Zahradil kázal v Británii proti zastaralé integraci EU

Vize zakladatelů evropské integrace Roberta Schumana a Jeana Monneta zastarala, prohlásil dnes na konferenci britské Konzervativní strany v Manchesteru český europoslanec Jan Zahradil. Podle něj krize eurozóny ukázala, že se „eurofederalisté všeho druhu“ mýlili.

Britský ministr zahraničí Wiliam Hague v Manchesteru řekl, že Británie by měla „v pravý čas“ usilovat o návrat některých pravomocí z Bruselu.

Zahradil je šéfem Evropské konzervativní a reformní skupiny v Evropském parlamentu, ve kterém jsou poslanci konzervativců i ODS. Delegáti tradičně euroskeptické Konzervativní strany mu tleskali, zejména když prohlásil, že je „v srdci toryem“.

Robert Schuman a Jean Monnet byli sympatičtí chlapíci, ale jsou již zastaralí, prohlásil Zahradil. „EU čelí krizi nejen jednotné měny, ale politického směřování – a především existenciální krizi, protože příliš dlouho dávala přednost ideologii před zdravým rozumem, před ekonomií a daňovým poplatníkem,“ myslí si český europoslanec.

Podle něj krize v eurozóně umožňuje „říci eurofederalistům všech druhů: Mýlili jste se, my jsme měl pravdu“. „Musíme využít tuto příležitost a říci Bruselu, že tato krize jednotné měny je jasným důkazem, že jejich program zklamal,“ řekl Zahradil. Unie se prý musí změnit. Připustil, že by se neměla ničit, ale reformovat tak, aby byla „otevřenější a flexibilnější“.

Odpor vůči EU je mezi konzervativci tradičně rozšířený, i když nynější vedení strany se snaží toto téma nezdůrazňovat, protože právě Evropa rozdělovala konzervativní vlády v 90. letech a přispěla k jejich pádu.

Řada nových konzervativních poslanců, kteří se dostali do parlamentu při minulých volbách, je ale mnohem euroskeptičtější než vedení strany. Předseda výboru konzervativních poslanců Mark Pritchard v září vyzval Camerona k referendu o setrvání Británie v EU.

Během září se také ustavila skupina 120 konzervativních poslanců, která chce, aby vláda využila krize eurozóny k návratu pravomocí z Bruselu.