Daňoví poplatníci Evropský parlament nezajímají

Daňoví poplatníci Evropský parlament nezajímají 

Podle zakládajících smluv EU musí mít Evropský parlament – který jinak úřaduje v Bruselu – dvanáct zasedání ročně ve Štrasburku na francouzsko-německých hranicích. Tisíce úředníků a stohy lejster se tak dvanáctkrát do roka stěhují na čtyři dny z Bruselu do Štrasburku a pak zase zpět. Evropské daňové poplatníky to podle nejstřízlivějších odhadů přijde každý rok na více než 200 milionů EUR.

Všechny dosavadní pokusy o zrušení štrasburkého sídla, jehož existence nemá žádný rozumný podklad, dosud narazily na zájmy především Francie a Německa, které vždy takové iniciativy zablokovaly. Jde prý o symboliku německo-francouzského poválečného usmíření. A také město Štrasburk z tohoto pojízdného cirkusu dost slušně profituje.

Právě v tomto týdnu se projednával kalendář zasedání Evropského parlamentu na rok 2011. Britský konzervativec Ashley Fox přišel s velmi mírným pozměňovacím návrhem : aby byla alespoň dvě plenární zasedání v září 2011 ve Štrasburku spojena do jednoho. Návrh byl přitom napsán tak, aby zůstala formálně zachována podmínka dvanácti oddělených plenárních zasedání, takže neodporoval smlouvám a byl hlasovatelný. Už jen tato změna by ušetřila jedno stěhování a tudíž cca půl miliardy korun z evropského rozpočtu. Europarlament tento velmi nevinný, vlastně kosmetický návrh odmítl. Proti se postavily frakce EPP (Evropská lidová strana) a S-D (Sociální demokraté), kde mají Německo s Francií tradičně nejsilnější slovo.

A co Češi ? Europoslanci ODS hlasovali pro návrh, stejně jako paní Roithová z KDU a dva komunisté. Zato kolegové z ČSSD srazili kufry a hlasovali pěkně poslušně proti, podle svého předsedy, německého sociálního demokrata Schulze. Hlavně že mají funkcionáři EU dnes plná ústa řečí o nutnosti fiskální disciplíny a šetření. Skutek utek. A aby toho nebylo dost, na témže zasedání si tentýž Evropský parlament – opět převážně hlasy EPP a S-D – schválil zvýšení příspěvků na osobní asistenty o 1500 EUR měsíčně (ODS byla proti). Proč ? Europoslance prý čeká větší objem práce, který přináší nové pravomoci europarlamentu v Lisabonské smlouvě. Tak to už nepotřebuje vůbec žádný komentář.

Jan Zahradil, místopředseda skupiny Evropských konzervativců a reformistů