostě sociální demokracie není nějaká politická strana, kde se věci nařizují a rozhodují se ti poslanci. Pan Keller dopředu avizoval svůj postoj. A znovu opakuji, kdybych byl evropským poslancem, také bych pro to nehlasoval.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Zahradile, najít nový obchodní nebo jiný obchodní model s Ukrajinou, můžete to přiblížit, jak by ten obchodní model měl vypadat?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

To vám v tuhle chvíli přiblížit nemohu, protože jednání o tom budou probíhat. Já, protože jsem členem toho výboru pro mezinárodní obchod, tak s tím určitě přijdu do blízkého kontaktu. A už někdy příští týden budeme mít pozvaného stávajícího komisaře pro mezinárodní obchod pana De Guchta z Belgie, aby nám předložil nějaké varianty, jak by to po tom 1. prosinci mohlo vypadat. Ale já je tady teď nemohu nějak odtajňovat nebo spekulovat o tom, co nám vlastně předloží, když k tomu teprve dojde.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Tak velký problém bylo Rusko, které řeklo, když bude zóna volného obchodu, tak zavedeme cla, aby se evropské výrobky nedostávaly na ruský trh. To se, myslíte, podaří nějak odbourat nebo tenhle problém a velmi fatální problém tady bude i za těch 15 měsíců?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

Jedna věc jsou mediální prohlášení nebo veřejná prohlášení určená pro domácí publikum. Druhá věc jsou poměrně složitá a také velmi jemně vyvažovaná diplomatická jednání o různých citlivých obchodních položkách, ke kterým určitě bude docházet. Takže to je věc, kterou opravdu musíme si poslechnout a musíme vyčkat, jaké ty varianty jsou na stole. Já bych se rozhodně neřídil podle veřejných prohlášení té nebo oné strany do médií.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Foldyno, nesdílíte tuto obavu, kterou jsem zaznamenal, že nakonec to Rusko stejně bude mít problém.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já ji sdílím. Já si myslím, ale víte, ta, ta diplomacie je něco jako šachová partie. Ona se nehraje na to, na ten první jeden tah. Ona se hraje na tři tahy. To, že už Rusko přistoupilo na ten patnáctiměsíční odklad, říká, že tady jakýsi prostor k tomu jednání je. Já jsem tedy v tomto optimista a věřím ve zdravý rozum toho, protože je všechno lepší než to, abychom se dostali do období opět nějaké té studené války nebo dokonce přípravy na nějaký horší konflikt. Čili jestliže došlo k jakési dohodě v Bruselu za účasti Moskvy, tak je to dohoda, která má více, více kroků, a já si myslím, že se můžeme dostat dál.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Zahradile, velice krátce prosím. Ukrajinský parlament dnes také schválil určité noviny pro východ Ukrajiny, zvláštní status, možnost navazování vztahů s příhraničními ruskými oblastmi, užívání jazyka. Je toho poměrně docela dost. Amnestie za určitých podmínek, není to absolutní amnestie. Vnímáte to jako vstřícný krok, další vstřícný krok pro hledání míru na Ukrajině?

 

Jan ZAHRADIL, europoslanec /ODS/:

No, vnímám to jako snahu o uklidnění té situace a myslím si, že i s tou ratifikací té asociační dohody to vytváří takový celkem logický jednotný celek. To znamená, že se tady ukazuje dobrá vůle vůči těm regionům, kde třeba ta snaha přibližovat se nebo sbližovat se s Evropskou unií u obyvatelstva není tak velká, čili ano, vnímám to jako gesto, které má napomoci uklidnění situace.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Foldyno.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Já se naprosto shoduju s kolegou Zahradilem tady v tom pohledu na tu věc. Je to pozitivní gesto. Škoda, že nepřišlo o několik měsíců dříve. Nemuseli by být tolik mrtvých. Ale je to jednoznačně pozitivní krok. A uvidíme, všechno se musí posuzovat v kontextu těch dalších kroků. Musím si počkat na to po uplynutí těch 15 měsíců, potom jaké budou, jaký bude průběh těch voleb, jaká bude ta demokracie na Ukrajině, abychom říkali nějaké soudy.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pánové, oběma děkuju za účast v Událostech, komentářích. Na shledanou.

 

Jaroslav FOLDYNA, poslanec /ČSSD/:

Také děkuji, na shledanou.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Na Ukrajině v Událostech, komentářích ještě chvíli zůstaneme. A sice prostřednictvím zpravodajky České televize Adriany Dergam. Adriano, dobrý večer.

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Dobrý večer z Lucka.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Jak přijetí asociační dohody přijali na Ukrajině? Na východě, na západě.

