Zahradil: ODS by neměla podpořit Schwarzenberga ani Zemana

Europoslanec a člen grémia občanských demokratů považuje za netaktické podpořit ve druhém kole prezidentské volby šéfa konkurenční strany.

V úterý 15. ledna, kdy by mělo grémium ODS diskutovat o podpoře šéfa koaliční vládní strany TOP 09 Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby, budou možná občanští demokraté stále střízlivět ze svého fiaska v prvním kole. Neúspěšný prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka však už v sobotu uvedl, že právě tento pravicový kandidát získá jeho hlas.

Člen grémia a europoslanec Jan Zahradil bude na úterním jednání chybět, protože už v pondělí odcestoval do Štrasburku na zasedání Evropského parlamentu. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI však prohlásil, že vedení strany by se mělo vyvarovat explicitní podpory lídrovi konkurenční strany. Zahradil rozebírá i Sobotkův neúspěch. Říká, že se kandidát ODS sice pokusil distancovat od značky ODS, ale nijak mu to nepomohlo. Dle Zahradila chybou také bylo, že v prezidentských volbách nekandidovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

ČESKÁ POZICE: Proč nepůjdete volit ve druhém kole prezidentských voleb, jak jste uvedl na svém facebookovém profilu?

ZAHRADIL: Možná vůbec nepůjdu volit, možná si vyzvednu hlasovací lístek, ale do urny vhodím prázdnou obálku, což bude považované za neplatný hlas. Každopádně ani jeden kandidát nedostane můj hlas. Důvod je jednoduchý. Poprvé od roku 1990 nemám ve volbách svého kandidáta. V minulých volbách jsem měl vždy politickou značku, kterou jsem volil – s výjimkou roku 1990, kdy to bylo Občanské fórum. I v senátních volbách v mém obvodě vždy do druhého kola postoupil kandidát ODS. Teď to tak není a začal jsem uvažovat, jestli přistoupit na volbu menšího zla. Oba kandidáty jsem pečlivě posuzoval a dospěl k závěru, že ani jeden z nich pro mne není přijatelný. Nechci nést odpovědnost za to, co jeden či druhý ve funkci prezidenta provede.

ČESKÁ POZICE: Proč se do druhého kola nedostal kandidát ODS a skončil až předposlední?

ZAHRADIL: Má to několik příčin. ODS sice na kongresu dokázala uklidnit vnitrostranickou situaci, ale větší část veřejnosti nepřesvědčila, že se jí vyplatí volit kandidáta ODS Přemysla Sobotku. Ten částečně doplatil na to, že je spojován s ODS, jež v současnosti nemá dobrý zvuk. Dílem si však za to může sám, protože jeho vystupování na veřejnosti nebylo dostatečně přesvědčivé. Mohou však za to také jeho protikandidáti, kteří odebrali hlasy našich potenciálních voličů. Například Karel Schwarzenberg i, jak se nyní ukazuje, Jan Fischer. Konkurence na pravém středu byla veliká. Hlubší analýzu si schovám na nějaké vnitrostranické grémium.

ČESKÁ POZICE: Jste sice momentálně na cestě do francouzského Štrasburku na zasedání Evropského parlamentu, ale co byste řekl na grémiu ODS?

ZAHRADIL: Poslal jsem o víkendu kolegům z grémia vzkaz prostřednictvím SMS. Sdělil jsem jim, že bychom nikomu neměli vyjadřovat explicitní podporu a že bychom neměli podporovat politickou konkurenci. To je hlavní vzkaz, který bych řekl na úterním grémiu, kdybych tam byl. Uvidíme, jak se s tím vyrovnají.

ČESKÁ POZICE: Přemysl Sobotka ale už explicitně podpořil Karla Schwarzenberga…

ZAHRADIL: Přemysl Sobotka to explicitně řekl, ale od Petra Nečase jsem nic tak explicitního neslyšel. Jde o to, aby nevzešlo usnesení grémia, jež by voličům doporučilo, aby ve druhém kole dali hlas Schwarzenbergovi. To by byla chyba. Jeho strana je náš politický konkurent. Zápolíme spolu o stejnou voličskou základnu. Musíme nechat každého voliče, aby si to rozhodl sám.

ČESKÁ POZICE: Nenese odpovědnost za prohrané volby i vedení strany a její předseda Petr Nečas?

ZAHRADIL: Jednoznačného viníka nelze určit. Chápu, že rituální popravy jsou pro média vítaným artiklem. Jsem rovněž součástí vedení strany. Není tedy možné, abych z nadhledu říkal, že za to může vedení. To ze mne nedostanete. Nebudu kritizovat ani Petra Nečase. Podporoval jsem ho na kongresu. Chtěl jsem, aby obhájil svojí pozici. S dvouměsíčním odstupem neotočím o 180 stupňů. Musíme dokončit mandát současné vlády a během toho 1,5 roku veřejnost přesvědčit, že nás stojí za to volit v parlamentních volbách.

ČESKÁ POZICE: Špatný Sobotkův výsledek se často přisuzuje i novoroční amnestii. Co si o tom myslíte?

ZAHRADIL: Je populární nadávat na amnestii a spojovat jí s ODS. Já to ale dělat nebudu, protože to znamená hledat zástupný důvod. Reakce na amnestii je přehnaná. Mnoho mediálních komentářů je motivováno snahou vyřídit si na poslední chvíli účty s Václavem Klausem. Nevěřím, že šlo o promyšlené propuštění tunelářů trestaných za ekonomické delikty. To je konspirační teorie, jež zavání absolutním stihomamem, což nemůžu přijmout.

