Jan Zahradil: Rozhovor na aktuální téma

Jan Zahradil: Rozhovor na aktuální téma

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Už za týden by mohla diplomacie Evropské unie řídit vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová. Možná ale nebude. Nové informace mluví o tom, že Ashtonová na přelomu 70. a 80. let úzce spolupracovala se sovětským režimem proti zájmům vlastní země. Britka spravovala před 30 lety pokladnu hnutí za jaderné odzbrojení, které podle archivů bývalého Sovětského svazu tekly sovětské peníze. To je pro řadu europoslanců znepokojující informace. A toto své znepokojení budou dnes moci uplatnit při takzvaném grilování kandidátů na vysoké evropské posty. Našimi hosty k tématu teď jsou dva europoslanci, občanský demokrat d129025_wp a sociální demokrat Jiří Havel. Pánové, pěkné odpoledne.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Hezké odpoledne.

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Dobrý den.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Pane Havle, začněme u vás, je tato nová informace tak problematická, že není možné, aby se Catherine Ashtonová evropskou ministryní zahraničí stala, nebo to pro vás žádný problém nepředstavuje?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Já jsem si zatím nevšiml, že by to tady pro někoho problém představoval. Uvidíme směrem dál, mám pocit, že ten problém je trochu zveličený.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Tedy podle vás frakce sociálních demokratů nominaci Ashtonové nadále podporuje?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Nemám žádnou informaci, že by tomu bylo jinak.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Pane Zahradile, zástupci ODS v Evropském parlamentu jsou připraveni nominaci Catherine Ashtonové odmítnout, nakolik reálné vidíte, že byste pro to získali většinovou podporu, protože Ashtonovou podporuje velká koalice sociálních demokratů a lidovců?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Uvidíme. V každém případě je nutné, aby se nejenom paní Ashtonová, ale všichni kandidáti na eurokomisaře připravili na důkladný výslech ve výborech Evropského parlamentu. To, že je nominovaly národní vlády je jedna věc, ale to, že Evropský parlament dává souhlas s komisí jako s celkem je druhá věc, a proto každý z nich bude tady důkladně prozkoušen a přezkoušen a pokud se o někom objeví nějaká pochybnost v jeho minulosti, tak se musí připravit, že to může být i přezkoušení velmi nepříjemné.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Co vy osobně, jste připraven pokládat nějaké nepříjemné otázky některým z kandidátů?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Určitě ano. Ono se to už stalo před 5 lety, měli jsme tady jednak útok zleva na tehdejšího italského potenciálního eurokomisaře Butilioneho a jednak útok zprava na tehdejšího z Maďarska navrženého pana Kovácze. Pan Butilione ten útok nepřežil, ten musel být stažen a nahrazen někým jiným, pan Kovácz tedy k zármutku mnohých ho přežil a 5 let vykonával funkci eurokomisaře, pokračovat už teď nebude, ale stát se to může, že národní vláda stáhne svůj návrh na eurokomisaře, když ten člověk se ocitne pod příliš velkým tlakem.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

