Evropský parlament nástrojem agentů íránského režimu ?

Evropský parlament nástrojem agentů íránského režimu?

Na dnešním zasedání parlamentní delegace pro Írán došlo k několika bezprecedentním jevům, které vzbuzují vážné podezření, že jednání této delegace mohou být propagandisticky využívána agenty stávajícího iránského režimu.

Na zasedání pod předsednictvím poslankyně Barbary Lochbihler (Strana Zelených) vystoupily osoby, jejichž pravou totožnost a pozadí nebylo možno ověřit. Jejich vystoupení měla natáčet blíže neidentifikovaná televizní stanice a teprve na intervenci europoslanců ze skupiny EKR bylo toto natáčení zastaveno. Hlavním řečníkem byla dle dostupných údajů držitelka oficiálního íránského pasu (!) Batool Soltani, která ostře kritizovala nejsilnější íránskou exilovou opoziční organizaci PMOI a její působení v uprchlickém táboře Ashraf v Iráku.

Organizace PMOI byla letos během českého předsednictví EU vyškrtnuta z tzv. „černé listiny“ EU, kde byla po dlouhou dobu bezdůvodně zapsána právě díky tlaku íránského režimu. Situace v táboře Ashraf byla předmětem rezoluce EP z dubna letošního roku a opakovaně ji navštívily delegace EP, které došly ke zcela jiným závěrům, než byly prezentovány na dnešním zmíněném zasedání delegace.

 

V těchto dnech, kdy v Íránu sílí veřejné protesty proti tamějšímu nedemokratickému klerikálnímu režimu, je třeba poskytnout veškerou podporu a sluch vnitřním i vnějším íránským demokratickým opozižním silám, nikoliv umožnit režimem řízenou propagandu proti nim, navíc na půdě Evropského parlamentu.

 

Jan Zahradil

místopředseda EKR