Na „stěhovací cirkus“ nám nesahejte, vzkazuje evropský soud

Štrasburk, 13. prosince 2012 — Nelegální. Tak hodnotí Evropský soudní dvůr snahu europoslanců ušetřit a alespoň symbolicky omezit neustálé pendlování mezi Bruselem a Štrasburkem. „Unijní instituce budou tak dlouho vzdorovat realitě, dokud celý projekt evropské spolupráce nerozbijí na kusy,“ komentoval verdikt šéf europoslanců ODS Jan Zahradil.

Podle smluv musí Evropský parlament dvanáctkrát do roka zasedat ve Štrasburku. Protože instituce EU v srpnu nepracují, musí se armáda poslanců a úředníků v jednom z podzimních měsíců stěhovat do 400 kilometrů vzdálené alsaské metropole hned dvakrát. Europarlament ale v březnu minulého roku schválil návrh britského konzervativního poslance Ashleyho Foxe, aby se tato dvě podzimní zasedání formálně spojila do jednoho.

V tajném hlasování, na které nemohlo franko-německé vedení velkých frakcí dohlížet, se Evropský parlament vyslovil jasně: Stamiliony eur vyhozené za cestování do Štrasburku už nemůžeme před občany obhájit,“ říká Jan Zahradil a připomíná, že jen samotné stěhování vyjde daňové poplatníky na zhruba šest miliard korun ročně.

Rozhodnutí Evropského parlamentu bylo ovšem okamžitě napadeno Francií a Lucemburskem, kde také sídlí část unijních institucí, u Evropského soudního dvora. Ten dal nyní oběma zemím za pravdu. Spojení dvou zasedání do jednoho a tedy úspora ve výši půl miliardy korun podle soudců příliš zkrátí čas věnovaný rozpravám poslanců a naruší zaběhané zvyklosti. Soud se tak přiklonil k předběžné expertize tzv. generálního advokáta z letošního září, která konstatovala, že pro rozhodnutí v této věci vlastně neexistuje dostatečný právní základ, nicméně argumentace parlamentu o úsporách je nedostatečná.

Chtěli jsme v dobré víře šetřit čas a peníze a možná i objevit vůli o nesmyslném stěhování dále jednat. Verdikt soudu bohužel ukazuje, jak moc jsou unijní instituce zabetonované ve svém vlastním světě,“ uvedl Jan Zahradil.