Otázky VM Speciál

Václav MORAVEC, moderátor

V noci z neděle na pondělí už budeme znát jména budoucích českých europoslanců. Bude jich 22 a rozhodovat budou o zásadních věcech. Například o budoucím rozpočtu evropské „sedmadvacítky“, o reformě zemědělství, či o dalším rozšíření evropské „sedmadvcítky“. Právě začíná poslední díl Speciálu Otázek věnovaný volbám do Evropského parlamentu. Vítejte vy, diváci dvojky, i diváci tady v sále Kulturního domu města Ostravy. Hezký dobrý večer. Těch budoucích 22 nových českých europoslanců bude součástí toho velkého parlamentního tělesa, které máme v evropské „sedmadvacítce“ a které bude nově čítat 736 europoslanců ze 27 zemí evropské „sedmadvacítky“. Naše bruselská zpravodajka Barbora Šámalová se zeptala končících europoslanců, těch, kteří nejsou z České republiky, co se jim vybaví, když se řekne Česká republika.

 

Alain HUTCHINSON, belgický europoslanec /PES/, 5. 5. 2009

Velmi protievropská země, to je první věc, která mě napadne poté, co jsem slyšel českého prezidenta u nás na plénu. Co tady řekl, bylo příšerné. Takže myslím, že Česká republika má hodně co dělat, aby se stala evropskou zemí.

 

Kathalijne Maria BUITENWEG, belgický europoslanec, 5. 5. 2009

Česká republika? Napadnou mě čeští zelení, protože je znám, setkala jsem se s nimi. Jsou to aktivní členové naší Zelené strany a myslím, že si vedou dobře. Jsem na ně pyšná.

 

Roberto MUSACCHIO, italský europoslanec /GUE-NGL/, 5. 5. 2009

První otázka je klima před předsednictvím. Pro mě je to nejdůležitější otázka. Myslím, že se musíme věnovat víc sociálním tématům. To moc neděláme včetně předsednictví.

 

Gunnar HÖKMARK, švédský europoslanec /EPP-ED/ 5. 5. 2009

Fantastická země ve střední Evropě.

 

Mario MAURO, britský europoslanec /EPP-ED/, 5. 5. 2009

Václav Klaus odvádějící skvělou práci na Lisabonské smlouvě. Václav Klaus odvádějící skvělou práci v otázkách globálního oteplování. To je muž, kterého v Evropské unii nejvíc obdivuji.

 

Mario MAURO, britský europoslanec /EPP-ED/, 5. 5. 2009

Utrpění, které Česká republika zažila v roce 1968.

 

Zbigniew ZALESKI, polský europoslanec, /EPP-ED/, 5. 5. 2009

Jedna ze zemí, které stejně jako Polsko vstoupily do Evropské unie a dobře udělaly. Vrátili jsme se do Evropy. To za prvé. Ať se stalo cokoliv s českou vládou a s panem Klausem, tak předsednictví trvá. To mě nepřekvapuje. Můžete mít takové myšlenky, ale to neznamená, že si české předsednictví vedlo špatně. To jsou vnitřní věci a mohou se stát kdekoliv, nežijeme na ostrově.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zaznamenala zpravodajka České televize Barbora Šámalová. Názory některých dosluhujících europoslanců na Českou republiku. A právě přicházejí jedničky, lídři politických stran, které se ucházejí o vaše hlasy, přichází. d129025_wp, volební lídr Občanské demokratické strany a europoslanec.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Volební lídr České strany sociálně demokratické, Jiří Havel. Jiří Havel právě přichází, volební lídr ČSSD.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Dobrý den.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Třetí v pořadí, lídr kandidátky KSČM, europoslanec, Miloslav Ransdorf. A jako poslední europoslankyně a volební lídr KDU-ČSL, paní Zuzana Roithová. Nemusím připomínat, jaký je klíč, transparentní klíč k pozvání jednotlivých lídrů do Otázek Speciál. Je jednoduchý. Dvě na sobě nezávislá sociologická šetření pro Českou televizi, jejich výsledky byly zveřejněny ve včerejších Událostech, protože Česká televize ctí zákon a teď se nesmí zveřejňovat v těch třech dnech, které zbývají do voleb do Evropského parlamentu žádné stranické ani volební preference. Je to tedy jasné. Takové je obsazení, aproppó, přemýšlel jsem, i když jsem dnes slyšel slova Václava Klause o tom, a teď cituji doslova: „Je zbytečné dělat evropské volby, to jsou stejně takové polovolby, takže já bych bral v úvahu, kdyby jednotlivé parlamenty posílaly své zvolené poslance do těchto organizací a orgánů,“ to řekl Václav Klaus. Logice jeho slov jste takový pololídři. Přijdete si tak, Zuzana Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

V žádném případě ne a pan Václav Klaus zaspal třicet let, protože od roku 1979 už je demokraticky volený parlament přímo.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Takže vy nevnímáte, že jste součástí teď polovoleb. My tady vysíláme polopopřad a zároveň tedy jste pololídr?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Ne, dokonce si myslím, že ani občané si to nemyslí.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Miloslav Ransdorf, vám přijdou tyto volby jako polovolby?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Ne, ve stejné logice by musel být pan prezident poloprezident.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, on je celý prezident.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jiří Havle, polovolby, jak byste vyvrátil tuto námitku tím, že Václav Klaus jasně, říká: bylo by dobré, aby se neutrácely zbytečně peníze za volby do Evropského parlamentu, nechť delegují národní státy své zástupce a ať je nevolí občané?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Já myslím, že by se možná dalo ušetřit i na něčem jiném, ale teď v tuto chvíli volíme do největšího a nejvýznamnějšího parlamentního tělesa v Evropě. Takže já to jako polovolby určitě nechápu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

d129025_wp, volební lídr Občanské demokratické strany. Vy, když byl Václav Klaus premiérem České republiky, tak jste byl jedním z jeho blízkých spolupracovníků. Netajil se už tehdy Václav Klaus tím, že jde vlastně o polovolby a že tady po vstupu Česka do Evropské unie budeme konat právě polovolby a by budete jedním z pololídrů?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Nejsou to polovolby. My nejsme pololídři, na tom se shodneme asi všichni a pan prezident není poloprezident, ale je to úplný prezident. A pravda je, že do roku 1979 skutečně Evropský parlament byl tvořen delegovanými zástupci národních parlamentů. Pravda je, že od roku 1979 tomu tak není a žijme v realitě. Evropský parlament je přímo voleným orgánem. Ta cesta zpět už možná podle mého názoru v tuto chvíli není, takže je zapotřebí navrhovat kandidáty a volit kandidáty do Evropského parlamentu a to kandidáty úplné, nikoliv polokandidáty.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Leda by se za výrokem prezidenta skrývalo úplně něco jiného, třeba možnost obnovit Rakousko-Uhersko, kdyby Rakušané dodali průmysl, Maďaři zemědělství a my stařičkého mocnáře.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Necháme úplného prezidenta a výrok o polovolbách, tedy necháme ho v klidu spát. Budeme se v následujících teď už necelých 90 minutách bavit o zásadních pravomocích, které má Evropský parlament. Jednou z těch pravomocí je další rozšiřování, pokud vůbec se Evropská sedmadvacítka rozšíří. I tomu se budeme věnovat. Připomínám, že v roce letošním jsme si připomněli páté výročí vstupu České republiky do evropské „sedmadvacítky“. Připomeňme, že jsme vstoupili do Evropské unie v roce 2004. A nás zajímalo v rámci toho bleskového našeho sociologického šetření agentury STEM pro Českou televizi: Je veřejnost se členstvím Česka v Evropské unii spokojena. Podívejme se na data. Drtivá většina populace souhlasí s tím, že Česká republika je už pět let členskou zemí Evropské unie. Jde o zhruba 70 % lidí. Necelá třetina populace se členstvím České republiky v Evropské unii nesouhlasí. Se členstvím výrazně souhlasí častěji pravicově orientovaní lidé. Zřetelně nejnižší je mezi příznivci KSČM. Bleskový sociologický výzkum agentury STEM pro dnešní Otázky se uskutečnil na reprezentativním vzorku zhruba 1100 respondentů a statistická odchylka se pochybuje kolem plus minus dvou procent. I dnes vám, dámo a pánové, dám anketní otázku. Ta právě bude souviset s těmi pěti lety. S tím, že se rozšířila Evropská unie, dnes čítá 27 zemí, jde o evropskou „sedmadvacítku“ a ona anketní minuta pro vás pro všechny stejná. Nebude do ní vstupovat ani moderátor, ani publikum, nikdo z vašich politických oponentů. Ta se týká toho: Dokázala Evropská unie institucionálně zvládnout poslední rozšíření a je schopna zvládnout další eventuální rozšíření bez zásadní reformy? Začíná Zuzana Roithová a její minuta.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

