Jan Zahradil: Tlak na integraci jen zvyšuje v Evropě napětí

Štrasburk, 13. března 2012 — Nedávno podepsaná smlouva o fiskální unii je jen dalším krokem na cestě k další politizaci Evropské unie, která ovšem paradoxně zvyšuje napětí mezi národy a oživuje staré animozity. Řekl to šéf europoslanců ODS v rozpravě s předsedy Rady a Komise Hermanem van Rompuyem a José Barrosem. Jan Zahradil opět připomněl, že vstupní podmínky do eurozóny se dramaticky změnily, a proto musí občané České republiky takový krok schválit v referendu.

Celý projev Jana Zahradila:

Před nějaký časem vyšla v řeckých novinách karikatura kancléřky Merkelové s hákovým křížem na ruce. V německých novinách zase psali něco o tom, že Řekové jsou lenoši. Já se ptám: Je tohle normální? Pro mě je to nepřijatelné. Bohužel toto je stav, do kterého nás dovedla evropská integrace. Evropské národy na sebe ukazují prstem a plivou po sobě. Tam nás dovedlo pojetí evropské integrace současných politických elit.

Fiskální kompakt je jen jedním dalším krokem na této cestě. Vůbec v něm nejde o nějakou fiskální disciplínu, která je sama o sobě zdravá a potřebná, ale vytváří se pouze záminka k další politizaci Evropské unie a je to další krok na cestě k politické unii, která – jak se jasně ukazuje – neodstraňuje napětí mezi národy, ale zvyšuje je a oživuje staré animozity.

Má vláda fiskální kompakt nepodepsala. Chceme se teprve rozhodnout, zda do eurozóny vůbec vstoupíme. A musí to být předmětem referenda, protože vstupní podmínky do eurozóny se oproti stavu, který jsme podepisovali v přístupové smlouvě, dramaticky změnily. Je proto zapotřebí, aby o tom rozhodli občané země v lidovém hlasování.

Záznam projevu z Evropského Parlamentu: http://youtu.be/3Z4waqqWKOY