Jan Zahradil: Věci můžeme prosadit, když je předjednáme

Jan Zahradil: Věci můžeme prosadit, když je předjednáme

 

Co to znamená být šéfem parlamentní frakce eurokonzervativců?

Symbolicky je to určité zviditelnění České republiky a v každém případě ODS. Jsem totiž jediný zástupce ze střední a východní Evropy či z nových členských zemí, který stojí v čele nějaké parlamentní frakce.

To je ovšem symbolika. Znamená to i něco prakticky?

Máte možnost ovlivňovat parlamentní agendu: šéfové frakcí se scházejí na schůzi s předsedou Evropského parlamentu a tam o ní rozhodují.

Tam se ale rozhoduje většinou, ne jednomyslně, aby bylo možné věci aspoň blokovat. Jaké tedy máte možnosti sám něco ovlivnit?

Věci se dají prosadit, když to předjednáte. Minulý týden se tak podařilo odsouhlasit žádost o mezinárodní prošetření smolenské tragédie, při níž loni zahynul polský prezident Lech Kaczyňski. Přitom s tím původně přišla jen naše frakce, nikdo jiný.

A bude mít na předjednávání dost času – nebudete muset spíš řešit spory ve frakci? Hlasování ukázalo, že i mezi britskými konzervativci, kteří proti vám postavili protikandidáta, panuje jistý rozkol.

Myslím, že teď se to všechno uklidní. Mezi 54 členy naší frakce má sice ODS jen devět členů, ale vždy působila jako zklidňující faktor. To, že se proti mně postavil britský kandidát, bylo překvapením i pro Brity. Na počátku byla představa, že to provedeme co nejhladčeji, abychom se vyhnuli nějakému souboji – tak zněla i dohoda premiérů Nečase a Camerona před třemi týdny.

Váš mandát vyprší koncem roku. Co bude dál?

Máme jakousi neformální dohodu, že funkce se počínaje lednem 2012 ujme zástupce britských konzervativců.

A co post místopředsedy parlamentu za vaši frakci? V Polsku se objevily spekulace, že ODS ho přepustila Polákům výměnou za to, že teď nestavěli kandidáta proti vám.

Ta další lukrativní místa, jako je nám alokované místo místopředsedy parlamentu, by z logiky věci měla spíše připadnout Čechům nebo Polákům než Britům. Ale to je ještě vše ve stadiu zrodu a žádné konkrétní sliby v tomto směru nikdo neučinil.

Britská média vás nyní označila buď pozitivně za euroskeptika, nebo kriticky jako popírače klimatických změn. V Polsku se zase zdůrazňovalo, že jste pro legalizaci marihuany. Jak tyto akcentované postoje ovlivní působení v čele frakce?

Předseda frakce není od toho, aby prezentoval své osobní názory, ale aby reprezentoval frakci jako takovou a celé názorové spektrum, které obsahuje. V tomto ohledu nemusí mít nikdo obavy. Předpokládám, že kdyby je někdo měl, nebyl bych zvolen s takovou poměrně rozhodující podporou.

(Autor: Michal Mocek)