Jan Zahradil se může stát šéfem jedné z frakcí v EP

Jan Zahradil se může stát šéfem jedné z frakcí v EP

Europoslanec Jan Zahradil z ODS se dnes může stát šéfem jedné z frakcí v Evropském parlamentu. Stal by se vůbec prvním Čechem, který se na tuto pozici dostane. Podle informací Radiožurnálu je Zahradil při dnešní volbě favoritem. Zahradil se chce stát předsedou Evropské konzervativní a reformní skupiny. V ní je ODS společně s britskými konzervativci nebo polskou stranou Právo a spravedlnost, kterou vede Jaroslaw Kaczyński.

Frakce vznikla před dvěma lety jako výraz odporu proti prý příliš federalistickým postojům hlavních skupin, tedy lidovců a socialistů. Její dosavadní šéf Michal Kaminski musel odstoupit po rozkolu ve straně Právo a spravedlnost. Zahradil má dva protikandidáty, ale podle našich informací funkci zřejmě získá. „Je to tajná volba, takže bych nerad o těch šancích teď spekuloval, ale samozřejmě kdybych nebyl přesvědčen, že to má naději na úspěch, tak bych to ani nezkoušel,“ řekl Jan Zahradil v Ranním interview Radiožurnálu. Ke svému zvolení potřebuje hlasy britských a polských europoslanců, s Britem a Polákem přitom bude o post soupeřit.

„Pokud vím, premiér a předseda ODS Petr Nečas o té věci jednal s britským premiérem a předsedou konzervativní strany Davidem Cameronem v podstatě s úspěchem, a já sám jsem minulý týden ve Varšavě navštívil předsedu Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského, abych mu vysvětlil svoje záměry.“