To rozšíření proběhlo dobře, i když s odřenýma ušima, jak se říká. Mechanismy byly nastavené na 12 členských států a nyní nás je 27, a proto to už nemůže dál fungovat dost dobře efektivně. Stejně tak jako když stavíte dálnici, tak můžete jí stavět s lopatami anebo také s mechanizací moderní, a to je to, co si myslím, že je důležité, abychom udělali institucionální reformu, která umožní fungovat efektivněji. Jinak já nejsem pro revoluci, ale pro evoluční změny a právě ta Lisabonská smlouva je takovým kompromisem pro tuto evoluci.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zuzana Roithová a její odpověď. Ani jste nevyužila časový limit celé jedné minuty. Když se Miloslav Ransdorf podívá na těch uplynulých pět let, tedy velké rozšíření, velký třesk v roce 2004 o deset zemí, pak ještě dvě přibyly. Zvládla Evropská dnes „sedmadvacítka“ ono rozšíření?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ono filosofickou debatu nelze vést kouřovými signály. Připadá mi ta debata asi tak jako když se to kouřovými signály tady vede. Ale já bych přeci jen řekl, že se podařilo zvládnout to rozšíření, že jsme se vyhnuli nějakým kolapsům a křečím, ale nicméně institucionální reforma zásadní je nutná, ale demokratickými prostředky. To znamená, nikoliv jako diktát byrokratů, jako něco, co se vnucuje shora, protože to se vždycky vymstí. Bez konzultace, vůle evropských národů se to prostě udělat nedá.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Odpovídal Miloslav Ransdorf, volební lídr KSČM. Stejná otázka pro Jiřího Havla, volebního lídra České strany sociálně demokratické, prosím vaše minuta.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Tak my jsme to zvládli. Evropa to zvládla a Česká republika na tom úžasně vydělala. Zažili jsme rekordní období rekordního růstu, rostly naše mzdy, rostly naše platy, rostly investice k nám a podobně. Z tohoto hlediska Evropa zvládá úlohy, které před ní leží a Evropa se musí měnit tak jak to diktuje svět kolem nás. Budeme pokračovat v institucionálních reformách i Evropa po Lisabonu bude Evropou, kterou čeká další vývoj.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jiří Havel, volební lídr České strany sociálnědemokratické. d129025_wp, stejná otázka, dokázala Evropská unie institucionálně zvládnout to dvojí rozšíření v těch uplynulých pěti letech, když tam dáme i to rozšíření o Českou republiku a dalších 9 zemí?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Evropská unie je dobrá značka, takže se vyplatí být členem tohoto klubu a institucionálně se to zvládlo. Kdo to nezvládl, podle mého názoru, spíš než institucionálně, tak mentálně, tak je veřejnost v mnoha těch starých členských státech Evropské unie, která se doposud nesmířila s tím, že země jako Česká republika, Polsko, Maďarsko a podobně, už také patří do toho klubu. Někdy nám to dávají znát. Někdy nám to dávají znát bohužel dost nepříjemně. To jsou ty známé obavy z toho polského instalatéra, který se stal jakýmsi symbolem nějaké východní invaze na Západ. Já myslím, že tohle bychom měli hlavně změnit. Měli bychom změnit uvažování veřejnosti nebo napomoci politickým elitám v západních zemích, v těch starých členských zemích, aby změnily své uvažování, protože my do toho klubu také patříme. Jsme rovnoprávnými členy a měli bychom mít nárok na rovnoprávné zacházení. Bohužel ani po těch pěti letech to ještě úplně rovnoprávné není. Jak víte, platí tady různá přechodná opatření na volný pohyb osob, služeb, pracovních sil. Takže v tomto smyslu ano.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tečka. d129025_wp. Tečka, minuta vám uplynula. Dovolte, abych teď velmi stručně rozváděl vaše odpovědi. Miroslave Ransdorfe, demokratické prostředky, které máte na mysli, kterých by se podle vás dalo dál využít?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Nepochybně mělo by být uspořádáno referendum k Lisabonské smlouvě. Protože jinak, když se lidem budou vnucovat věci, které se dějí bez jejich vůle, bez informování o obsahu těch dokumentů, tak bez diskuse o nich, tak to vyústí v rozklad.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A kdybych vám řekl, že pozdě bycha honiti?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ne. Já si myslím, že my nemůžeme platit za chyby lidí jako je Miroslav Topolánek a já si myslím, že byli jsme před Rakouskem a budeme i po Lisabonské smlouvě.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Podíváme-li se na odpověď Jiřího Havla. Vy jste řekl, že to Evropská unie zvládla, podíváme-li se na ty zásadní děje, jako spory o euroústavu, která byla odmítnuta, spory kolem Lisabonské reformní smlouvy, neschopnost reformovat zemědělskou politiku, teď slib Evropské komise, že se bude reformovat až v roce 2010. Nejsou tohle jasné argumenty, že to Evropská unie to velké rozšíření nezvládla?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Evropa je především ekonomický stroj a ten ekonomický stroj fungoval a fungoval tak, že České republice to pomohlo. V tomto směru to Evropa zvládla.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zuzano Roithová, vy jste byla 5 let v Evropském parlamentu. Myslíte si, že lídři evropské „sedmadvacítky“ dnes vědí, kde Evropská unie začíná a kde končí?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Tak samozřejmě ta diskuse o tom, kde jsou hranice Evropské unie, je nesmírně legitimní. A to poslední rozšíření bylo spíše o kvantitě, nikoliv o kvalitě těch vlastních rozhodovacích procesů a o vlastní integraci. To jsou ty limity, které se samozřejmě velmi diskutují.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Myslíte si ale, že existuje teď odpověď na to, kde Evropská unie v roce 2009 začíná a kde bude končit?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Kde začíná, to víme a kde bude končit, bude záležet na tom, zda budeme mít tak zreformované instituce, že budou schopny přijmout další země, jako je třeba Chorvatsko nebo Island možná pokud požádá a jiné země, zejména z Balkánu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jane Zahradile, stejná otázka i pro vás. Myslíte si, že mají lídři evropské „sedmadvacítky“ včetně lidí v tom Evropském parlamentu, ve kterém jste seděl, jasno, kde bude Evropská unie končit?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Tak někteří jasno mají. Někteří si myslí, že už skončila.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vy si myslíte co?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Já si nemyslím, že skončila. Já si myslím, že rozšiřování musí pokračovat. Myslím si, že každá země, která splní základní požadavky a demokratické standardy a požádá o členství v Evropské unii, tak s ní má být vyjednáváno o členství. Jestli to vyjednávání dopadne dobře nebo špatně, jestli ta země bude přijata, to je druhá věc. Ale nikoho bychom předem odmítat apriorně neměli a myslím si, že ti osvícenější lídři Evropské unie nechtějí budovat nějaký uzavřený klub, něco jako pevnost Evropa, ale jsou otevřeni dalšímu rozšiřování o země Balkánu, východní Evropy a možná i země Zakavkazska a Turecko případně.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Miloslave Ransdorfe, vy máte jasno, kde by Evropská unie měla v budoucnu končit?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Můj sen je jednou Evropa od Vancover po Vancouver. A můžu říct, že třeba Kanada je evropštější země než mnoho jiných zemí, které geograficky evropské jsou. Myslím si, že do Evropské unie patří Balkán. Na bývalé Jugoslávii se Evropská unie dopustila veliké křivdy, a jsem přesvědčen, že se to zvládnout dá. Koneckonců kulturně vlastně se Evropa nedá omezit na jedno náboženství nebo na jednu konfesi.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jiří Havel, stejná otázka i pro vás.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

V našem zájmu je, aby rozvoj Evropy dále pokračoval. Čili první na řadě je v tuto chvíli Chorvatsko. V našem bezpečnostním zájmu je, aby ho následovaly další balkánské státy a potom je tu otázka Turecka, což je běh na opravdu dlouhou trať. Ale rozvoj Evropské unie a její zvětšování, to je naše budoucnost.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Děkuji za odpověď. Teď navážu právě na to, o čem jsme se bavili. Například letos v březnu německá kancléřka Angela Merkelová mluvila o pauze v dalším rozšiřování dnešní evropské „sedmadvacítky“ právě po přijetí Chorvatska. Jeho vstup se očekává někdy mezi lety 2010 a 2011. Jako důvod Merkelová uvádí nutnost naučit se fungovat podle Lisabonské smlouvy. V praxi se ale některé země na cestě do Evropské unie stejně ocitly ve slepé uličce, zmiňme právě Turecko. Českou televizi v rámci sociologického šetření zajímalo, co si lidé, Moravané a Slezané teď aktuálně myslí o vstupu Turecka do evropské „sedmadvacítky“. Tady jsou nejnovější data, jaké máme k dnešnímu dni k dispozici. Tedy česká veřejnost si myslí, že rozšíření Evropské unie o Turecko by nemělo být většinově jen 40 % lidí si myslí, že by se Turecko mělo stát členskou zemí Evropské unie. Bezmála 60 % lidí je proti. Bleskové sociologické šetření STEM pro dnešní Otázky se uskutečnili koncem minulého týdne na tom reprezentativním vzorku 1100 lidí. Právě představa členství 70-ti milionového Turecka, ve kterém přes 90 % obyvatel vyznává islám a které leží v Evropě jen 3% svého území stále vyvolává největší spory. Odpůrcům se nelíbí zejména to, že by díky velikosti Turecka získala tato země značné zastoupení v evropských institucích a tudíž například významné slovo při rozhodování. Česká veřejnost má ale pozitivní názor na rozšiřování Evropské unie o Balkán a například i o Srbsko. Tady jsou další data, podívejme se na ně. Rozšíření dnešní Evropské unie o Srbsko, případně o další balkánské země má podporu poloviny obyvatel České republiky a to napříč sociodemografickými skupinami jen poněkud častěji se vyslovují pro přijetí Srbska muži než ženy a lidé mladší než starší. Pro úplnost například Makedonie čeká na datum zahájení rozhovorů od prosince roku 2005, od kdy má statut kandidáta. Také nás zajímala Ukrajina jako jedna ze zemí, která by někdy v budoucnu mohla vstoupit do Evropské unie. Podívejme se, co si myslíte vy jako veřejnost. Podpora rozšíření Evropské unie o Ukrajinu je nepatrně silnější než v případě Turecka, ale není silnější než v případě zemí Balkánu. Když jsme u Ukrajiny, jak sami vidíte, jde o 42 % lidí, proti je 58 % dotázaných. Sociologické šetření agentury STEM pro dnešní Otázky se uskutečnilo právě koncem minulého týdne na tom vzorku 1100 lidí. Statistická odchylka se pohybuje plus minus 2 %. Hostem Otázek je ředitel STEM Jan Hartl. Přeji vám hezký dobrý večer do Prahy, vítejte.

 

Jan HARTL, ředitel, STEM

Dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Máme, pane Hartle, představu, které skupiny veřejnosti jsou zásadně proti rozšiřování, dalšímu rozšiřování Evropské unie?

 

Jan HARTL, ředitel, STEM

Ty rozpaky nad rozšiřováním Evropské unie jsou všeobecné. Vy už jste to zmínil. V tom, že rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel nejsou příliš velké. Dá se pouze říci, že stoupenci komunistů jsou o poznání zdrženlivější než ostatní. Ale jinak rozpaky nad rozšiřováním Unie procházejí napříč všemi skupinami obyvatel, mladí, staří, vzdělaní, nevzdělaní. Tady v tom není velký rozdíl. Pokud se Evropská unie bude rozšiřovat, je samozřejmě tady velký komunikační úkol, protože, kdyby otázka rozšiřování byla na dobré cestě, ukazovalo by se tak jako jindy, že zejména ty aktivní složky obyvatelstva, mladí a vzdělanější jsou pro, zatímco ti ostatní spíše proti. Ale dnes je to takové ploché nevýrazné rozpaky prostě všeobecné.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Já jsem v úvodu zmiňoval, jak velká je podpora české populace právě po těch pěti letech českého členství v sedmadvacítce a právě při tom rozšíření a toho, že lidé jsou stoupenci toho a vítají, že Česká republika ze 70 % je členskou zemí Evropské unie. Podíváte-li se na názory těch, kteří říkají: Je dobře, že jsme součástí tohoto klubu a těch, kteří říkají: Ano, Unie se musí dál rozšiřovat. Je možné mezi těmito dvěma skupinami dělat rovnítko?