ČESKÁ POZICE: Přestoupil byste do politického subjektu, do nějž by případně po skončení svého prezidentského mandátu vstoupil Václav Klaus?

ZAHRADIL: Nebudu vyskakovat z lodě, do níž momentálně teče. Spíš se budu snažit díry opravit a nasměrovat loď správným směrem. V roce 1990 jsem ODS zakládal. Je to první a jediná politická strana, jejíž jsem členem. Nemám v úmyslu ji opouštět, ani přestupovat někam jinam. Jestli pan prezident odešel z ODS a z funkce čestného předsedy, pak je to jeho rozhodnutí. Jestli si chce založit novou stranu, pak je to opět jeho rozhodnutí. Já se budu věnovat ODS, v níž jsem předsedou europoslaneckého klubu, což rozhodně není zanedbatelná funkce.

ČESKÁ POZICE: Necítíte vinu za Sobotkův špatný výsledek třeba v tom, že jste mu dostatečně nepomáhali s kampaní?

ZAHRADIL: Osobně mám svědomí čisté. I s tou zátěží, že jsem od pondělí do pátku mimo Českou republiku, protože jsem v Bruselu nebo Štrasburku, jsem dělal, co bylo možné. Snažil jsem se aktivizovat členskou základnu ve svém obvodě – v městské části v Praze. Agitoval jsem také na sociálních sítích, kde jsem aktivní. Každý z členů grémia a ministrů si musí přebrat, jestli udělal pro našeho kandidáta dost. Také jde o to, jestli si kandidát a jeho tým o podporu řekl. Já jsem například od Přemysla Sobotky nedostal žádný přehled akcí, besed a veřejných vystoupení. Ani mě nikdy nepožádal, abych na některé akci vystoupil. Pokud mě někdo nepozve, nemám v povaze se někam cpát. Asi chtěl vést kampaň nějak jinak, třeba v ní nechtěl mít členy ODS, právě proto, aby nebyl spojován s naší značkou, která nemá nejlepší zvuk. Evidentně to ale nezafungovalo.

ČESKÁ POZICE: Průzkumy delší dobu naznačovaly, že Sobotka není favorit. Reflektovalo tuto situaci grémium strany?

ZAHRADIL: Samozřejmě, že jsme se o tom na grémiu bavili. Můj pocit například z kampaně Karla Schwarzenberga je, že prezidentské volby poprvé v historii České republiky byly o kampani vedené na sociálních sítích.
Jde tedy o to, kdo si zvolil jakou strategii. A to nemůže být pouze na rozhodnutí strany. Nakonec je to totiž úspěch, či neúspěch nejen značky, ale i kandidáta.

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že prezidentské volby vyhrály sociální sítě?

ZAHRADIL: To si nemyslím. Speciálně v kampani Karla Schwarzenberga však sehrály mimořádnou roli. Sledoval jsem to na Facebooku. Multiplikační efekt, sdílení na Facebooku a internetu, jak se na sebe nabalovaly různé skupiny, sehrál významnou roli. Jenom sociální sítě to však nevyhrály. Vždy musíte mít produkt, který propagujete. Schwarzenberg měl kliku, že se na něho nalepila celá kulturní fronta. Ta to de facto odpracovala za něho. Ten, kdo nemá vybudovanou tuto základnu na sociálních sítích, bude v příštích volbách tratit.

ČESKÁ POZICE: ODS zatím nedokáže sociální sítě zaujmout?

ZAHRADIL: To není problém pouze ODS. Určitě musíme v této oblasti přidat. Má to jeden problém, na Facebooku se špatně prodává neutrální a neosobní značka nebo logo. Naopak se tam dobře „prodává“ politická osobnost — konkrétní člověk. Někdo, kdo má konkrétní tvář. Prodávat tam politickou stranu je složitější. Všechny volební štáby s tím budou muset začít pracovat.

ČESKÁ POZICE: Naznačujete tím, že Přemysl Sobotka neměl tvář?

ZAHRADIL: Tento komentář jsem čekal. To jsem samozřejmě neřekl. Srovnáte-li aktivitu Karla Schwarzenberga a jeho příznivců na Facebooku a aktivitu Přemysla Sobotky a jeho příznivců na Facebooku, uvidíte rozdíl několika tříd. Tak to prostě je.

ČESKÁ POZICE: Vyčítáte Miroslavě Němcové, že nepřijala kandidaturu na prezidentku za ODS?

ZAHRADIL: Je mi to líto. Miroslavu Němcovou jsem považoval za přirozenou kandidátku ODS na prezidenta. Všechno k tomu směřovalo. Nechci říci, že jsem ji přemlouval, ale v určité době jsem jí zdůrazňoval, jak je důležité, aby kandidaturu zvedla. Měl jsem pocit, že tomu pozitivně naslouchala. Pak se najednou něco stalo. Dodnes nevím, co to bylo, a ona od kandidatury odstoupila. Nikdy jsem se jí na to neptal. Nezaznamenal jsem ani její vysvětlení na grémiu nebo výkonné radě. Muselo to tedy být citlivé a osobní rozhodnutí. Nechci se v tom rýpat. Zpětně nechci spekulovat, jestli bychom s ní dosáhli lepšího výsledku.

ČESKÁ POZICE: Zaslechl jste domněnku, jež se šíří v ODS, že Miroslavě Němcové kandidaturu na Hrad rozmlouval prezident Václav Klaus?

ZAHRADIL: O tom jsem nic nevěděl. Zaznamenal jsem tuto spekulaci v posledních dnech. Nerozumím však, kde se vzala. Nevím, proč by jí měl kvůli prezidentské kandidatuře volat prezident. To mi absolutně nedává smysl. Myslím, že jde o kachnu. Nevěřím tomu.