Jan Zahradil: Václavu Havlovi vděčíme za mnohé.

Václav Havel byl zcela mimořádnou osobností moderních českých dějin. Jeho světový věhlas byl pro naši zemi tou nejlepší reklamou. Vděčíme mu za mnohé. Taková byla reakce předsedy klubu občanských demokratů v Evropském parlamentu Jana Zahradila na smutnou zprávu o úmrtí dramatika, disidenta a prvního polistopadového prezidenta České republiky Václava Havla.

„Odchodem Václava Havla končí celá jedna unikátní epocha naší historie. Jsem rád, že byl naším prezidentem. Jsem rád, že jsem to všechno mohl taky prožít. A jsem i rád, že jsem si nakonec mohl dovolit s ním v mnoha věcech nesouhlasit,“ řekl Jan Zahradil.

Svou soustrast české delegaci ve skupině Evropských konzervativců a reformistů vyjádřil v neděli i předseda frakce Martin Callanan.

„Je to nesmírně smutná zpráva pro celou naši skupinu,“ řekl Martin Callanan. „Odchod Václava Havla nám dává příležitost vzdát poctu osobnosti, která velkým dílem přispěla k osvobození poloviny našeho světadílu. Vůdčí osobnosti Sametové revoluce mohou zemřít, ale jejich ideály stejně jako principy pluralismu a otevřeného trhu budou žít dále. Bez odvahy Václava Havla by dnes Evropa vypadala úplně jinak.“