 

Jan HARTL, ředitel, STEM

Svým způsobem ano, protože se ukazuje, že to je takový obecnější postoj. Lidé, kteří jsou otevřeni vůči Evropské unii, jsou také otevřenější vůči ostatním zemím. Zase snad s výjimkou stoupenců komunistů. Ty tam jsou časy někdejšího internacionalismu komunistů. Tak jak jsme se to učili my ve škole, prostě se ukazuje, že lidé, kteří jsou celkově otevřenější, jsou pro rozšíření, pro prohloubení Evropské unie. A co je dokonce zajímavé, velmi dobře se slučuje pocit vlastenectví a pocit sounáležitosti se Evropskou unií. Ti, kteří si připadají, že jsou dobrými vlastenci, zároveň se cítí intenzivně být Evropany, takže něco jako evropské občanství tady v zárodku alespoň v těch postojích obyvatelstva existuje.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vy jste řekl v té předchozí odpovědi zcela jasně, že tady politici dluží veřejnosti mnoho odpovědí na zásadní otázky, pokud se bude Evropská unie dále rozšiřovat a „sedmadvacítka“ už nebude „sedmadvacítkou“. Pokud byste jako sociolog měl šanci zeptat se čtyř lídrů, kteří jsou hosty dnešních Otázek na něco, co právě souvisí s rozšiřováním, jak by vaše otázky zněly?

 

Jan HARTL, ředitel, STEM

My se opakovaně dotazujeme na problémy, které lidé mají s Evropskou unií. Zdá se v poslední době, že i mírně narůstá podíl lidí, kteří mají obavy z toho, že Evropská unie jako něco cizího, vzdáleného, oni to stále chápou jako zahraničí a ne jako domácí politiku. V podstatě nějakým způsobem omezuje naše národní zájmy, zájmy Evropské unie staví do rozporu se zájmy našeho národa. Není to většinové stanovisko, ale je to stanovisko velmi silné, kolem 40% obyvatel. A tak by stálo zato, aby nám politikové odpověděli na otázku, jak to vlastně s těmi našemi národními zájmy je. Když se hovoří o národních zájmech, většinou se hovoří o věcech materiálních o jaksi pěnězovodu, který by k nám měl vést z Evropské unie. Ale nedávno jeden z europoslanců celkem vtipně poznamenal, že naším národním zájmem může být také to, aby Češi byli solidním spolehlivým partnerem, aby ukázali, že prostě společné evropské hodnotové dědictví je u nás doma a že se vlastně nemáme za co stydět a že se zejména nemáme stydět za svoji reprezentaci, která v podstatě o evropskou integraci usiluje nebo by usilovat měla.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ředitel STEM Jan Hartl. Děkuji za vaše odpovědi. Teď odpověď vás politiků, národní zájmy. Jak je charakterizovat a co v té souvislosti vnímáte jako klíčové? Začněme u Miloslava Ransdorfa.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Tak já nevím, jestli je mezi respondenty toho průzkumu byl třeba Josef Švejk a hostinský Palivec, pokud se týká toho Turecka. Ale já bych řekl, tady v Ostravě napadá mě myšlenka Leoše Janáčka, který řekl, že i když jsme počtem malí, tak bychom měli mít takový lesk kulturní, abychom byli první ve světě. O to bychom se měli snažit.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Kéž by politici šli příkladem i v Evropském parlamentu. Zuzana Roithová, národní zájmy a pohled na to, co by jimi mělo být?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já si myslím, že se nevylučují evropské zájmy s těmi národními. V každém případě občané ať už u nás nebo kdekoliv, nechtějí větší bezpečnost, jsou to otázky třeba ochrany spotřebitele. Je to otázka ovšem, která také někdy může být i obranou českých produktů před nekalou konkurencí. To všechno mohou být také národní zájmy. Evropa se dělila například při hlasování o reformě trhu s vínem na jih a sever, takže my jako Češi jsme bojovali společně po boku s Němci a se severskými zeměmi proti jižanům. Stejně tak nás dělí třeba problém textilního průmyslu na jih a sever v Evropě. Takže někdy ty národní zájmy jsou spíše regionálními zájmy.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Odpověď Jiřího Havla.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Tím hlavním národním zájmem je dát českým lidem jistotu. A Evropská unie tu jistotu dává. Dává jistotu institucím, dává jistotu na trhu práce, dává jistotu pro podnikání.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A nedává nějakou nejistotu?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Uvědomme si, že většina toho, co se zlepšilo v našem institucionálním prostředí, co se zlepšilo v ochraně podnikání, co se zlepšilo v ochraně investorů, to přišlo z Evropské unie. Tam, kde jsme implementovali evropské směrnice. Bez toho by náš právní řád byl do teďka veteší. Čili v tomto směru Evropa pomohla.

 

Václav MORAVEC, moderátor

d129025_wp. Na vaše odpověď, která se týká národních zájmů?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Já už to někde slyšel, že lídrem kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu, je nějaký pan „Jistota“ a ne pan Havel. Tak teď mi to konečně Jiří Havel potvrdil. Rád bych ho viděl někdy osobně.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Pardon, já jsem zase slyšel, že jedna strana „zahradila“ Evropskou unii.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

V tom případě je to tak, že národní zájmy existují. Národní zájmy, to je objektivní kategorie. Ono je trochu neslušné, zdá se, v některých kruzích mluvit o národě, národních zájmech a podobně, protože každý, kdo to udělá, tak je označkován jako nacionalista nebo Antievropan. Není tomu tak. Já souhlasím s tím, že někde se ty národní a evropské zájmy doplňují a někde ne a národním zájmem České republiky podle mě je jasně vědět, o čem chceme rozhodovat tady doma v českém parlamentu a o čem má rozhodovat česká vláda a co jsme schopni a ochotni posunout na tu evropskou úroveň a kde vede ta dělící čára a tu bychom měli bránit, tu bychom neměli nikdy překročit a měli bychom si jasně definovat napříč politickým spektrem odleva doprava, protože to je mimochodem právě ten národní zájem. To je to, na čem se shodnou všichni, kde leží ta linie, přes kterou nikdo z nás nechce jít a nechce jít proti.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vy jste si to zatím neudělali, že byste si ty národní zájmy odleva až doprava definovali, Zuzano Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já bych chtěla říct jinou věc. Tady pan Zahradil zapomněl připomenout, že přeci máme Evropskou unii proto, abychom společně řešili ty věci, které se nám vyplatí řešit společně a které nedokážeme my jako středně velká země nebo jiné menší země, ale ani ty samostatné velké země řešit dobře. Proto potřebujeme mít například společnou energetickou politiku, abychom společně vyjednávali o cenách s Ruskem. Potřebujeme mít společnou zahraniční politiku, abychom byli skutečně silným partnerem vůči takovým velmocem jako je Brazílie, Čína a podobně. Přece my potřebujeme Evropu silnou v těch věcech, kterým tedy nedokáží národní politici dobře zvládnout ve prospěch svých občanů.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak a teď se budou právě ptát občané. Otázky z publika, žlutý mikrofon, ptejte se, prosím.

 

osoba

Dobrý večer. Mé jméno je Petr Drábek. Přijel jsem z Frýdku-Místku. Rád bych položil dotaz zástupkyni KDU-ČSL Zuzaně Roithové, ten dotaz by měl znít: KDU-ČSL má ve svém programu podporu rodin. Co jste vy osobně po praktické stránce pro podporou rodin s dětmi udělala, a pokud se dostanete do Evropského parlamentu, uděláte, děkuji.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak stručná odpověď Zuzany Roithové, pak další otázka.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Rodinná politika nepatří do pravomocí Evropské unie. Přesto usiluji o to, aby každá směrnice a každé nařízení mělo jakousi doložku, která by říkala, jaký dopad to bude znamenat pro rodiny s dětmi. A protože jsem byla místopředsedkyní výboru pro ochranu spotřebitele, tak jsem se soustředila právě na ochranu dětských spotřebitelů a nakonec z toho vlastně vznikl takový portál projektu Budulínek, kterým informuji rodiče a dělám osvětu mezi rodiči a maminkami o tom, jak chránit děti před nebezpečnými výrobky, před Internetem, nebo nebezpečí na Internetu, nebezpečným obsahem. A také samozřejmě chci dosáhnout toho, aby například reklamy orientované na děti, týkající se třeba hazardních her, byly prostě v celé Evropské unii zakázány a řadu dalších věcí.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak odpověď Zuzany Roithové. Další otázka, modrý mikrofon, ptejte se.

 

osoba

Dobrý den, Zbyněk Klíč. Já bych se chtěl zeptat pana Zahradila, čím si vysvětluje ten nárůst preferencí ODS v poslední době a jakou specifiku přikládá roli tomu českému předsednictví, případně dalším věcem, děkuji.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Už vás téměř nevidíme. Prezident Václav Klaus říká, že lidi eurovolby nebaví. Když se tak dívám do našeho publika, tak je baví, protože si hrají s papíry a plakáty. Málem jsme neviděli tazatele Jana Zahradila, ale vaše odpověď na tu vznesenou otázku zní jak?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Jedna byla o preferencích a ta druhá?

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jaká byla ta druhá otázka? První byla o preferencích.

