Evropské konzervativce povede Jan Zahradil

Evropské konzervativce povede Jan Zahradil

Štrasburk – Do čela frakce Evropských konzervativců a reformistů byl ve Štrasburku zvolen český europoslanec Jan Zahradil z ODS. Stal se vůbec prvním Čechem, který tak významnou pozici zastává.

Jan Zahradil byl zvolen předsedou poté, co rezignoval dosavadní lídr Polák Michal Kamiński. Ten na podzim opustil stranu Právo a Spravedlnost a podílel se na vzniku nové strany PJN (Polska jest najwazniejsia). Jan Zahradil povede skupinu EKR do prosince tohoto roku, kdy uběhne polovina pětiletého mandátu europoslanců a je zvykem, že se v tomto okamžiku všechny významné funkce v Evropském parlamentu znovu obsazují.

Je to samozřejmě velké uznání pro mě, pro ODS i pro Českou republiku,“ řekl po hlasování Jan Zahradil. „Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí.

Předsedové sedmi politických frakcí v Evropském parlamentu fakticky řídí chod celé této instituce. Spolu s předsedou europarlamentu tvoří tzv. Konferenci předsedů, která rozhoduje o tom, čím a v jaké podobě se bude sněmovna na svých zasedáních zabývat.

Skupina EKR vznikla po evropských volbách v létě 2009, spolu s českými občanskými demokraty ji zakládali hlavně britští konzervativci a europoslanci z polské strany Právo a spravedlnost. V současné době sdružuje 54 europoslanců z 8 zemí a je pátou nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Evropští konzervativci a reformisté prosazují hlavně liberální a funkční vnitřní trh Unie a transparentní, odpovědné a efektivní evropské instituce. Jan Zahradil patřil k těm, kdo skupinu fakticky zakládali.