Jan Zahradil: Špidla? „Decent but ineffectual sort“

Špidla? „Decent but ineffectual sort“

Těmito slovy charakterizuje poslední číslo týdeníku The Economist dosavadního českého eurokomisaře. Ve sloupku, v němž je vystaveno pomyslné „vysvědčení“ právě končící Evropské komisi, jej pak list zařadil do kategorie „other disappointments“, spolu se Švédkou Wallstromovou a Maďarem Kovácsem. Výstižné.

A přesto – nebo právě proto – je Vladimír Špidla horkým kandidátem na člena Evropské komise za ČR i v následujících pěti letech. Proč? Nikomu nevadí. Nikoho neohrožuje. Nebude otravovat s nějakými nepřiměřenými aktivitami. Jeho ambice i schopnosti jsou „tak akorát“, aby svému stávajícímu i případnému budoucímu šéfovi Barrosovi nepřerostl přes hlavu. Je mužem „mírného pokroku v mezích zákona“, řečeno s Jaroslavem Haškem. Viditelné výkony a zářezy do pažby evropské historie se od něj opravdu nečekají – ty přísluší oněm těžkým vahám, které si mezi sebe rozdělí těch několik opravdu důležitých portfolií : finance, vnitřní trh, zahraniční obchod, průmysl. To je další výhoda Vladimíra Špidly: nikdo nemůže vážně uvažovat – a už vůbec ne on sám – že by jej pověřili třeba energetickou politikou. Dostane zase nanejvýš sociální věci, což je oblast ve které má EU minimální pravomoci. A koneckonců, bude-li to Špidla, máme i my doma jednu jistotu: v bruselském inkubátoru nám z něj nevyroste žádný budoucí prezident (na toho nemá) ani premiér (tím už byl). To je možná i ten pravý důvod, proč jej do funkce tak tlačí Jiří Paroubek.

Zkrátka, schválí-li a navrhne-li česká vláda Vladimíra Špidlu jako oficiálního českého kandidáta na eurokomisaře, bude to důkaz, že se chováme přesně tak, jak se od středně malé země v EU očekává: raději nevyčnívat, neprovokovat, plout s proudem, být konformní, držet pusu. To po nás ostatně chtějí i mnozí naši „Evropané“, kteří tak rádi umravňují domácí „drzouny“, dovolující si pochybovat třeba o Lisabonské smlouvě. Halík, Pehe a Stránský budou mít ze Špidly radost.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-zahradil.php?itemid=7752

 

Ing. Jan Zahradil, místopředseda Evropské reformní a konzervativní skupiny v EP a poslanec EP