 

osoba

Do jaké míry to ovlivnilo to české předsednictví, případně nějaké další faktory.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jestli to ovlivnilo české předsednictví?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Tak pokud jde o preference, tak jediným skutečným průzkumem preferencí jsou vždycky až ty volby, až ten výsledek voleb. Takže já všechny preference od jakékoliv agentury, které vyjdou před volbami, vždycky beru s rezervou. Když nám preference rostou, nejásám, když nám preference klesají, tak se kvůli tomu nevěším. Pokud jde o české předsednictví, tak věřím, že v tom sehrálo roli. Jsem přesvědčen, že české předsednictví bylo dobře zvládnuté, že to byla záležitost a to musím potvrdit. Někdo se směje tady v publiku, bohužel jsou to lidé, kteří nemají s Evropským parlamentem své zkušenosti.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Panu Havlovi je zjevně vedro, proto se smějí.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Ano, pan Havel také nesedí v Evropském parlamentu. Já tam sedím skoro každý den nebo každý týden minimálně čtyři nebo pět dní.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ale já taky, já taky.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

A já prostě tvrdím, že české předsednictví bylo dobře zvládnuté, že České republice přineslo kladné body a pokud ji někdo ty kladné body sebral a pokud ji někdo udělal ostudu, pak to byli právě ti, kteří se tomu smějí. Tedy strana pana Havla, byl to pan Paroubek, když tady mluvíme o těch státních zájmech.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Poprosím, nechte dokončit Jana Zahradila, odpověď.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Vidím, že pan Havel se dobře baví. To je milé, to je v pořádku. Ale když tady mluvíme o těch národních zájmech a o těch státních zájmech, tak státním a národním zájmem je v tuto chvíli a byla v tuto chvíli jedna věc. Během předsednictví zakopat válečnou sekeru, odložit vnitropolitický boj na dobu, až to skončí a hned 1. července jsme si to mohli naostro rozdat znovu. Naostro rozdat znovu.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

A proč jste to neudělali?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Naostro rozdat znovu, vy jste to bohužel neudělali. Vy jste to nedodrželi. A jestli se, pane Havle, smějete, smějete se pouze sám sobě. Smějte se své politické nevyzrálosti a nedospělosti.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

A vskutku?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Protože jste dokázali, že na tu evropskou politiku prostě nemáte. Že na ni nestačíte.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Přátelé, já tleskám politické vyspělosti pana Zahradila.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Tleskejte, to je v pořádku. Já si rád nechám zatleskat. Ale bohužel ten smích nám trochu zhořkne, když si uvědomíme, že sociální demokracie si udělala tak trochu kašpary z nás ze všech, ze všech občanů České republiky. Bohužel je to tak a to je smutný výsledek práce pana Havla, pana Paroubka a sociální demokracie.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Žlutý mikrofon.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Já konstatuji, že z pana Zahradila jsme opravdu kašpara dělat nemuseli.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Žlutý mikrofon.

 

osoba

Dobrý večer, jsem Stanislav Holek, a jak to tak sleduji, radši se zeptám vás, pane Moravče. Proč tady není paní Jana Bobošíková, o které se už dlouhodobě ví, že má preference na to, aby tady v tomto sále byla. A pak bych si dovolil úkol pro tady sedící poslance. Jestli by se pokusili definovat dva pojmy – politická vůle a politická morálka. Děkuji.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak, pokud byste měli občanovi zodpovědět dva pojmy, politická vůle. Zuzana Roithová, její definice?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Udělat maximálně odpovědně všechno, co je možné udělat pro občany. A co se týče morálky, splnit to, co člověk slíbí. Nám se to podařilo v Evropském parlamentu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Já bych chtěl, někdy bych chtěl vidět lídra, který řekne, že se to nepodařilo. Miloslav Ransdorf, vaše definice těch dvou pojmů, jak zněla otázka?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Politická vůle je něco, co vytváří politické reality, protože člověk je jednající vůle. A chtěl bych říci, pokud jde o tu politickou morálku, no, je těžké, ptali se mě kdysi, proč nejsem v ODS a jiní se mě zase ptali, proč nejsem v sociální demokracii, pane redaktore. Odpověděl jsem slovy satirika z Říma, římského satirika Juvenala, který řekl: Proč bych měl být v Římě, neumím lhát.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Proto jste v KSČM.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ano.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak aspoň víme, na čem jste. Jiří Havel a odpověď na ty dva pojmy.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Morálka znamená nelhat a plnit sliby a vůle znamená snažit se to udělat.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A d129025_wp.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Já mám na oba dva ty pojmy jednu definici. Znamená to nebát se, stát si na svém a neuhýbat.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Privatizaci?

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak já vás ještě poprosím. Vy jste se nám nějak rozjel, Miloslave Ransdorfe. Ještě si to nechte, protože máme dostatek času na další témata. Záhy to dokončíte. Lisabonská reformní smlouva, zásadní dokument, který může rozšířit i pravomoci budoucího Evropského parlamentu, do kterého budeme volit v pátek a v sobotu v České republice. Referuje zpravodajka České televize Eva Hrnčířová.

 

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka

Evropský parlament je jediný přímo volený orgán Unie. Občany 27 zemí zastupuje 785 poslanců. Po volbách se jejich počet smrskne na 736. Tváří europarlamentu je předseda, v současnosti německý lidovec Hanz-Gert Pöttering. Europoslanci mají mandát na 5 let. Předsednictvo se volí po 2,5 letech.

 

Piotr KACZYNSKI, analytik, Centrum pro evropská politická studia

Evropský parlament dává legitimitu projektu evropské integrace, v celém svém snažení zastupuje lidi. Evropská rada, to jsou vlády, tajnůstkářské schůzky ministrů, premiérů a prezidentů za zavřenými dveřmi, kteří mluví a mluví a pak oznámí: dosáhli jsme toho a to. Jenže Evropská unie je daleko víc než vlády, takže je to velmi důležitý prvek občanů a právě jejich hlasem je Evropský parlament.

 

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka

Počty europoslanců zastupujících státy jsou různé. Například Malta jich má 5, zatímco Německo 99. Zohledňují se počty obyvatel, ale rozdělení není úměrné. U Malty na 1 křeslo připadá 79 tisíc lidí. U Německa až 832 tisíc. Čechům patří 24 křesel, stejně jako podobně velkým zemím. Po volbách jich bude o 2 méně. V zásadě to ale nevadí. V takovém počtu stejně nemohou nic rozhodnout. Chtějí-li zákony ovlivňovat, musí spolupracovat v politických skupinách bez ohledu na národnost. Ze 7 skupin je nejpočetnějších Evropská lidová strana a Evropští demokraté, neboli EPP-ED. Druzí jsou sociální demokraté, pak následují menší frakce. Poslanci, kterým nevyhovuje orientace žádné z nich, jsou nezařazení.

 

Piotr KACZYNSKI, analytik, Centrum pro evropská politická studia

Poslanec, který nepatří k žádné politické skupině, nemá naprosto žádný vliv na roli parlamentu. Může říkat: Uspořádal jsem výstavu, mluvil jsem dvě tři minuty na plénu, ale v součtu to je nepodstatné, protože to nemá žádný dopad na legislativu ani na rozhodování.

 

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka

Europoslanci jsou zároveň členy některého z dvaceti výborů. Ti se věnují různým oblastem a předjednávají návrhy zákonů.

 

Julie de CLERCKOVÁ-SACHSSEOVÁ, politoložka, Centrum pro evropská politická studia

Je to podobné jako v americkém Kongresu. Hodně práce se odvádí ve výborech místo na plénu. Je to práce spíš technická než politická, protože v Europarlamentu jde víc o hledání konsensu než o velké ideologické střety.

 

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka

Europarlament má dvě sídla v Bruselu a ve Štrasburku, kde zasedá jen čtyři dny v měsíci. Pendlování ročně přijde na víc než 5 miliard korun. Přestože mnoho poslanců obtěžuje, se zrušením by musely souhlasit všechny země.

 

Kathalijne BUITENWEGOVÁ, nizozemská europoslankyně

Jde o prestiž Francie a symbol poválečného usmíření. Lepší by bylo využít budovu ve Štrasburku na něco jiného, třeba pro evropskou Univerzitu.

 

Piotr KACZYNSKI, analytik, Centrum pro evropská politická studia /oprava: osoba/

Více než milion Evropanů podepsalo petici, ve které žádají konec takového vyhazování peněz. Existuje deklarace, která o to žádá, ale pořád se to nestalo, i proto si lidé říkají: Tak proč bych měl vůbec chodit k volbám, když vůbec nebere v úvahu, co si myslím?

 

Barbora ŠÁMALOVÁ, redaktorka

Od stěhování se neustoupilo ani přes smůlu, která štrasburskou budovu pronásleduje. Město šidilo na nájmu, vodovodem se šířila plicní nákaza, ve stěnách se našel azbest a loni dokonce spadl strop. Europarlamentu tak zůstává přezdívka „cirkus na kolečkách“.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Referovala zpravodajka České televize Barbora Šámalová. Otázka, která zůstala nezodpovězená. Proč tady není Jana Bobošíková? Je tady stejně jako další dva lídři dvou menších politických uskupení, které nezávisle na sobě tedy nezávisle na dvou průzkumech, sociologických průzkumech, tak se jasně ukazuje, že mají šanci překročit tu 5% hranici nutnou pro vstup do Europarlamentu, Zelení, Nezávislí a Suverenita Jany Bobošíkové. První host Jan Dusík, volební lídr Strany zelených. Přeji vám hezký dobrý den, vítejte v Otázkách.

 

Jan DUSÍK /SZ/

Přeji dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Pokud vy byste měl odpovědět, když jsme tady s lídry těch větších politických stran probírali právě problematiku rozšíření evropské sedmadvacítky, zda nebude tedy počet vyšší než 27 států Evropské unie v budoucnu. Jaké vidíte, pokud vidíte, nějaké zásadní překážky v dalším rozšiřování Evropské unie, a u kterých zemí?

 

Jan DUSÍK /SZ/

My nevidíme překážky tomu, aby se Evropská unie dále rozšiřovala. Myslíme si, že to je dobrý a efektivní projekt, který se neměří jenom tím, zda ta, která země dostane více nebo méně peněz z evropského rozpočtu, ale co považujeme za důležité, aby každé to rozšíření, které bude teď následovat, tak aby stejně tak, jako v době, kdy my jsme přistupovali k Evropské unii, bylo doprovázeno splněním těch přístupových kritérií, naplněním evropské legislativy. Čili domníváme se, že Evropa má být silná a otevřená, že má přivítat, mít možnost přivítat nové členy, ale musí to být za splnění určitých podmínek. A pokud tomu v budoucnu dojde, tak jsme připraveni to podporovat, protože nejenom v ekonomické oblasti, ale v celé řadě dalších, politik, kterým se Evropská unie věnuje, je prospěšné, aby ten prostor byl co nejširší a jak čeští tak evropští zelení toto podporují.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Podívám-li se na to, ta anketní otázka, která zazněla i u těch větších politických stran, myslíte si, že Unie zvládla rozšíření nejprve o desítku a pak o další dva státy?

