Rozhovor s Janem Zahradilem k zákonu, přijatému maďarským Parlamentem k Trianonské smlouvě

Maďarský Parlament schválil velkou většinou zákon o národní soudržnosti

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Čtvrtý červen je pro Maďary už 90 let dnem národní tragédie. Připomínají si výročí podpisu Trianonské smlouvy, která tehdejší Maďarsko připravila po prohrané válce o 2 třetiny území. Maďarský Parlament schválil před několika dny velkou většinou zákon o národní soudržnosti. Ten říká, že všichni Maďaři bez ohledu na to, ve kterém státě žijí, jsou součástí jednotného maďarského národa, jehož soudržnost překračuje hranice. To podráždilo nejen sousedy Maďarska, především Slovensko, ale taky českého prezidenta a premiéra. Václav Klaus a Jan Fischer dnes vydali prohlášení, ve kterém zákon označili za nepřijatelný. Hostem Radiožurnálu je europoslanec za ODS Jan Zahradil, dobrý večer.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
Dobrý večer.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče, souhlasíte s tím, že zákon o národní soudržnosti, který přijal maďarský Parlament znevažuje Trianonskou smlouvu, tak se dnes vyjádřil prezident Klaus a také premiér Fischer?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
Já ten pocit sdílím, já se obávám, že maďarská vláda i maďarský Parlament se pustili do velmi riskantního podniku a to, co udělali v těchto dnech a v podstatě to, co maďarská vláda dělá od doby, kdy nastoupila po volebním vítězství strany Fidesz k moci, je velmi riskantní a může to velmi zkomplikovat situace ve střední Evropě a zhoršit vztahy mezi jednotlivými národy.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Říkáte, je tu riziko. Jak vysoké, co by se mohlo stát, podle vás?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
Tak, je jasné, že to velmi výrazně zhorší vztahy maďarskoslovenské, je asi pravděpodobné, že to zhorší vztahy Maďarska i s jinými okolními zeměmi jako třeba s Rumunskem, ale hlavně se tak vracíme o celou řadu desítek let dozadu, dokonce bych řekl, že se tam vracíme někam do druhé poloviny devatenáctého století, a to je přístup, který do jednadvacátého století nepatří. Mě mrzí, že bohužel pan Orbán a jeho strana neodolali tomuto, řekněme, volání jakéhosi opožděného nacionalismu a že mu vyšli vstříc, že s ním dokonce ve svých politických koncepcích pracují a že si neuvědomují, jaká rizika to může přinést. Nebo možná, že si to dokonce i uvědomují, o to je to pak ještě horší.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Jak by se ten zákon o národní soudržnosti mohl, pane Zahradile, dotknout nás, tedy České republiky?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
Samozřejmě, že nás se to nepřímo dotýká také. V každém případě my se Slovenskou republikou máme společnou minulost, my jsme vznikli jako jednotný stát v roce 1918, jako Československá republika, vznikli jsme na smluvním základě na celé řadě mezinárodních smluv z tehdejší doby, tedy z doby po první světové válce a Trianonská smlouva do nich také patří, takže nás se to dotýká, nemůžeme se tvářit, že je to jenom nějaký problém slovenskomaďarský a samozřejmě v této věci, v tomto, řekněme, klání Česká republika musí stát na straně Slovenské republiky, to je celkem jasné. Geopoliticky je to naprosto srozumitelné a bohužel za to, co se bude odehrávat ve střední Evropě a za to, jakým způsobem se vztahy mezi národy budou zhoršovat, za to nese primární odpovědnost to, co v současné době činí maďarská vláda a maďarský Parlament.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Měla by se podle vás vložit do celé věci Evropská unie? Je problém natolik vážný?

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
To nevím, protože si nejsem jist, zda by Evropská unie a jakým způsobem v tom mohla něco udělat. Pan Orbán mimochodem je v Evropské unii relativně dobře zapsaným politikem, on je místopředsedou evropské lidové strany, on má velkou podporu v Rakousku a také v Německu nebo alespoň v Bavorsku, což asi nikoho nepřekvapuje, protože v tomto ohledu ty zájmy jsou velmi podobné a já mám pocit, že tato strana a zejména tedy rakouské a německé strany zastoupené v evropské lidové straně, že by spíš pana Orbána podporovaly nebo že by se rozhodně nepřipojily k nějakému, k nějaké snaze Evropské unie o korekci. Takže i z tohoto pohledu by to bylo obtížné. V tom, v tomto směru je pan Orbán šikovný politik.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Říká europoslanec za ODS Jan Zahradil, děkuji za váš čas, na shledanou.

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/:
Na shledanou.