Zahradil: Kalousek by se měl ovládat

Štrasburk, 26. září 2011 — Proti vulgárním výrokům ministra financí Miroslava Kalouska na adresu dvou europoslanců z ODS se ostře ohradil předseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil.

Europoslanci Hynek Fajmon a Ivo Strejček kritizovali ministra financí za slabou účast na pro Českou republiku klíčových jednáních ministrů financí sedmadvacítky. „Mezi evropskými ministry financí je Miroslav Kalousek zdaleka největším absentérem, a to v době, kdy se na jednáních ECOFINu probírají klíčové záležitosti,“ uvedli europoslanci ve svém prohlášení. „Považujeme tento „absentérský“ přístup českého ministra financí za naprosto nepřijatelný a škodlivý pro Českou republiku. Doufáme, že není způsoben faktem, že se současný český ministr financí není schopen se svými kolegy domluvit v žádném světovém jazyce.“ Za tato slova si oba europoslanci vysloužili od ministra financí označení „bezvýznamní idioti“.

Začíná to být vážný problém. Pan Kalousek již po několikáté v krátké době prokázal, že nemá své chování a výroky pod kontrolou,“ komentoval Kalouskovy výroky Jan Zahradil. „Ani klesající preference TOP 09 nemohou takové úlety ospravedlnit. Jejich pravou příčinu zná asi jen pan Kalousek a měl by s tím už konečně něco dělat. Bohužel ale nemá pod kontrolou ani svůj úřad, neboť náměstek Zídek, který jej na ministerských Radách zastupuje, tam hlásá věci, které nejsou v souladu ani s postoji samotného Ministerstva financí.“

Ministr Kalousek se v pondělních Lidových novinách hájil, že radu ekonomických ministrů vynechal pouze jednou. Skutečnost je ovšem taková, že za poslední rok se osobně zúčastnil pouze sedmi ze třinácti zasedání.