 

Jan DUSÍK /SZ/

Já jsem měl možnost se na tom osobně podílet. Na ministerstvu životního prostředí jsem nejprve se podílel na vyjednávání přístupových podmínek, pak jsem vlastně pracoval i pro Evropskou komisi v době, kdy Česká republika vstupovala, teď mám na starosti české předsednictví a mám určité srovnání a myslím si, že Evropská unie to rozšíření zvládla. Je důležité, abychom teď se věnovali tomu, aby nedocházelo k tomu vícerychlostnímu modelu Evropy, a to je úkol především pro nás, pro to, abychom ukázali, že jsme schopni komunikovat spíše, než abychom Evropě cosi sladili nebo solili, abychom ji kopali do kotníku, ale abychom efektivně komunikovali a i o tom je vlastně Lisabonská smlouva, která by měla nabídnout určité zefektivnění, zeštíhlení třeba počtu eurokomisařů, poslanců Evropského parlamentu, a to, aby vlastně ta akceschopnost Evropské unie mohla pokračovat i poté, co těch členů bude více než 27.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká pro tuto chvíli lídr zelených Jan Dusík. Jana Bobošíková, volební lídr, volební lídr Suverenity a europoslankyně. I vám přeji hezký dobrý večer. Vítejte v Otázkách.

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Když se podíváte na ty budoucí země, o které by se Evropská unie mohla rozšířit, mluvili jsme o Chorvatsku, o Turecku, možná Srbsko, další země Balkánu Makedonie. Vy, pokud byste byla dále europoslankyní, pro rozšíření o které země byste nezvedla ruku?

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Já bych zvedla rozšíření, já bych zvedla ruku pro rozšíření pro každou zemi, ovšem pouze v případě, pokud nebude platit Lisabonská smlouva. A když dovolíte, pane redaktore, já se vyjádřím k něčemu daleko zásadnějšímu, a to je ona diskuse k národním zájmům. Já bych chtěla říci, že za základní zájem České republiky považuji územní celistvost a bránění vlastnických práv jejích občanů. To se nyní neděje a pokud bude přijata Lisabonská smlouva, tak se pootevírají dvířka k tomu, aby lidé v pohraničí přišli o své domovy a přišli o střechu nad hlavou. Není žádné strašení …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Prosím vás, kdybyste, kdybyste teď měla, protože …

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

To není žádná poplašná zpráva, ano?

 

Václav MORAVEC, moderátor

Je to vaše, je to vaše stálé téma, ještě když jste byla, když jste byla novinářkou. Stále mluvíte o zpochybňování Benešových dekretů a podobně, ale nic takového se nestalo.

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Ano je to, ano, pane redaktore, je to mé stálé téma, a také do té doby, pane redaktore, toto se stane, mám na to dvě právnické studie a od doby, co jsem byla novinářkou a začala jsem poukazovat na nebezpečí prolamování Benešových dekretů, tak čelím já i moje rodina trvalým výhrůžkám a trvalém zostouzení. Jak v zahraničím tisku, tak třeba i ze strany některých českých orgánů a i zahraničních zájmových skupin. Toto nebezpečí je naprosto reálné, já tady mám ty studie s sebou, každému doporučuji časopis Právní rozhledy, teď visí na mých webových stránkách, kde se jasně říká, že po přijetí Lisabonské smlouvy hrozí prolomení dekretů prezidenta republiky a že jediný způsob, jak tomu zabránit, je přijmout taková opatření, jako si vymínilo v Lisabonské smlouvě Polsko. Já za koalici Suverenita …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ale kdybych vám jasně, kdybych vám jasně řekl, že se sejdou dva právníci, jsou z toho 3 právní názory, že to, že vy máte nějaké dva právní rozbory, není vůbec právně relevantní, protože …

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Pane redaktore, časopis Právní rozhledy, je časopis, v jehož redakční radě sedí 11 právníků, z toho 6 profesorů práva. Je to nejrenomovanější a vědeckou obcí připomínkovaný právní časopis a autorka té studie, o které hovořím, je právnička parlamentního institutu. Já nevím, co ještě chcete více slyšet, a to si myslím, že je moment, kdy by politici měli spojit své síly a kdy by měli jasně říci, dejme právě do té přístupové smlouvy s Chorvatskem stejnou pojistku, jako má Polsko, stejnou pojistku, jako má Velká Británie, abychom ochránili národní zájmy občanů České republiky ve smyslu jejich vlastnických práv. Teprve potom, až zde bude tato pojistka, tak se bavme, jestli prostřednictvím Lisabonské smlouvy máme rozšířit, nebo zúžit nebo, co máme udělat s evropskými institucemi.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jana Bobobšíková pro tuto chvíli. Reakci tady publika smíšené. Když se podíváme na dalšího hosta Otázek. Tím je lídr kandidátky Nezávislých Roman Škrabánek. I vám přeji hezký dobrý večer. Vítejte v Otázkách.

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Přeji hezký večer do Ostravy.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Pokud vy byste měl odpovědět na tu otázku, se kterými zeměmi, když se podíváte na dnešní přístupová jednání, máte problém. V případě, že byste se dostal do Evropského parlamentu, které země by to byly a z jakého důvodu?

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Tak, já bych nejprve řekl, že stávající počet 27 členských zemí je vlastně maximální počet, který je dán smlouvou z Nice z roku 2003, to znamená, každé další přijetí nových čekatelů za členy Evropské unie, by znamenalo nové mezivládní dohody. Máme v současné době 3 kandidátské země, a to Turecko, Chorvatsko a Makedonii a pokud by Evropská unie měla mít více než třeba 30 členů, tak je důležité říci, že v podstatě by bylo nutné přehodnotit určitým způsobem postupy rozhodování, aby Evropská unie nebyla paralyzována ve svém rozhodování. Aby nebyly paralyzována, tak by pravděpodobně muselo dojít ke krácení rozhodovacích práv jednotlivých stávajících členských zemí, což není zas tak úplně žádoucí. Takže si myslím, že jakékoliv další přijímání nových členů, by mělo být činěno s velkou opatrností a s velkou pečlivostí, ale to neznamená, že by EU se neměla rozšiřovat, byť si myslím, že v současné době je na takové horní hranici k dnešnímu, k dnešnímu, nebo k letošnímu roku, co se týče rozšiřování nebo svého počtu. Chorvatsko asi geograficky do Evropy určitě patří, takže s Chorvatskem já osobně bych zásadní problém neměl. Spíše si myslím, že co se týče Turecka, tak zatím ještě nepřišel takový ten správný okamžik, aby se stalo členem Evropské unie.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Stručná otázka i na vás. Vy si nemyslíte, že po tom rozšíření, dvojím rozšíření na sedmadvacítku je svým způsobem Evropská unie paralyzována? Podíváte-li se na to, jak zvládla rozšíření?

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Tak, rozšíření si myslím, že bylo zvládnuto bez zásadních komplikací, a to jak rozšíření v roce 2007, kdy přistoupilo Bulharsko a Rumunsko, i v roce 2004, což bylo takové to historické největší rozšíření o 10 kandidátských zemí. Já si myslím, že Evropská unie v tuto chvíli je doopravdy, co se týče rozhodování, na takové své, své hranici, protože dosáhnout určitého konsensu a určité dohody v rámci 27 členských zemí, nyní není jednoduchou záležitostí, takže doopravdy další rozšiřování by znamenalo určitě změnit postupy rozhodování.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká pro tuto chvíli lídr Nezávislých Roman Škrabánek. Děkuji vám pro tuto chvíli za odpovědi. Od veřejnosti víme, podíváme-li se na pravomoci nejen budoucích, ale i dnešních europoslanců, oni rozhodují i o klíčové věci, jaké bude složení budoucí Evropské komise, exekutivního orgánu Evropské unie. Od veřejnosti víme, že považuje za chybu, že politické strany nebyly schopny předložit portfolio, o které by Česká republika měla usilovat a kandidáty, nominanty za Českou republiku na budoucího eurokomisaře. Podívejme se, tady jsou data ze šetření agentury SC & C. Zhruba 60 procent lidí by uvítalo, pokud by politické strany v rámci té letošní předvolební kampaně zveřejňovaly svého kandidáta na eurokomisaře a jeho resort, který by měla česká diplomacie vyjednat. Toto přesvědčení panuje podle sociologů napříč jak sociodemografickými skupinami, tak napříč politickým spektrem. Podle 19 procent dotázaných je zbytečné, aby teď politické strany nabízely svého kandidáta, ale vidíte, že je to je jasná menšina. A 20 procentům lidí je to vlastně jedno. Když se podíváme na to, jaký resort by podle vás, české veřejnosti a podle těch sociologických šetření agentury SC & C, měla česká diplomacie vyjednat, nabídli jsme necelou desítku resortů, podívejte se, jak to dopadlo, je to velmi zajímavé. Nejpopulárnější mezi vámi jako veřejností je resort sociálních věcí. Jak vidíte sami. 37 procent dotázaných slyší na sociální věci, vybralo si ho tedy 37 procent lidí. Pak následují, 17 procent hospodářská soutěž a životní prostředí, obě dvě oblasti, oba dva resorty mají stejný počet preferencí, tedy těch 17 procent. Na dalších místech jsou energetika 14 procent, doprava 12 procent. Připomínám, že i to sociologické šetření agentury SC & C se uskutečnilo koncem minulého týdne na tom reprezentativním vzorku 1100 lidí, statistická odchylka se pohybuje kolem plus minus 2 procent. A ještě nás zajímala jedna věc. Koho byste vy rádi viděli na místě budoucího komisaře, kterého bude nominovat Česká republika? Dali jsme jména, která v českých médiích jsou zmiňována nejčastěji. Jak to dopadlo? Jasným vítězem by se stal profesor Jan Švejnar, 21 procent lidí by si ho vybralo jako komisaře, kterého by měl nominovat Česká republika. Na místě druhém skončil muž, který už komisařem byl, Pavel Telička, 16 procent. U lidí boduje i bývalý ministr zahraničí senátor Karel Schwarzenberg, a to 15 procent. Současný eurokomisař, kterého Česko nominovalo a který je eurokomisařem právě pro sociální věci a zaměstnanost, Vladimír Špidla skončil na 4. místě, 12 procent lidí. Za ním se umístili expremiér Mirek Topolánek, kterého by v Bruselu chtělo 10 procent lidí, Miroslava Kalouska 7, Alexandra Vondru 6, Martina Bursíka 5, a pak tam máme Jiřího Čunka, 4 procenta a Jan Kohout, dnešní ministr zahraničí také 4 procenta. Tady vidíte názory veřejnosti. Dalším hostem Otázek, vedoucí výzkumu agentury SC & C Jana Hamanová. Přeji vám hezký dobrý večer do Prahy. Vítejte v Otázkách.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jak se projevuje v těch preferencích, kdo by se měl stát budoucím eurokomisařem, kterého bude nominovat Česká republika do té budoucí Evropské komise, jak se tam projevuje, řekněme, příslušnost k některým politickým stranám nebo věk těch dotazovaných?

