Jan Zahradil: Doufám, že Senát, přestane ideologizovat, uvědomí si, že tímto postojem poškozuje Českou republiku

O ratifikaci přístupové smlouvy Chorvatska k EU a takzvané vyjímce z charty základních práv Evropské unie dnes mluvil v večerních zprávách Českého Rozhlasu 1 – Radiožurnálu poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil. Důležité je především připomenout roli českého Senátu v procesu schvalování vyjímky. Pokud se opozice z ideologických důvodů rozhodne vyjímku zablokovat poškodí především Českou republiku a její vyjednávací pozici v Evropské radě.

Celý pořad najdete zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2666409

 

Jan RICHTER, moderátor

Prezident Václav Klaus dnes podepsal přístupovou smlouvu Evropské unie s Chorvatskem a ukončil tak její ratifikaci v České republice. Smlouvu už dříve schválili obě komory českého parlamentu. Vláda nakonec schvalování této smlouvy nespojila se schvalováním české výjimky z lisabonské smlouvy, kterou vyjednal na prezidentův nátlak. Výjimka se týká charty základních práv Evropské unie a podle prezidenta Klause je zárukou proti majetkovým nárokům sudetských Němců. Dalším Stalo se dnes je poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil. Dobrý večer.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Dobrý večer.

Jan RICHTER, moderátor

Pane Zahradile, co teď tedy bude s tou českou výjimkou z Lisabonské smlouvy?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Ono to tak úplně není. Ten proces ratifikace přístupové smlouvy s Chorvatskem České republice s tou výjimkou tak úplně nesouvisí. Přístup Chorvatska musí být ratifikován ze všech členských zemích, pak se dostane na jednání Evropské rady. Předpokládám, že někdy v druhé polovině tohoto roku a tam opět předpokládám, česká vláda definitivně vznese ten svůj požadavek, aby zároveň s tou změnou základních smluv Evropské unie, tedy Lisabonské smlouvy v tomto případě, která uzná Chorvatsko jako dalšího plnoprávného člena Evropské unie, aby tam byla současně začleněna ta takzvaná česká výjimka, tedy možnost České republiky přistoupit k protokolu, který už si předtím vyjednala Velká Británie a Polsko ohledně charty základních práv a svobod. Takže myslím, že vláda zatím nic nepromeškala, že ta věc je stále ještě na stole. Ostatně, Evropský parlament se touto záležitostí bude zabývat velmi brzy. Ústavně právní výbor Evropského parlamentu to má na pořadu asi za 14 dní.

Jan RICHTER, moderátor

Čili, kdy myslíte, že ta česká výjimka se tedy bude schvalovat v českém parlamentu?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

To je druhá věc. Napřed musíme jaksi dostat přiznáno Evropskou unií, tedy evropskou radou, a to se předpokládám stane jak jsme řekl někdy v druhé polovině tohoto roku, to znamená po parlamentních prázdninách na další Evropské radě, která může být v listopadu nebo v prosinci 2012 a potom budeme muset projít ratifikačním procesem také v českém parlamentu a tady vůbec není jisté, jak to dopadne, protože český Senát,ve kterém dnes má většinu sociální demokracie, už několikrát oznámil, že tu takzvanou výjimku v žádném případě nepodpoří. Takže, my se můžeme dostat do situace, že bude tento náš požadavek zaručen Evropskou radou, budeme ho mít ratifikovaný v jedné komoře českého parlamentu a druhá komora českého parlamentu ho ale ratifikovat odmítne a tím pádem se dostaneme do slepé uličky, ze které já osobně v tuhle chvíli nevidím žádné východisko.

Jan RICHTER, moderátor

Čili, myslíte, že je možné, že nakonec ta výjimka bude schválena všude kromě České republiky?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

To by bylo asi to nejhorší, co by se mohlo stát. Já doufám, že horní komora českého parlamentu, tedy Senát, přestane ideologizovat, uvědomí si, jaká je reálná situace, uvědomí si, že tímto svým postojem poškozuje českou republiku, respektive nás tak trochu zesměšňuje, že bude držet to, co již dříve bylo dohodnuto, my jsme si tu výjimku vyjednali legálně a legitimně v roce 2009 za vlády tehdy premiéra Jana Fischera a bylo nám to na Evropské radě přislíbeno, takže pokud se teď jedna komora českého parlamentu tomu nějak expost začala vzpouzet, tak si myslím, že je to velmi nemoudré.

Jan RICHTER, moderátor

Domnívá se europoslanec za ODS Jan Zahradil. Děkuji a na slyšenou.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Na shledanou.