Jan Zahradil zahajoval udílení Antibyrokratické ceny Michala Tošovského

Jan Zahradil zahajoval spolu s předsedou Senátu P. Sobotkou udílení Antibyrokratické ceny, kterou letos získal europoslanec Derk-Jan Eppink. Ocenění občanského sdružení eStat.cz dostal za své postoje a knihy, v nichž popisuje své zkušenosti s byrokratickou kulturou zaměstnanců EU a politický zákulisní boj v unijních orgánech, na který mají klíčový vliv národní zájmy jednotlivých členských států a jejich vnitropolitická situace.

Eppink ve svém projevu po ocenění varoval před snahou orgánů EU řešit problémy zvyšováním byrokracie a unijních příjmů nejen příspěvky členských států, ale nejnověji zavedením evropských daní a nových poplatků. „Jestli půjdeme i nadále touto cestou a Evropská unie získá fiskální autonomii, tak se nám věci vymknou z rukou a ztratíme kontrolu nad samoživící se evropskou byrokracií,“ uvedl Eppink. EU přirovnal k babylonské věži, která se otřásá v základech, ale její architekti ji chtějí stavět rychleji a na úkor kvality. „Nejsem proti Evropě, nejsem Antievropan, ale myslím si, že klíčem k úspěchu je kvalita, nikoli kvantita, tedy efektivnější fungování s menším množstvím prostředků,“ uvedl europoslanec.

Eppink je členem vedení Evropské konzervativní a reformní skupiny, v níž jsou zástupci ODS, polské strany Právo a spravedlnost nebo britští konzervativci. Své zkušenosti a poznatky z Bruselu a Štrasburku, kde působil nejprve jako asistent dvou europoslanců a posléze jako člen sekretariátu dvou evropských komisařů, popsal v knize Život evropského mandarína. „Jakmile jednou vkročíte do kuloárů evropských institucí, máte pocit, že patříte mezi vyvolené. Že jste ti, kteří vedou evropský lid do země zaslíbené,“ uvedl Eppink.

Ve své nové knize Ohňostroj evropské byrokracie už jako europoslanec popisuje mimo jiné sedm smrtelných hříchů EU, kterých by se podle něj měla unie zbavit, pokud chce v nadcházejícím desetiletí přežít. Jedním z nich je podle Eppinka snaha považovat každý problém v prostoru EU za „evropský“ a vymýšlet k němu „evropská“ řešení, která vedou k větší moci byrokracie, větší legislativě a k většímu počtu institucí.

Sdružení, v jehož čele stojí europoslanec ODS Edvard Kožušník, svou cenu poprvé udělovalo v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů. O rok později cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) za novelu živnostenského zákona, předloni ocenění za irské odpůrce lisabonské smlouvy převzal jejich lídr Declan Ganley. Loňským laureátem byl expremiér Mirek Topolánek (ODS), mimo jiné za zprůhlednění procesu přípravy vládní legislativy.