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Tak, je patrné, že profesor Švejnar napříč úplně všemi sociodemografickými skupinami i tím politickým spektrem v podstatě získává takovou vyrovnanou, nebo nejvyrovnanější podporu, kolem těch 20 procent, a to nemá žádný z těch ostatních kandidátů. Dalším kandidátem, kterým je Pavel Telička, eventuelně pan Vladimír Špidla, který je současným eurokomisařem, tak ten boduje u starší generace a samozřejmě, že pan Špidla boduje také u sympatizantů sociální demokracie a například mladí lidé, ti by tam nejraději viděli, nebo výrazně raději by viděli Karla Schwarzenberga, eventuelně někoho ze Strany zelených. My jsme nominovali pana Bursíka, takže ten má výrazně větší podporu právě u té mladé generace, což je asi pochopitelné, protože s tím životním prostředím vždycky mladí lidé mívají častěji spojeny své preference.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Když si teď připomeneme, jaký resort by lidé chtěli. Podíváme-li se znovu na ta data pro dnešní Speciál. Tedy dominance sociálních věcí. Které skupiny lidí tento resort preferují nejčastěji a proč?

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Tak, je to naprosto logické. Sociální věci budou vždy preferovat více ženy, výrazně více ženy než muži a také ho více budou preferovat starší věkové kategorie, protože samozřejmě s tím souvisí otázka důchodů a dalších jistot. Když jsem mluvila o těch ženách, které preferují sociální jistoty nebo sociální věci, tak naopak muži výrazně častěji zmiňovali dopravu a když bych se měla podívat ještě na mladé, protože ti jsou určitě také zajímaví, tak životní prostředí, ale také třeba energetika. A je tam určitě vidět i velký rozdíl mezi sympatizanty jednotlivých stran, takže takové ty klasické strany, sociálně zaměřené. To znamená sociální demokraté, komunisté, ale i voliči nebo sympatizanti KDU-ČSL se výrazně častěji přiklánění právě k tomu sociálnímu oboru. Zatímco například u sympatizantů ODS je vyrovnaná ta sociální oblast s energetikou a také s hospodářskou soutěží.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ta poslední otázka, Jano, se týká toho, na kolik, kterým skupinám lidí vlastně vadí to, že politické strany nebyly schopny v té letošní předvolební kampani vést diskusi o tom budoucím českém portfoliu, tedy, které může připadnout České republice a kam Česká republika pošle svého nominanta. Je to napříč věkovými i sociodemografickými skupinami?

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Ano. Vy už jste to trošku zmínil, je to opravdu napříč. Těch 60 procent najdeme jak u mladších, tak u starších lidí, nebo u jednotlivých sympatizantů. Co je, jaká závislost je tam ale patrná, že jakmile lidé chtějí jít k volbám do Evropského parlamentu, tak výrazně častěji by preferovali, aby toho nominanta dostali, to je až v 80 procentech a vůbec se nedá říct, že by jim to bylo jedno. Tam jich je opravdu asi zhruba 5 procent. Kdežto lidé, kteří k těm volbám ani možná neplánují vůbec přijít, tak ti se výrazně častěji přiklánějí k tomu, že vlastně na tom moc nezáleží a že to nepotřebují ke svému životu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká Jana Hamanová, vedoucí výzkumu agentury SC & C. Děkuji i za vaše odpovědi.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SC&C

Na shledanou, děkuji také.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak, pokud byste měli říci, dámo a pánové, nebude se právě ten budoucí nominant na post eurokomisaře, vybírat právě na poslední chvíli, že se počká na to, jak dopadnou předčasné volby v České republice a proto si to teď politické strany nechávají v záloze? Zuzano Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já myslím, že to by to byla škoda, protože v té době už možná budou trochu karty rozdány. Protože za chvíli se začne svádět boj, nebo respektive vyjednávání mezi členskými státy o tom portfoliu a myslím si, že by asi Česká republika přece jenom měla mít nějakou dohodu o personě a pro ni se snažit vyjednat to portfolio. KDU-ČSL má teď nové vedení se silným mandátem a je připravena jednat s ostatními demokratickými a ostatními stranami o tom, kdo bude případně nominován na post eurokomisaře.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Teď je to Vladimír Špidla. Myslíte si, že by Vladimír Špidla měl dostat možnost pokračovat právě v pozici eurokomisaře a podíváte-li se na ta jména, která preferují a která my jsme vybrali do toho sociologického výzkumu, jména, která se velmi často opakují, překvapila vás ta data?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Tak on patřil k těm úspěšnějším komisařům. Ale jinak předpokládám, že asi takhle bude uvažovat ČSSD, že bude chtít mít silný mandát po volbách, myslí si, že možná vyhrajou a že si udrží svého komisaře. Ale to by byla velká chyba, protože po těch volbách podzimních my už toho moc neuhrajeme. Jinak, já se domnívám, že ta oblast sociální vyplývá spíš z nejistot, které mají občané v naší zemi a neuvědomují si, že o těchto věcech se zase až tak v tom na úrovni Evropské unie nejedná. A upozorňuji …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vy byste brala jakou oblast?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já bych chtěla říct, že například paní komisařka Kuněva se stala nejoblíbenější komisařkou, Kuneva, bulharská komisařka pro ochranu spotřebitele a že právě například otázka ochrany spotřebitele nebo vzdělávání, je realistický, realistické očekávání něčeho, co bychom mohli zkusit získat pro Českou republiku.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jiří Havle, není to chybou? A podobná otázka bude směřovat i na Jana Zahradila, že ty dvě nejsilnější politické strany zatím nezahájily a neoslovily třeba i ty strany jako je KSČM a KDU-ČSL, aby se vedla seriózní debata a nečekalo se například na předčasné volby, koho pošleme do Bruselu a jestli to nebude nějaký vysloužilý politik?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

O tom, kdo bude příštím českým komisařem, mimo jiné rozhodují právě tyto volby, právě tyto volby budou říkat, jak jsou jednotlivé strany silné a jací kandidáti budou ve hře.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Proč to ale veřejnosti zamlčujete?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Já myslím, že každé rozhodnutí má svůj čas. Uvnitř sociální demokracie kandidáti samozřejmě jsou a po volbách padne rozhodnutí, ale …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ale není to podvod na voličích? Tady beze sporu bysme chtěli slyšet, když máte kandidáty, abyste nám je řekli a ne že vám někteří lidé dají hlas a pak budou překvapeni, koho že chcete za eurokomisaře?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Máme kandidáty v tom smyslu, že je máme připraveny. Žádný stranický orgán o nich samozřejmě nerozhodl, protože to je rozhodnutí, které je adekvátní po volbách. Rozdělovat si medvěda, který běhá po lese, to dělají jenom malí indiánští kluci.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A nebo malí indiánští kluci zamlčují, kdo jsou ti kandidáti?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Pokud jde o kandidáty, kteří jsou diskutováni v sociální demokracii, samozřejmě je diskutován Vladimír Špidla, je ovšem diskutován i profesor Švejnar a Pavel Telička.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Takže to jsou ti kandidáti, které máte v tom průzkumu. Jane Zahradile, není to hra, stínohra těch dvou nejsilnějších politických stran, že se čeká na to, jak dopadnou předčasné volby, ale pak už bude pozdě, jak říká Zuzana Roithová?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

To já se Zuzanou Roithovou souhlasím a já myslím, že ten postup musí být přesně opačný. My přece musíme napřed vědět, co ten člověk bude dělat a pak do toho portfolia můžeme dosadit konkrétní osobu. Čili napřed vláda musí vyjednat, a to bude právě v době po evropských volbách, jaké portfolio Česká republika získá a podle toho můžeme nominovat toho člověka. Nominovat někoho, aniž bychom věděli, co tam bude dělat, je podle mě hloupost.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jaké portfolio může vyjednat úřednická vláda Jana Fischera?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

No, tak musí se snažit, musí se snažit samozřejmě. Stále ještě je to předsednická vláda, je to vláda, která drží předsednické kormidlo Evropské unie. Já bych se tady moc nesmál, protože pokud by tady byla plnohodnotná politická vláda, tak by samozřejmě měla silnější mandát a ptejte se, kdo zavinil, že tady není plnohodnotná politická vláda. Já už jsem o tom mluvil. Nicméně já říkám, že je zapotřebí mít silné portfolio, pokud budeme mít slabé portfolio, pokud na nás něco zbyde, pokud nám něco hodí ze stolu, tak pak už je …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, když se Jan Fischer, když se tedy od vás teď dozví, že se musí snažit, to je pro něj zajímavá informace, protože to on asi netušil, že se musí snažit …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Ale on to tušil, on to tuší, on to samozřejmě ví. Já jsem přesvědčen, že se snažit bude, ale pokud dostaneme nějaké slabé portfolio, pokud to budou nějaké drobty ze stolu spadlé, tak mně je pak úplně jedno, kdo to bude dělat, protože ten člověk tam stejně nic nezmůže. Ta portfolia, o kterých jste tady hovořil v tom výzkumu, ta jsou silná. Já chápu mimochodem takovou tu náchylnost lidem, lidí k těm sociálním záležitostem a sociálním věcem, ale opravdu Evropská unie nemá rozhodující zodpovědnost v sociální oblasti. Ona má třeba rozhodující zodpovědnost v té energetice. Tam jde o to, čím budeme svítit a topit za 10 nebo za 15 let. To já bych v každém případě preferoval. Stejně tak hospodářská soutěž, protože Evropská unie je jeden ekonomický prostor, takže hospodářská soutěž je silné portfolio. Musím říct, já nemám nic proti Vladimíru Špidlovi, je to slušný člověk, musím říct, na rozdíl od mnoha jiných. Ale to portfolio sociálních věcí opravdu nepatří mezi nejsilnější. Ne kvůli němu samotnému, ale prostě proto, že Evropská unie nemá ty rozhodující pravomoci v oblasti sociálních věcí a já myslím, že bychom měli usilovat o něco silnějšího, že bychom se měli koukat trochu výš než zrovna na tohle to portfolio.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Kam se kouká Miloslav Ransdorf v souvislosti s tím, jaké bude budoucí složení Evropské komise, exekutivního orgánu, který hraje zásadní roli? Protože je to právě Evropská komise, která posílá vám europoslancům materiály, které vy schvalujete?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Jak vidíte, koukám se na vás, pane redaktore. To ale …