A na koho takříkajíc máte v tuto chvíli spadeno vy osobně?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Ty informace, které se objevily o té britské potenciální eurokomisařece paní Ashtonové jsou určitě velmi zajímavé a myslím, že by stály za podrobnější vysvětlení z její strany.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Co vy, pane Havle? Vy máte nějaké nepříjemné otázky, nebo jste s těmi předloženými kandidáty spokojen?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Já mohu říci, že jsem v zásadě spokojen, ale otázek budeme mít celou řadu. Samozřejmě i při neformálních jednáních, ale myslím si, že nejzajímavější otázky jsou na téma, jak si ti nominovaní lidé představují tu svou funkci, co chtějí dělat, jaký je jejich postoj k jednotlivým problematickým oblastem a tak dál.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Dá se očekávat, že podobnou otázku byste mohl předložit i paní Ashtonové, protože do jaké míry je třeba pro vás osobně problémem, že Catherine Ashtonová se ve své kariéře zahraniční politikou dosud vůbec nezabývala?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Tak u britských politiků je to trošku jinak. V Británii se má za to, že politik řídí ten obor politicky a samozřejmě z hlediska té odbornosti je tam k tomu příslušný personál. Ta otázka na paní Ashtonovou vznikla tady, pokud si vzpomínám, v Evropském parlamentu už, tuším, před rokem, kdy se stala komisařkou pro obchod. Byl tady dotaz, jakou má v tomto oboru kvalifikaci a ona na to odpověděla, že ona je specialistou na vyjednávání a zdali někdo pochybuje o jejích vyjednávacích schopnostech? Já o ní, která byla političkou roku, v roce 2006 v Británii, čili v tom nejnáročnějším politickém prostředí, já o ní nepochybuji.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Co vy, pane Zahradile? Pro vás to není problémem?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Pro mě paní Ashtonová představuje, řekněme, nízkoprofilový typ politika, takového, který nikoho příliš nenadchne, ale také nikoho příliš nezarmoutí. A bohužel právě tito lidé nebo lidé tohoto typu byli při těch závěrečných vyjednáváních jmenováni do těch vrcholných evropských funkcí zřejmě v obavě těch opravdu vrcholových politiků, jako je paní Merkelová nebo pan Sarkozy nebo pan Berlusconi a podobně, aby je někdo nezastínil. Čili bez ohledu na to, kdo bude mluvit za Evropu, ať už jako ten takzvaný europrezident nebo nějaká takzvaná ministryně zahraničí, já jsem přesvědčen, že pro Rusko, Čínu, Spojené státy a další velmoci stejně tím partnerem zůstanou představitelé těch nejsilnějších členských států Evropské unie, tedy zejména Francie, Německo, Itálie, Velká Británie.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Příští rok má unijní zahraniční služba ať už pod vedením Ashtonové nebo kohokoliv jiného mít několik set zaměstnanců, ovšem postupem doby má ten jejich počet narůst na 5 až 6 tisíc, jen pro srovnání, Herman van Rompuy jako stálý předseda Evropské rady bude mít pouze 22 stálých spolupracovníků a 10 členů ochranky, není, pane Havle, tento počet unijní zahraniční služby až předimenzovaný?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Pokud vezmete v úvahu, že Evropská unie je dneska největším hospodářským celkem světa a že má zájmy ve všech zemích, pak je otázkou, co pokládat za adekvátní a co pokládat za předimenzované. Navíc ta dosavadní představa je taková, že se v podstatě budou postupně slučovat ony instituce, které v Evropské unii se těmito věci již zabývají. Já osobně si myslím, že to je velmi optimistické konstatování, myslím si, že tam nakonec budou lidé navíc, že tam budou zapotřebí peníze navíc, ale je to věc, která je podle mého názoru velmi užitečná.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

A co ti lidé budou dělat, co bude náplní jejich práce, protože Lisabonská smlouva klasickou zahraniční politiku jasně řadí do oblastí spadajících do pravomocí jednotlivých států?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Já myslím, že je tam velká koordinační úloha a velká koordinační úloha především v mezinárodní legislativě, v mezinárodních jednáních z hlediska svobody obchodu, z hlediska technických norem a podobně. To je ten vlastní obsah soudobé diplomacie. Ten zásadní lidskoprávní postoj k Číně samozřejmě zůstane v rukou každého z těch států, ale o to, jaké budeme používat normalizované zásuvky, tak samozřejmě o tom musí rozhodnout ty technické orgány.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Pane Zahradile, nehrozí, že vzniknou spory o to, jak sladit postup nové zahraniční unijní služby jednotlivých členských států a třeba komisariátů přidělujících rozvojovou pomoc a kdo případně bude ty spory rozřešovat?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

