Jan Zahradil: Nové vedení ODS by nemělo být napojeno na politické podnikatele

Rok 2013 byl pro ODS doslova devastující, což se ukázalo také ve volbách do Poslanecké sněmovny, kde získala necelých 8 % hlasů. Jak se tato strana dostane z krize? I na to odpovídal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu europoslanec Jan Zahradil.

„Potřebujeme stranu sjednotit a ne štěpit,“ říká před volebním kongresem ODS Jan Zahradil, který nechce jmenovat své favority na předsedu a místopředsedy. „Nebudu na nikoho ukazovat,“ tvrdí. 

Proč na kongres ODS nebyli pozváni bývalí předsedové Petr Nečas a Mirek Topolánek? „Má to svou logiku,“ míní Jan Zahradil. Kdyby oba byli pozváni, musela by jim strana vyhradit prostor k projevům. „Pak vypuknou spekulace, co ten či onen myslel a kterého podporuje kandidáta,“ vysvětluje. 

„Každý, kdo usedne v budoucím vedení ODS a bude mít nějakou odpovědnost, by měl deklarovat, že není napojen na osoby, o kterých se mluví jako o politických podnikatelích,“ vysvětluje Jan Zahradil. 

Jak hodnotí politickou kariéru Pavla Béma? A proč si ODS nedokázala poradit už dřív s lidmi, kteří byli podle jeho slov „přisátí“ na některé politiky?

Celý rozhovor si poslechněte na webu Českého rozhlasu ZDE.