 

Václav MORAVEC, moderátor

To není portfolio, tady není portfolio.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ale to není portfolio, ale, ale já bych nejdřív se vyjádřil k tomu, co říkali mí kolegové. Mám rád Jiřího Havla, jsme léta přátelé, ale musím konstatovat, že jeho problém je v tom, že v sociální demokracii je málo skutečných sociálních demokratů a proto padají tyto návrhy, jako je třeba Jan Švejnar a já, nebo Pavel Telička. A já bych chtěl zase problém občanských demokratů je v tom, že tam se programově nediskutuje a prakticky nejsou tam žádné výstupy z této oblasti a je minimum ekonomických odborníků …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Já se omlouvám, nerad vám, nerad vám do toho vstupuji, ale poprosím vás, abyste zůstal v ulici Politických vězňů v sídle KSČM a nelustroval tady …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ano, já, sídlo samozřejmě já nebudu mluvit o tom, co se děje v ulici Politických vězňů, ale …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, o tom budete mluvit. Já vás prosím, abyste mluvil o tom, jaké portfolio by jste si vy představoval jako KSČM?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

To nejvyšší, pane redaktore, to nejvyšší, protože já si myslím …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Takže vy si myslíte, že je reálné, aby Česká republika po pádu vlády Mirka Topolánka v průběhu českého předsednictví, dosáhla na předsedu Evropské komise?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Mám, mám tuto, mám tuto ideu, pane redaktore. V duchu hesla minulé vlády Evropě to osladíme, navrhnout jako našeho eurokomisaře Václava Klause. Mělo by to, mělo by to tu výhodu, že by se zároveň uprázdnil úřad prezidentský úřad v Praze.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ale aby to nebyl polokomisař.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Jedna z věcí, o kterou jde, je, že tady se hází a žongluje jmény, tady lítá Švejnar a Telička vzduchem a nikdo se těch lidí nikdy nezeptal, jestli by to taky chtěli dělat.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Jestli to vůbec chtějí, ano.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Jestliže zařadíte do výzkumu někoho a ptáte se lidí, jestli by ho chtěli jako eurokomisaře, tak asi by bylo napřed dobré, se zeptat toho dotyčného, jestli to vůbec chce dělat nebo nechce.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

A Václav Klaus by to určitě rád dělal, protože by to Evropě mohl osladit.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zuzana Roithová má také takový podnětný nápad, že bychom mohli obsadit post přímo evropského, šéfa Evropské komise …

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Tak, já tady souhlasím s panem kolegou, že bychom tím možná vyřešili náš český problém, ale udělali bychom si další problém. Totiž já chci tady upozornit na to, my si z toho děláme legraci, ale ten komisař musí být odborník, to není politická funkce, ale odborná. A on ten odborník …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Vy chcete, říct, že jako prezident není odborník?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Moment, moment a ten odborník samozřejmě v rámci toho portfolia, které má, tak musí obhájit před Evropským parlamentem svou pozici a …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Víte v čem je, víte v čem je problém? Dobře, tady Miloslav Ransdorf …

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

A to není jednoduché, protože my totiž budeme mít, pokud bude mít Poslanecká sněmovna možnost, taky toho komisaře odvolat, takže to nebude tak jednoduché.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ale, ale teď si vemte, že je to zásadní, je to zásadní téma. Jak bude vypadat budoucí Evropská komise, v případě, že vstoupí v platnost Lisabonská reformní smlouva, tak bude možné odvolávat jednotlivé, jednotlivé komisaře. Ale teď si vezměte, že od vás člověk před volbami do Evropského parlamentu neslyší jaké portfolio a z jakých možných kandidátů by ke každému tomu portfoliu bylo možné vybírat.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Já jsem se vyslovil jasně, pane redaktore.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ale počkejte, to, takže kandidátem KSČM na šéfa Evropské komise je Václav Klaus?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

No, mnohé z našich domácích …

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

A pardon, pardon, pane Moravče …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

A mnohé z našich domácích problémů by se vyřešili, pane redaktore.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Pane Moravče, a já mám k tomu …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Už bych si z toho nedělal, tak velkou legraci.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Pardon, mě v tuto chvíli poněkud překvapuje, že kolega nekandiduje paní Bobošíkovou, která může kandidovat kamkoliv. Ale já bych se vrátil, já bych se vrátil zpátky k tomu portfoliu …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Já mám jeden, jedno vysvětlení, jestli, jestli mohu říci moje vysvětlení je jednoduché, protože paní Bobošíková v Evropském parlamentu řekla, že hlavní je v krizi současné, aby se nenarušily základy kapitalismu. To opravdu není moje, moje priorita.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Ale proč jste ji kandidovali na prezidenta v tom případě?

 

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, tady se mluví o Janě Bobošíkové …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Protože nechtěli narušit základy kapitalismu …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Omlouvám se, Jano Bobošíková, Jano Bobošíková v Praze …

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Dobrý večer. Ještě jednou.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vidíte, tady už se z vás dělá budoucí komisařka, že prý kandidujete kamkoliv. Tak se nám vážná debata na téma budoucí nominanta do Evropské komise svrhla na to, že jestli to chceme Evropě osladit, tak tady posílají se různá jména. Pokud vy byste měla vybírat z těch portfolií a měla navrhnout seriózní kandidáty, koho byste navrhovala?

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Já dlouhodobě tvrdím, že velmi dobrý reprezentantem České republiky v Evropské unii by byl současný ministr zahraničí Jan Kohout. Působil na stálém zastoupení a jsem přesvědčená, že své práci rozumí a že ji dělal velmi dobře. Pokud jde o to portfolio, tak samozřejmě, byla bych ráda, kdybychom si sáhli na nějaké velmi silné, ale jsem realistka a myslím si, že pokud nebude schválená Lisabonská smlouva, tak portfolio, rozšíření, které se nyní jeví jako velmi slabé, může být právě v průběhu pěti, příštích pěti let velmi silné. A tam já osobně, pokud bych o tom mohla rozhodovat, tak tam bych já Jana Kohouta viděla.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Já se za chvíli zeptám Jana Dusíka ze Strany zelených, protože zelení říkají, že si nepřejí José Manuela Barrosa, dnešního šéfa Evropské komise, šéfem budoucí Evropské komise. Vy si, Jano Bobošíková, myslíte co? Myslíte si, že by měl pokračovat právě José Manuel Barroso jako šéf Evropské komise a že řídil dobře Evropskou komisi?

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Já si toto nemyslím. Já jsem na začátku byla panu Barrosovi velmi nakloněna, protože on začal s něčím, co si myslím, že Evropská unie velmi potřebuje, a to je velký tlak na rušení nejrůznějších nařízení a směrnic, bohužel nedotáhl tuto iniciativu do správného konce a z těchto důvodů si myslím, že by neměl nadále ve své funkci zůstat.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jan Dusík, odpověď Jany Bobošíkové, děkuji pro tuto chvíli. Jan Dusík, vy jste to už konstatoval jako Strana zelených Martina Bursíka. Koncem týdne v tiskovém prohlášení jste řekli, že José Manuel Barroso podporoval zájmy velkých zemí na úkor menších. Pokud byste to měl ilustrovat na nějakém konkrétním příkladu. Proč by José Manuel Barroso neměl mít podporu České republiky? Na kterém konkrétním příkladě by to bylo?

 

Jan DUSÍK /SZ/

Tak z té poslední doby si vzpomínám například na evropské nařízení k omezování CO2 z aut a vůbec ty předpisy v oblasti životního prostředí, ty klíčové klimatické věci nebo regulace chemických látek. Tam bylo velmi vidět, že pan Barroso se velmi, velmi dobře komunikuje s těmi velkými zeměmi a méně komunikuje s těmi malými zeměmi a méně také komunikuje s tím Evropským parlamentem, který také v tom spolurozhodování hraje klíčovou roli. Takže my si myslíme, že je potřeba vést debatu, primárně tedy o předsedovi Evropské komise. Je to úloha pro české předsednictví, měla by tam probíhat debata nejenom na úrovni vlády, ale i s politickými stranami a pak samozřejmě následně na to i debata o tom, jaké portfolio obsadí Česká republika.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Pokud byste vy měl říci to portfolio, jaké jsou představy zelených, když sejdu o patro níž, tedy od šéfa Evropské komise směrem k nominantovi České republiky na post eurokomisaře?

 

Jan DUSÍK /SZ/

Já mám velkou radost, že mezi prvními 3 jmény, která byla uvedena ve vašem průzkumu jsou dva lidé, které do české politiky přivedla Strana zelených. Jednak pan Schwarzenberg jako bývalý ministr zahraničních věcí, velmi úspěšný a jednak téměř úspěšný kandidát na prezidenta České republiky Jan Švejnar, takže …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ale zároveň jste slyšel Jana Zahradila, nikdo se jich nezeptal. Vy máte případný příslib jednoho či druhého, že by, když i sociální demokraté mluví i Janu Švejnarovi?

 

Jan DUSÍK /SZ/

Určitě je potřeba s těmi lidmi mluvit, ale je potřeba se dívat nejenom, nejenom do stranických struktur jednotlivých stran, ale je vidět, že ty osobnosti mohou být zajímavé a Strana zelených je připravena se do té debaty zapojit a jak jsem řekl, v minulosti byla schopna vygenerovat zajímavá jména, která by mohla dobře Českou republiku reprezentovat.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká Jan Dusík, volební lídr Strany zelených. Podívám-li se za dalším volebním lídrem, a to za lídrem kandidátky Nezávislých Romanem Škrabánkem. Podíváte-li se na José Manuela Barrosa, měl by dostat od České republiky příslib, že by měl pokračovat v čele Evropské komise nebo je jasné, že, že selhal a Česká republika by se měla snažit o vyjednání jiného jména?

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Tak, já na rozdíl od mých kolegů, kteří strávili předcházejících 5 let v Evropském parlamentu nemám osobní zkušenost s předsedou Evropské komise. Mohu pozorovat pouze z dálky. Působí ale velmi charismaticky, takže co se týče mé osoby, tak určitě neměl problém s tím, aby José Manuel Barroso byl nadále předsedou Evropské komise.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A ten budoucí nominant České republiky na post eurokomisaře?

