Jan Zahradil: Obstrukce v EP končí, obchod s Izraelem má zelenou

Štrasburk, 23. října 2012 — Značně zlevnit léčbu pacientů v celé EU může obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Izraelem, kterou ve Štrasburku posvětil Evropský parlament. Jak připomíná člen výboru pro mezinárodní obchod Jan Zahradil, stalo se tak po více než dvouletých obstrukcích a zpolitizovaných diskusích. 

Pokud jde o obchod, je v Evropském parlamentu obecně příliš mnoho politikaření,“ řekl před hlasováním Jan Zahradil. „Šlo přitom o čistě technickou dohodu o odstranění technických překážek ve vzájemném obchodu, a Evropská komise nás opakovaně ujistila, že tato dohoda splňuje všechny požadavky evropského práva.“

Dohoda byla podepsána už v květnu 2010, pro její definitivní schválení byl ale potřebný souhlas Evropského parlamentu. Izraelská vláda přesto nečekala a zjednodušený import léčiv ze zemí EU povolila jednostranným rozhodnutím. Testování farmaceutických produktů trvá i několik let, vzájemné uznávání jejich použitelnosti tak okamžitě pomohlo evropským společnostem.

Levice v Evropském parlamentu se ovšem rozhodla využít jednání o usnadnění obchodu k nátlaku na Izrael ve snaze ovlivnit mírový proces ve prospěch Palestiny. Obstrukce tak trvaly až do října 2012, kdy byl souhlas EP konečně udělen.

Izrael je úplně normální země, je to demokratická země, je to země evropského typu a tak bychom s ním měli zacházet, ne jako s nějakou feudální diktaturou,“ připomněl ještě Jan Zahradil ve svém projevu.

Celý text projevu najdete zde: YouTube