Jan Zahradil: Hybášková porušila kodex euroúředníka. Opět.

Europoslanec Jan Zahradil ve Štrasburku kritizoval velvyslankyni EU v Iráku Janu Hybáškovou za její avizovanou účast na pondělním předvolebním mítinku jejíhomanžela Ivana Gabala, který kandiduje do Senátu. Poukázal na tuto skutečnost během dnešních tzv. „one-minute speeches“ na plénu EP.

Paní Hybášková je zaměstnanec Evropské služby vnější akce, nikoliv volený politik. Účastí na předvolební schůzi, navíc v kampani pro vlastního manžela, podle mého názoru porušila kodex evropského úředníka, konkrétně článek 11 a 12. Na letáku, zvoucím na tuto akci, je jasně avizováno její současné působení jako velvyslankyně EU v Iráku. Před lety se podobného prohřešku dopustila jedna česká úřednice v Evropské komisi, kdy zveřejnila v novinách jasně politický článek a uvedla i své zaměstnání v Komisi. Výsledkem bylo její pokárání. Zaměstnanci  unijních institucí mají  vykonávat svou práci objektivně, nestranně a bez  podezření ze střetu zájmů,“ říká Jan Zahradil.

Proto je třeba, aby si jasně uvědomili, kde je jejich místo a co si mohou dovolit. V případě nutnosti je jim to třeba připomenout. Paní Hybášková si zřejmě nevzala poučení z minulosti, kdy byla již jednou (za působení tehdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobody) odvolána z postu velvyslankyně ČR v Kuvajtu pro nerespektování pravidel,“ dodává Jan Zahradil.

Celý záznam projevu: YouTube