Jan Zahradil povede europoslance ODS

Novým předsedou europoslaneckého klubu ODS se ve Štrasburku stal Jan Zahradil. Ve funkci tak střídá Miroslava Ouzkého, který klub vedl od voleb v létě 2009.

Jan Zahradil se zároveň automatický stává plným členem grémia ODS, nejvyššího stranického orgánu. Dosud v něm jako předseda celé frakce Evropských konzervativců a reformistů (EKR) měl jen poradní hlas.

„Abych se mohl plně věnovat práci pro ODS a nekumuloval vedoucí funkce, rozhodl jsem se již nekandidovat na pozici předsedy EKR,“ řekl ve Štrasburku Jan Zahradil. Jeho nástupcem byl zvolen britský europoslanec a dosavadní lídr britské delegace Martin Callanan.

Jan Zahradil vedl frakci EKR od března 2011. Stal se tak vůbec prvním Čechem v tak významné pozici. Předsedové mezinárodních frakcí jsou v přímém kontaktu se šéfy Evropské komise a Rady a podílejí se i na řízení Evropského parlamentu. Nové volby ve frakci i v klubu ODS proběhly v polovině pětiletého poslaneckého mandátu, kdy se již tradičně v europarlamentu konají volby do všech vedoucích pozic.

„Byla to nesmírně zajímavá doba. Za mého předsednictví se nám podařilo nabrat nové členy, mediálně se prosadit a také ostře a jasně formulovat na evropské scéně naše stanoviska,“ řekl Jan Zahradil. „Ve své práci ve vedení frakce budu i nadále pokračovat jako její první místopředseda. Myslím, že jako Češi a občanští demokraté jsme si v europarlamentu udělali dobré jméno. Mimo jiné i tím, že jsme byli celou dobu vnitřně jednotní.“