To myslím, že jste uhodil hřebíček na hlavičku. Já z toho mám určité obavy. Vzniká tady vlastně další nevolená jmenovaná úřednická struktura, která si bude osobovat právo mluvit jménem Evropské unie a jménem členských států a je jenom otázkou času podle mého názoru, kdy dojde k nějakému kompetenčnímu sporu, kdy se někdo ohradí nebo se dokonce někdo postaví proti rozhodnutí, které bylo učiněno i jeho jménem a myslím, že si zaděláváme spíš na budoucí problémy než že by to usnadnilo komunikaci Evropské unie se světem.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Pane Havle, stejná otázka pro vás. Kdo bude ty spory řešit? Budou to právě tito nově jmenovaní úředníci typu Catherine Ashtonové, kteří říkají, že tou jejich hlavní kvalifikací je schopnost vyjednávat, že nakonec tedy dojdou ke shodě?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Zatím vždycky v té padesátileté historii evropské integrace k té shodě došlo. Ostatně došlo i ke shodě, v tomto případě v nominaci lidí jako je Herman van Rompuy nebo paní Ashtonová, protože proto přece pan kolega Zahradil a jeho kolegové, kteří říkali, že by tato funkce neměla být silná, dosáhli změny ústavy, dosáhli změny z hlediska názvu těchto funkcí a já myslím, že zcela symbolicky se vyšlo vstříc jejich přání.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Zpátky k dnešnímu grilování. Co by, pane Zahradile, následovalo, pokud by nominovaná šéfka unijní diplomacie při dnešním parlamentním grilování neuspěla?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Neuspěla, to je samozřejmě slovo, které lze posuzovat z mnoha úhlů.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Dobře. Pokud by Evropský parlament odmítl.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Evropský parlament nemůže odmítnout jednotlivého komisaře. On o té komisi hlasuje jako o celku. Ale může vyslat silný signál, že ten nebo onen kandidát je problematický. To se stalo, jak už jsem tady připomněl, před 5 lety v případě italského návrhu a nelze vyloučit, že se tak stane znovu v případě nějakého jiného návrhu, tedy třeba i tohoto britského. Pokud se tak stane, tak samozřejmě bude záležet na vůli té členské země, jestli je ochotná ten signál vyslyšet nebo nikoliv, pokud by tam došlo k nějakému sporu a ten komisař nebo ten navržený člověk by důvěru Evropského parlamentu neměl, tak v krajním případě kvůli tomu může padnout třeba i celá komise. Já to neočekávám, do takových krajností se tady nikdy nešlo, vždycky se to vyřešilo nějakým jednáním a ne konfrontací, ale pokud by tady vznikl tento střet, já myslím, že Evropský parlament vždycky byl v posledních letech zejména ochoten ukázat své svaly a zuby. Uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že paní Ashtonová se v každém případě musí připravit na sadu velmi nepříjemných otázek.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

A stejná otázka na závěr pro vás pro oba, musí se na podobnou sadu nepříjemných otázek připravit i český kandidát na post evropského komisaře Štefan Füle? Pane Havle, máte informace o tom, že by se například kvůli jeho komunistické minulosti na něj chystaly nepříjemné tvrdé otázky?

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Myslíte, že tady zazněly nějaké tvrdé, nepříjemné otázky na komunistickou minulost pana Barrosa?

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Promiňte, otázky budu klást já. Tak zkuste mi odpovědět na to, zda jste tedy zaslechl v kuloárech cosi podobného.

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Přiznám se, že ne. Poprvé to slyším od vás.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Děkuji za odpověď. Co vy, pane Zahradile, připojíte se případně k lidovecké frakci s nepříjemnými otázkami, které se týkají komunistické minulosti Štefana Füleho?

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Podívejte, já si o minulosti pana Füleho mohu myslet, co chci, ale v každém případě je oficiálním kandidátem české vlády a já jsem europoslanec za Českou republiku, a nebudu tady případnému budoucímu českému eurokomisaři ztěžovat půdu hned na začátku. Pravdou je, že několik bývalých komunistů už sedělo v té bývalé Evropské komisi, byl to komisař za Estonsko, byl to komisař za Maďarsko, možná bychom tam ještě někoho našli a já si o tom samozřejmě myslím, co chci, ale nebudu ten, kdo by tady přispíval ke grilování pana Füleho. Já si myslím, že se o to postarají jiní.

 

Ondřej ČERNÝ, moderátor

Občanský demokrat d129025_wp a také sociální demokrat Jiří Havel. Oba europoslanci a oba hosté ve vysílání Rádia Česko. Pánové, děkujeme a na slyšenou.

 

Jan ZAHRADIL, poslanec Evropského parlamentu /ODS/

Na shledanou.

 

Jiří HAVEL, europoslanec /ČSSD/

Na slyšenou.

 

Ing. Jan Zahradil, místopředseda Evropské reformní a konzervativní skupiny v EP a poslanec EP