Jan Zahradil: Boj o euro „za každou cenu“ ničí eurozónu

Jan Zahradil: Boj o euro „za každou cenu“ ničí eurozónu

Možnosti záchrany krachujících států eurozóny jsou vyčerpány a Evropská rada by měla v Bruselu vyslat jasný signál, že restrukturalizace dluhů nebo dokonce odchod země z eurozóny jsou možné a uskutečnitelné. V opačném případě riskuje Evropská unie zásadní krizi své integrity a nárůst extremismu. Řekl to v diskusi s předsedou Evropské komise José Barrosem předseda frakce Evropských konzervativců a reformistů europoslanec Jan Zahradil.

Celý projev:

Pane předsedo,

my v této sněmovně, kteří jsme zažili komunismus, jsme udělali i obrovský krok, abychom se připravili na členství v Evropské unii. Správně jsme museli dokázat, co v nás je; dokázat, že splňujeme Kodaňská kritéria; prokázat, že máme plně funkční tržní ekonomiku. 

Takovým zevrubným zkoumáním ovšem nemusely projít některé státy eurozóny. Jednoduše proto, že eurozóna byla konstruována jako politický a nikoli ekonomický projekt. Proto byla přísná kritéria byla ignorována a s čísly se manipulovalo, aby mohly eurem platit státy, které na to nebyly připraveny. A to je příčina dnešních problémů.

Nyní jsme se dočkali důsledků a stojíme na zásadní křižovatce. Naše skupina Evropských konzervativců a reformistů si rozhodně nepřeje, aby euro selhalo. Nemá smysl ale tuto měnu hájit za každou cenu. Možnosti záchrany došly a Evropská rada by měla vyslat jasný signál. Je-li něčí pozice v eurozóně dále neudržitelná a pokud dotyčný neuskuteční zásadní reformy, eurozóna by neměla váhat a měla by využít možnosti restrukturalizace dluhu, a nebo dokonce – i když se to může zdát kruté – takovou zemi vyzvat, aby tento klub opustila.

Pokud se toto neudělá, pane předsedo, řeknu vám, co bude následovat. Vašimi příštími partnery – nebo spíš partnery vašeho následovníka – nebudou milí a slušní euroskeptici, jako jsem například já, ale budou to opravdu zlí antievropané. Ti budou zvoleni nazlobenými německými daňovými poplatníky a zoufalými francouzskými nebo nizozemskými podnikateli, kteří už budou mít plné zuby splácení cizích dluhů. Věřím, že takový konec si nikdo nepřeje, proto je čas jednat nyní.

Žádám vás , pane předsedo, abyste přestal zneužívat každou krizi k propagování další nadnárodní agendy, jako je fiskální unie, protože toto nikam nevede. Toto není krize Evropy, to je pouze krize jednoho zastaralého pojetí evropské integrace.

Záznam projevu: ZDE