Zahradil chce být „dvojkou“

PRAHA Kromě trojice zvažovaných jmen pro funkci předsedy občanských demokratů, tedy Petr Fiala, Miroslava Němcová a Edvard Kožušník, začíná bitva o další pozice ve vedení. Prvním místopředsedou ODS se chce stát Jan Zahradil. Europoslanec o své ambici poprvé veřejně promluvil na sněmu středočeské ODS předminulou sobotu v Mladé Boleslavi. „Je to tak. Začnu objíždět další regionální sněmy,“ řekl včera LN politik.

Jako důvod své kandidatury uvedl to, že za ním chodili lidé už po prohraných sněmovních volbách s tím, aby se stal předsedou. Tyto výzvy nevyslyšel. „Říkal jsem jim, že není reálné, aby dělal předsedu opoziční strany europoslanec, když lídr musí v parlamentu grilovat vládu a premiéra. Vyslechl jsem si za to, že v Bruselu prý vždy jen čekáme, jak to dopadne, což mě vyprovokovalo k souboji o prvního místopředsedu,“ tvrdí Zahradil.

Pokud by se předsedou stal čerstvý člen strany Petr Fiala, vzrostla by poptávka po místopředsedech, kteří v dresu ODS již něco zažili, a přitom se „neumazali“ skandály ani kontakty na politické podnikatele. Tato minimální kritéria Zahradil splňuje. Je také považován za ideologicky pevného reprezentanta pravicových myšlenek a la Václav Klaus, a to včetně kritických postojů k EU. S Fialou by se prý doplňoval v ještě jednom ohledu. „ODS byla vždy konzervativně-liberální strana. Zatímco pan Fiala je v dobrém smyslu konzervativec, já bývám považován spíše za liberála,“ uvedl.

Nevýhodou Zahradila, s níž se však potýkají všichni europoslanci, je to, že svůj čas musí dělit mezi zasedání Evropského parlamentu a stranickou práci v Česku. Další handicap představuje to, že nemá nominaci z domovské pražské ODS. Sněm v metropoli totiž v listopadu do křesla místopředsedy strany doporučil bývalého primátora Bohuslava Svobodu. „Honza Zahradil je určitě bezvadný chlap a ryzí ódéesák. V tuto chvíli je však jediným oficiálním kandidátem pražského regionu Slávek Svoboda, jenž má mou plnou podporu,“ komentuje to předseda pražské ODS Filip Humplík.

Zahradil nicméně tvrdí, že nominace nejsou nepřekročitelnou překážkou, protože s kandidaturou stačí vystoupit až přímo na kongresu formou takzvané divoké karty. Europoslance podle kuloárních informací ke kandidatuře rozhoupaly dva zásadní momenty. Chtěl se postavit nepříliš populárnímu úřadujícímu šéfovi ODS Martinu Kubovi, jenž by si funkci prvního místopředsedy rád udržel. Druhým motivem pak byla antipatie moravských buněk ODS vůči Bohuslavu Svobodovi. Exprimátor si je prý popudil, když po říjnovém volebním debaklu v médiích zdůrazňoval relativní úspěch Prahy oproti ostatním krajům. „Představitelé Moravy před Vánocemi vyslali signál, že pokud bude kandidovat Svoboda, Praha ve vedení nikoho mít nebude,“ řekl LN pod podmínkou anonymity vysoce postavený člen ODS.