Premiéři frakce Evropských konzervativců a reformistů ladili noty

Předseda vlády České republiky a lídr ODS Petr Nečas se dnes ráno v Bruselu setkal se svým britským protějškem Davidem Cameronem (Konzervativní strana). Snídaně předsedů partnerských stran předcházela zasedání Evropské rady. Jedná se o historicky první zasedání Rady, kterého se zúčastní dva předsedové stran zastoupených ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECRG) v Evropském parlamentu.

Nadcházející agenda Rady, zejména navrhovaná opatření na kontrolu státních rozpočtů či zavádění bankovní daně byly hlavním tématem snídaně. Petr Nečas s Davidem Cameronem rovněž debatoval o další vzájemné spolupráci ODS a Konzervativní strany v rámci ECRG a nadnárodní Alianci konzervativců a reformistů.

„Jsem rád, že po několika telefonátech měli Petr Nečas a David Cameron možnost setkat se tváří v tvář. Tato schůzka potvrdila, že dlouhodobá názorová blízkost ODS a Konzervativní strany bude významná i v dalších letech. Zejména v době, kdy jsou obě strany dominantními subjekty ve vládách svých zemí, pomůže tato dlouhodobá spolupráce prosazování zájmů obyvatel České republiky na půdě Evropské unie,“ komentoval setkání člen delegace Petra Nečase, europoslanec a místopředseda ECRG Jan Zahradil (ODS).

Frakce Evropských konzervativců a reformistů byla v Evropském parlamentu založena po volbách do EP v červnu 2009 a završila tak několikaleté úsilí ODS a dalších stran v ustavení euro-realistické a nefederalistické skupiny v EP. V současné době má 54 členů z 8 evropských zemí. Dominantní strany jsou ODS, Konzervativní strana (VB) a Právo a Spravedlnost (Pl).