Europarlament rok poté: protržně orientovaná koalice ovládá sněmovnu

Europarlament rok poté: protržně orientovaná koalice ovládá sněmovnu

Rok po posledních eurovolbách je zřejmé, že se Evropský parlament oproti minulému volebnímu období změnil k nepoznání. Nejpočetnější frakce Evropské lidové strany ztratila své dominantní postavení, kterému se dříve těšila díky nepsané velké koalici se sociálními demokraty.  Europoslanci také oproti minulému volebnímu období 2004 – 2009 značně zlepšili svou docházku na plenární zasedání. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné zprávy organizace VoteWatch.eu, která sleduje práci Evropského parlamentu.

„Evropský parlament v současném složení je politicky podstatně vyhraněnější,“ konstatuje garant výzkumu Simon Hix, profesor London School of Economics. „I díky nové skupině EKR je nyní protržně orientovaný blok mnohem silnější a dokáže se během hlasování prosadit.“

Většinu hlasování ve Štrasburku překvapivě rozhoduje až třetí nejpočetnější skupina ALDE, politicky nevyhraněná frakce, které se přiklání tu k levici, tu k pravici. Zpráva organizace VoteWatch ovšem potvrzuje známý fakt, že rok po příchodu nového předsedy liberálů Guye Verhofstadta míří frakce spíše nalevo od pomyslného středu. Oslabení pohodlné většiny evropských lidovců a socialistů také europoslance více nutí vyjednávat a zaujímat k evropské legislativě politická stanoviska namísto toho, aby se spolehli na předjednaná hlasování.

Koalice středo-pravých skupin (EPP, EKR a část ALDE) dokázala v uplynulém roce vyhrát většinu hlasování v oblasti průmyslu, energetiky, ekonomiky, mezinárodního obchodu a rozvojové pomoci. Levice (SD, ALDE, Greens/EFA, GUE/NGL) vítězila převážně na poli životního prostředí, občanských práv, rozpočtu a rovnosti pohlaví. „Velká středová koalice“, jak nazývá zpráva VoteWatch spojení federalistických skupin EPP, SD a někdy ALDE, ovládala většinu témat, která se týkají evropské integrace, tedy především oblast zahraniční a bezpečnostní politiky nebo ústavních záležitostí (uspořádání EU).

„Tato analýza podává mimo jiné velice zajímavou zprávu i o prvním roce existence naší skupiny EKR,“ říká místopředseda skupiny Jan Zahradil (ODS). „Novou frakci jsme před rokem zakládali mimo jiné proto, aby hájila principy svobody, demokracie a svobodného trhu. Nyní se potvrzuje, že jsme uspěli. Evropský parlament získal zcela novou dynamiku. Pro demokracii je nesmírně důležité, že o všem už nerozhoduje velká koalice.“

„Evropským konzervativcům a reformistům se daří vítězit v těch oblastech, které jsou z hlediska našeho programu nejdůležitější: tedy vnitřní trh, zahraniční obchod, průmysl a energetika. Logicky naopak prohráváme tam, kde převládá eurofederalismus nebo některá módní témata,“ říká Jan Zahradil.