Exmánička Zahradil pařil na jižanský rock. Nefandí Obamovi.

Exmánička Zahradil pařil na jižanský rock. Nefandí Obamovi.

Aby se fanoušci rocku necítili ukřivděni a diskriminováni, nevyslala redakce ParlamentníchListů.cz svého redaktora tentokrát na Jazz na Hradě, ale na koncert jižanské rockové kapely Molly Hatchet, která pochází z floridského Jacksonsville a která v úterý vystoupila v Praze v klubu Retro Music Hall, což bylo její vůbec první vystoupení v Česku.

Na koncertu byl i fanoušek jižanského rocku a mimo to i člen grémia ODS a místopředseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil.

Bez bourbonu není Jižan

Na koncert jsme se Zahradilem dorazili něco půl deváté večer. To zrovna dohrávala česká předkapela Pumpa, která také hraje jižanský rock. Jako správní Jižané jsme zasedli k baru a dali jsme si jižanský bourbon Jack Daniel´s z Tennessee. Nejednou.  

Po krátké přestávce nastoupili rebelové z Molly Hatchet v sestavě Bobby Ingram – kytara, Dave Hlubek – kytara, Phil McCormack – zpěv, John Galvin – klávesy,Tim Lindsay – basa a Shawn Beamer – bubny.

South shall rise again

Sál byl zaplněn a fanoušci měli často trička s motivy jižanských vlajek a kapel. Vlajka Konfederace zavlála i v kotli a sami Molly Hatchet ji vytáhli, když hráli neoficiální hymnu Konfederovaných států amerických – Dixie. Vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek, který vyvěšuje jižanskou vlajku na své chalupě, by měl z tolika symbolů rebelství, boje za svobodu a státní nezávislosti určitě radost.

Nutno dodat, že jižanskou vlajku používají i další kapely pocházející z Jihu: například texaská metalová Pantera, floridská death metalová banda Obituary, rockabilliový Rebel Son ze Severní Karolíny a Black Knights či countriový zpěvák Hank Williams jr. a jeho bluegrass-pankový syn Hank III. K tradici jižanské Konfederace se odkazoval i legendární Johnny Cash.

Žlutý pes a kanonáda u Gettysburgu

Jižanští „Johnny Rebelové“ začali písní Whiskey Man. Dále zazněly například Gator Country, Beatin´ the Odds, Fall of the Peacemakers, Devil’s Canyon, Dreams I ´ll never see a také songy z poslední desky Justice. Některé písně Molly Hatchet hrál ve své rané tvrobě i Žlutý pes Ondřeje Hejmy. Rebelové hráli s takovou vervou a nahlas až se Unie otřásala ve svých základech a Abraham Lincoln se obracel ve svém hrobě. Bicí zněly jako kanonáda Jižanů u Gettysburgu.

Po hlasitém skandování publika přidali floridští Jižané ještě dva kousky: starou klasiku Flirtin´with Disaster a k tomu Free Bird od Lynyrd Skynyrd, kteří jsou nejznámější jižanskou kapelou vůbec a kteří mimochodem vznikli také v Jacksonville.

Exmánička v europarlamentu a rocker na Hradě

Zpěvák kapely Phil McCormack měl na sobě tričko „Dio“ a připomněl známého nedávno zesnulého metalového zpěváka Ronnieho Jamese Dio, který kromě jiných projektů zpíval po odchodu Ozzyho Osbourna v Black Sabbath.

Zahradil si koncert vyloženě užíval a sice již jako exmánička zkoušel chvílemi i headbanging. Ale každý rocker ví, že bez hřívy to není ono. „Dlouhé vlasy jsem si nechal ostříhat zhruba před dvaceti lety, když jsem vstoupil do politiky,“ prozradil ParlamentnímListům.cz rocker Zahradil, který měl na sobě tričko Lynyrd Skynyrd a který řadu písní s publikem nahlas zpíval. Mimochodem fanouškem Lynyrd Skynyrd je i prezidentův tajemník, rocker na Hradě, Ladislav Jakl.

Jižanská sbírka

Molly Hatchet hráli asi hodinu a půl a pravicový rebel Zahradil z nich byl nadšen, i když si posteskl, že byly zvukově trochu utopené kytary. Rockový europoslanec též prozradil, že už byl mimo jiné i na koncertu Lynyrd Skynyrd, či dalších Jižanech The Allman Brothers Band a Molly Hatchet mu „chyběli do sbírky“.

„Jižanský rock je styl, který mě baví. Je to taková hodně živá a dynamická muzika a hodně svébytná. Je to druh rockové hudby, který určitě není nakažen takovým tím antiestablishmentovým univerzitním levicovým liberalismem, je to naopak spíš hudba tradicionalistická. Co do textů, tak tam nenajdeme žádnou mírotvornou angažovanost hippies či politickou korektnost, ale spíše tradiční témata westernového typu, nějaký osamělý jezdec, osamělý hrdina proti zlu, vztahové věci, jižanský patriotismus. Hodně tam také funguje whiskey, jak koneckonců dnes napověděla první píseň,“ smál se Zahradil s panákem v ruce.

Jižanští rockeři nefandí levičákům

„Muzikanti, co to hrají a ti, co to poslouchají, určitě nejsou nějací existenciálně frustrovaní intelektuálové, ale spíše zemití Američané. Soudě podle posledního alba Lynyrd Skynyrd s názvem God and Guns to určitě nejsou příznivci Obamy a demokratů, nýbrž naopak republikánů, i když to nejsou explicitně politické kapely. Třeba Lynyrd Skynyrd se ve své písni Sweet Home Alabama bránili proti tomu, když k hippies tíhnoucí Neil Young ve své písni Southern Man hovořil o Jižanech jako buranech a skrytých rasistech. Ale bylo to spíš takové vzájemné poštouchnutí. Jejich vztahy pak byly dobré,“ dodal Zahradil.  

Zahradil však neposlouchá jenom jižanský rock, zkoušel i tvrdší věci jako Panteru, trashové Slayer a Anthrax a dokoce i grind/death coreové Napalm Death či Carcass, ale i klasiky hevíku z Iron Maiden či kytarového mága Jimmyho Hendrixe a Janis Joplin z šedesátých let.

Trocha historie

Molly Hatchet tvoří spolu s texaskými vousáči ze ZZ Top, Lynyrd Skynyrd a The Allman Brothers Band špičku žánru jižanského rocku. Tento svébytný rockový žánr se zrodil začátkem sedmdesátých let ve státech bývalé jižanské Konfederace a je charakterizován směsicí hard rocku, boogie, blues, černošského gospelu, folku a country.

Asi nejznámější písní tohoto žánru je Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd, která zazněla i ve filmu Forrest Gump a která pojednává i o jižanském konzervativním demokratickém guvernérovi Alabamy Georgi Wallaceovi, který byl velkým konkurentem Richarda Nixona v souboji o prezidentské křeslo a jehož podporoval i další známý Jižan Elvis Presley.