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Tak asociační dohodu na západní části Ukrajiny přivítali jako, řekněme, to, na co se dlouho čekalo, to, kvůli čemu vlastně vzniklo mnoho obětí. Takže byla to velká radost. Navíc, řekněme, přímý přenos z parlamentu navodil takovou euforickou atmosféru. To bylo na jednu stranu. Na druhou stranu na východě nejspíš tomu nepřidávali velké, velkou důležitost. Lídři Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky se nechali slyšet, že to je to, co se vlastně děje Ukrajině. Navíc nesouhlasí s tím. Už 10. září Kreml představil svoji připomínky, které by nebo řekněme opravy, která by tato asociační smlouva měla mít. Bylo to tedy šedesátistránkový dokument, ale ani jeden, vlastně ani jedno písmenko z té původní smlouvy nebylo opraveno, takže se spíš od toho distancují, s tím nesouhlasí a bude čekat i další reakce Kremlu. Ale celkově tady ta atmosféra, řekněme, je pozitivní. Je to něco, řekněme, kromě té východní Ukrajiny, na co se čekalo dlouhá, dlouhé měsíce.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ty další doprovodné zákony. Před chvílí jsem se na ně ptal obou pánů, vlastní milice, ruský jazyk, kontakty s Ruskem a tak dále, nebudu to opakovat, ty se schvalovaly neveřejně, amnestie, ty se schvalovaly neveřejně tyto zákony. Proč?

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Ty se schvalovaly neveřejně, nejsou to zákony, které by úplně, řekněme, Ukrajinci schvalovali. Dokonce je mnoho kritiků z řad aktivistů Majdanu, kteří to považují za jistou kapitulaci. Říkají, my vlastně amnestujeme povstalce, ještě je legalizujeme a budeme je financovat. Vlastně pro mnohé to je, řekněme, vydání východní Ukrajiny Putinovi a ještě s tím, že je Ukrajina dál bude financovat. Protože některé ty podmínky, například že dobrovolnou, že ty finanční zdroje, které budou oddělovány ukrajinskou vládou na ten východ, se nemůžou zmenšovat, to, že tu národní milice, jak bylo zmíněno, budou mít pod kontrolou místní úřady, že ji budou tvořit vlastně povstalci, že místní úřady také budou moc ovlivňovat státní zástupce, soudce, silové složky, tak to ve zbytku Ukrajiny netvoří přímo, řekněme, nadšení. Na druhou stranu je to součástí i toho vnitřního předvolebního boje, kdy se strana prezidenta Porošenka snaží profilovat jako mírová strana, která chce dovést zemi k míru, a naopak ty kritiky se snaží zahnat do jakési pozice stran nebo hnutí války.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Čistě informačně. Boje na východě Ukrajiny ustávají nebo střílí se dál?

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Střílí se dál. Dokonce v Doněcké oblasti už začínají lidé referovat o tom, že situace je kritická. Bojovalo se třeba v noci na dnešek ve 14 různých bodech. Situace v Luhansku je lepší. Samozřejmě kolem Doněcka bojuje se dál o letiště, bojuje se kolem osídlení kolem města Pantelejmonovka, což tedy ohrožuje ukrajinskou armádu ve dvou místech. Už dokonce OBSE vyjádřila, se vyjádřila k těm četným narušeným konkrétně i proto, protože byl ostřelován její vůz, i když bylo, bylo vlastně avizováno, že bude projíždět. Takže situace je zdaleka není mírná. Říká se tomu tady i divné příměří. A znovu svým způsobem se to dá i vysvětlit tím vnitřním kontextem politického boje. Prezident Porošenko má maximální zájem, aby toto příměří bylo dodržováno, i když bude, budou četná narušení, takže říká se tady, že vlastně bude se držet do posledního, a tento termín příměří se bude držet do posledního, i když tomu čím dál víc situace na východní Ukrajině odporuje.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Mluvíme-li o extremistech, mluvíme-li o parlamentu, tak určité propojení dnes Kyjev zažil. Server Echo24.cz a nejen on ostatně zveřejnil záběry, kterak protikorupční aktivisty, a teď se na ně můžeme podívat, jednoho z poslanců hodili do popelnice. To je běžná praxe na Ukrajině?

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Není to úplně běžná praxe, i když pravdou je, že minulý týden podobný osud postihl oděského politika Olega Ruměnka. Toho hodil zase Pravý sektor do popelnice. Ale je to spíš výraz toho, té, řekněme, toho nesouhlasu a už netrpělivosti. Konkrétně toto bylo kvůli, řekněme, lustracím. Už je to potřetí, co vlastně se schvalovalo nebo domlouval nový zákon o lustracích. A svým způsobem poslance Vitalij Žuravský, což byl politik ze Strany regionů bývalého prezidenta, je politik ze strany Regionu bývalého prezidenta Janukovyče, tak svým způsobem byl v tom trochu nevině, protože on sám hlasoval za lustrace a i hlasoval proti těm zákonům v lednu, které vedly ke krveprolití. Ale je to spíš, vlastně dnes celý den bylo před parlamentem ukrajinským velmi živo, hořely tam znovu pneumatiky a protestovalo se tam právě proti tomu, že už by se konečně měl přijmout zákon o lustracích, a vyčistit, řekněme, ty vyšší patra politiky, které podle lidí, když tedy i s nimi mluvíte, tak jsou stále špinavé a vlastně neobjevují se tam nové čisté tváře.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Adriana Dergam, děkuju na Ukrajinu, Adriano. Na shledanou.

 

Adriana DERGAM, zpravodajka ČT, Luck, Ukrajina:

Hezký večer.