Vládní servilita vůči Bruselu začala

ODS je konstruktivní opozicí, je ochotna podpořit rozumné kroky vlády, jako tomu je např. při řešení ukrajinské krize. Pro evropskou politiku vlády to však neplatí.

 

Pouhý den po vyslovení důvěry se vláda přihlásila k fiskálnímu paktu, odmítla tzv. Klausovu výjimku a pan premiér se hned zítra jede symbolicky „nahlásit“ do sídla EU. Tuto vládní servilitu vůči Bruselu nemůžeme a nebudeme podporovat.
 
1. Demonstrativní přihlášení vlády k fiskálnímu paktu je pouhým ideologickým gestem a navíc důkazem vládní schizofrenie – opatření, která vláda odmítá na národní úrovni (finanční ústava), je ochotna si nechat nadiktovat z Bruselu. Vláda tím pouze dokazuje, že je kdykoliv ochotna se vzdát dalších vlastních pravomocí ve prospěch evropských institucí.
 
2. Stejné ideologické pozadí má i postoj vlády k tzv. Klausově výjimce. Ta byla ve skutečnosti požadavkem (navíc přislíbeným Evropskou radou) na zpřesnění interpretace tzv. Charty práv a svobod EU v českém právním řádu. Její odmítnutí českou vládou znamená paradoxně oslabení a nikoliv posílení ochrany práv českých občanů (např. v oblasti majetkových práv).

 

Pan Sobotka již dříve dokázal, že v oblasti evropské politiky není schopen realistického uvažování, když v roce 2004 coby ministr financí trval na tom, že ČR přijme euro v roce 2010. Mezi TOP 09 a ČSSD není v evropské politice žádný rozdíl. Lídr eurokandidátky TOP 09 Luděk Niedermayer chtěl již před pěti lety poslat českou korunu „na zasloužený odpočinek“.

Stejnou mírou „realismu“ je poznamenána i jeho nynější demonstrativní návštěva v Bruselu, zejména pak jeho deklaratorní přihlášení k fiskálnímu paktu. První kroky Sobotkovy vlády vůči EU budí znepokojení, a proto by je voliči měli pozorně sledovat, protože mohou představovat riziko pro celou ČR. ODS varuje českou veřejnost před touto nerealistickou a riskantní politikou a bude proti ní, ať už v barvách ČSSD nebo TOP 09, razantně vystupovat.