Jan Zahradil: Ohlas na článek více svobody! Čechům

OHLAS NA ČLÁNEK VÍCE SVOBODY! ČECHŮM (PAVEL ŠAFR, REFLEX Č. 26/2011)

Vážená redakce,

smůlou Pavla Šafra je, že – spolu s B. Doležalem a zesnulým E. Mandlerem – tvoří aktivistické trio českých publicistů spojených bývalým angažmá v Demokratické iniciativě a Liberálně demokratické straně, kteří jsou osobně doslova posedlí tématem odsunu sudetských Němců a snahou dokázat jakousi historickou kolektivní vinu českého národa na tomto údajném zločinu. To jej pak vede k naprosto nesmyslnému a hloupému srovnávání odsunu s Katyní (kterým by smrtelně urazil všechny Poláky) a k adoraci „tvrdohlavých publicistů a televizních reportérů“, kteří o tom prý „otevřeně“ mluví.

Ve skutečnosti jde jen o jakýsi módní „anti-komplex“ části české intelektuální a mediální scény, v níž je dovoleno hovořit pouze o „vyhnání“ a pohoršovat se donekonečna nad jistě odsouzeníhodnými, avšak nikoliv masovými excesy divoké fáze odsunu. Tuto „výchovnou“ linii lze bohužel pozorovat jako červenou nit, táhnoucí se jinak kvalitním časopisem Reflex, od momentu nástupu Pavla Šafra do funkce šéfredaktora (kolega Pavel Šafr už od 1. července šéfredaktorem Reflexu není, přešel v rámci společnosti Ringier Axel Springer na jinou funkci – pozn. redakce).

Budiž mi proto dovoleno říci následující: poválečný odsun sudetských Němců a konfiskace jejich majetku byly naprosto logickými, v kontextu doby oprávněnými a z hlediska poválečného uspořádání jedinými možnými kroky, provedenými v souladu s mezinárodním právem. Předpokládám, že tohle se v dopisech Reflexu asi neobjeví.

S pozdravem

Jan Zahradil