ODS se nechystá vystupovat z konzervativní frakce europarlamentu

ODS se nechystá vystupovat z konzervativní frakce europarlamentu

Europoslanci Občanské demokratické strany neuvažují o vystoupení z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a návrat do frakce Evropské lidové strany (EPP). Tuto domněnku vyslovil v rozhovoru pro britské listy generální tajemník EPP Antonio López-Istúriz a převzala jej i některá česká média.

Podle ODS je tato informace generálního tajemníka EPP pouze účelovým krokem, jak poškodit ECR a její členy před plánovanými volbami jak v ČR, tak v Británii. „ODS je integrální součást skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu. Zůstává jí samozřejmě i po změně ve vedení ODS. EPP ukazuje, že existence ECR pro ni znamená vážnou konkurenci, a proto udělá cokoli, aby skupinu ECR poškodila. Je to spíše EPP, která by se měla do budoucna obávat o své členy,“ říká volební lídr a výkonný místopředseda ODS Petr Nečas.

Občanští demokraté jasně v nedávném usnesení grémia ODS deklarovali, že po rezignaci předsedy ODS Mirka Topolánka se v Evropském parlamentu nic nemění a občanští demokraté i nadále zůstávají ve frakci ECR. Tento stav trvá i po včerejším jednání Výkonné rady, kde Mirek Topolánek formálně rezignoval.