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Tak, já konkrétní jméno určitě nebudu vyslovovat. Já bych spíše navázal na slova pana Zahradila. Já myslím, že nejprve je potřeba jednoznačně určit to, co by náš budoucí český eurokomisař měl na starosti a pak teprve k tomu hledat vhodného kandidáta.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká Roman Škrabánek, lídr hnutí Nezávislí. Děkuji vám také za odpověď. José Manuel Barroso, je správná ta kritika zelených, nebo oprávněná kritika zelených, že pod Barrosovým vedením byly prosazovány zájmy větších na úkor těch menších, tedy i na úkor České republiky, Zuzano Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já si to nemyslím, já si myslím, že Barroso splnil ten úkol. My jsme přijímali směrnice, které nahrazovaly třeba 7 někdy i 10 starých směrnic. Řadu těch věcí se, jsme vrátili dokonce zpátky komisi, myslím si, že během této komise došlo ke zjednodušení legislativy dokonce. To, co říká paní Bobošíková, není pravda, podle mého soudu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Miloslave Ransdorfe?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

No, pan Barroso nám slíbil, že se obuje řádně do té evropské byrokracie, on suspendoval, pravda, nějakých 60 návrhů, které tehdy byly ve hře, ale pak se zase ty návrhy vrátily do hry znovu, takže moc úspěšný v tom nebyl. Je pravda, že jeho šéfování komise se obešlo bez větších skandálů. Něco, co se stalo třeba za paní Kresonové, se neobjevilo, no ale, já jsem se tedy po pravdě smířil s jeho maoistickou minulostí, kdy zleva útočil na komunistickou stranu v Portugalsku, ale já si myslím, že Evropa je plná politických talentů.

 

Václav MORAVEC, moderátor

d129025_wp? José Manuel Barroso. Zaslouží si tu kritiku, kterou vznesli například zelení a nebo Jana Bobošíková?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Já pro něj rozhodně krvácet nebudu a mně je, upřímně řečeno, úplně jedno, kdo bude stát v čele Evropské komise. Ať tam klidně stojí nějaký slušný, zdůrazňuji, slušný socialista. Jde o to, aby Česká republika měla dobré silné portfolio, to je naše priorita a mimochodem, když už mluvíme o panu Barrosovi, on je členem strany, která se jmenuje sociálně demokratická. V Portugalsku tedy to představuje jakousi pravici nebo je to strana napravo od středu …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

To je pravice, to je čistá pravice …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Ale je to sociální demokracie. Takže já říkám znovu, já za pana Barrosa rozhodně krvácet nebudu. Mně jde o to, aby Česká republika si vyjednala slušné portfolio, poslala tam nějakého silného hráče a také někoho, kdo to bude chtít, s kým se aspoň o tom bude předem mluvit a ne že se budou házet do vzduchu jména lidí, o kterých ani nevíme, jestli o to mají zájem.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Když tady d129025_wp, stále namítá, že se o tom nemluví a vy jste, Jiří Havle, řekl, v sociální demokracii uvažujeme o těch jménech Telička, Švejnar. Vy jste se bavili o tom s Janem Švejnarem v ČSSD?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Mohu říci, že s některými kandidáty probíhala jednání, nejsem oprávněn o nich tady veřejně mluvit. Já se přiznám, já se přiznám, že říkat o nějakých jednáních napřed veřejně a přes noviny, je asi směšné.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ale zároveň by bylo dobré, abychom jasné odpovědi znali. Znovu se ptá publikum. Prosím, bílý mikrofon.

 

osoba

Dobrý den. Kotala Jan, Ostrava. Já bych se zeptal všech kandidátů, jestli se nebojí v současné době ekonomické krize, která ještě na nás zřejmě úplně nedosáhla a zřejmě dosáhne více na ty rozvojové země, zvýšeného počtu přistěhovalců a jestli existuje nějaký plán Evropské unie, jak proti tomu bojovat. Děkuju.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak, přistěhovalci, imigrační politika. Jako jedno, považujete to za zásadní téma pro ten budoucí Evropský parlament a pokud byste měli odpovědět na tu jasnou otázku …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

To bylo na všechny, nebo na jednoho?

 

Václav MORAVEC, moderátor

Na všechny, na každého. Začněme u Jiřího Havla.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Tak, já se ještě k jedné věci bych vyjádřil zpětně, to znamená, že Barroso není kandidátem Evropských sociálních demokratů, a děkuji, děkuji, protože do teďka seděl v klubu s panem Zahradilem mimochodem a děkuji panu Zahradilovi, že podpoří kandidáta strany Evropských socialistů. To jsem chtěl slyšet, děkuji vám velice.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

To jste slyšel špatně, špatně jste to slyšel. A kromě toho z toho klubu už odcházíme, takže …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Odpovězte prosím na tu otázku tazatele.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Nyní k migrační politice. Ano, migrační politika, spravedlivá migrační politika je v programu Evropských sociálních demokratů, jsme připraveni se touto věcí zabývat tak, abychom obhájili zájmy České republiky.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Miloslav Ransdorf a jeho odpověď.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Už jsem si říkal, že tady někdo chce obnovit jakési praktiky z doby knížete Václava, když jsme do Německa posílali 500 volů a no a říkal Werich, že by se to u nás hezky propucovalo. Tak to by byla možná ta správná migrační politika. Ale, jinak …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Já se nechci dotknout vaší, vaší chytré, pravděpodobně odpovědi, ale ta otázka tazatelova byla opravdu vážnější než vaše nevážná odpověď.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

No, já si myslím …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

On myslel, že posíláme do Bruselu 22 europoslanců jenom, že je ta tak?

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

No, pozor! Jane Zahradile, taková Malta měla 5 a bude mít teď 6, zatímco u nás nastalo zmenšení.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

To je pravda.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Asi, asi máme menší výběrový vzorek. A teď …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Obávám se, obávám se, že v tomto směru máme velké předpoklady pro export.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Škoda, že jste tedy v rámci, v rámci vyjednávání nevyjednali víc, že by …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ale o …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ale teď odpovězte vážně, prosím, pěkně, myslím, že by se evropská 27 mohla poučit jako eurovolby, netušil jsem, jak zábavné to jsou volby a pokud Václav Klaus se dívá, tak asi vezme zpět svá slova o tom, že to jsou polovolby, ale to jsou supervolby z vašich inteligentních … odpovědí.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Naše strana nechtěla Václava Klause exportovat, to byli oni …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Zejména, pokud by mu šlo o post předsedy Evropské komise. Ale …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, teď vážně s těmi přistěhovalci a budoucí imigrační politikou. Zuzano Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Ano …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Já to řeknu zcela vážně a jasně …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Teď už nevěříte ani sám sobě, mlčte raději.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Ale já sám sobě věřím, ale vy asi mě nevěříte.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Dobře, pardon, já to nějak, já to nějak vyřeším. Je to …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Jestli můžete, abysme viděli, že KDU-ČSL je klidná síla v zábavných komunistických dobách.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Dobře. Tak samozřejmě, že to je velmi vážné téma. My jsme pro …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Oni zvážněli, když ztratili Čunka.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

My jsme pro …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Paní Zuzano Roithová, omlouvám se vám, vás je Miloslave Ransdorfe v té politice opravdu škoda. Vy byste mohl jít do těch zábavných televizních stanic opravdu mít vlastní talk show a uplatnil byste se, vás je škoda teda …

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Já vám po křesle nejdu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

To, co mi z toho děláte … opravdu, Zuzano Roithová.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Ale možná, když pan kolega neuspěje, že se možná stane moderátorem zábavných pořadů, ale já bych se vrátila teda k té migrační politice. Samozřejmě, my jsme zásadně pro zpřísnění nelegální migrace. Dále jsme pro společnou azylovou a migrační politiku Evropské unie a teď například nastává problém, že v Itálii v loňském roce přibylo třikrát víc utečenců z těch zemí, z těch nestabilních režimů, které, které tam jsou v Africe a problém je samozřejmě v solidaritě a je potřeba, abychom společně lépe bránil naše společné Schengenské hranice, abychom lépe přerozdělili i finanční prostředky tak, aby jsme zabránili té nelegální migraci a zároveň těm azylantům, kteří jsou skutečně političtí azylanti, abychom udělali důstojné podmínky. Uvědomte si, že děti, které jsou v těch táborech nemají přístup k akutní péči, ale ne k normální zdravotní péči, že nemají možnost chodit do žádných škol a dál se vzdělávat a učit se jazyk v té zemi, kde jejich rodiče požádali o azyl. A to jsou věci, které skutečně musí kulturní a solidární Evropa vyřešit.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Odpověď. Děkuji Zuzaně Roithové. Odpověď Jana Zahradila?

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

V situaci, kdy tady máme schengenskou smlouvu a volný pohyb osob po celém území Evropské unie, tak je zapotřebí hlídat ty vnější hranice. A já neříkám, že je máme opevňovat, ale tam musí být opravdu zvýšená kontrola a na druhé straně migranti proudí jenom do některých zemí primárně. Třeba do Francie proudí především migranti z frankofonní části Afriky, z těch bývalých kolonií, do Itálie zase z těch geograficky blízkých oblastí severní Afriky. K nám určitě tolik migrantů neproudí, ale já přesto nejsem přítelem nějakých kvót a toho, aby se sčítalo celkové množství migrantů, dělilo se to počtem členských států a každý dostal nějakou kvótu, kterou tedy musí ubytovat a musí přijmout. To je řešení, které se mi nelíbí a se kterým souhlasit nebudeme

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zuzano Roithová?

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

A taky, ano, a taky takové řešení ani není na stole, na stole je skutečně trochu jiný způsob. Jde o to, abychom přeskupili finanční prostředky tak, abychom dokázali lépe ochránit nejen ty schengenské hranice, ale také abychom dokázali pracovat i v těch územích, odkud ti migranti do Evropy přicházejí. Jde o prevenci těch nestabilních situací.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Miloslave Ransdorfe, pokud to bude k věci.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

K věci to je. Zaprvé si myslím, že my máme vlastní migrační politiku v České republice a světe zboř se, byla přijata za místopředsedy vlády Špidly a je velmi rozumná a chci říct, že ta zdůrazňuje integrační potenciál těch migrantů. To znamená, do jaké míry jsou schopni přijmout většinové hodnoty a do jaké míry jsou schopni se integrovat do života té společnosti. Druhá věc je zkušenost z Nizozemí, které bylo vždycky tedy velice otevřenou společností, ale poté, co tam došlo vlastně, řekl bych, ke konfliktům a násilí, tak tato společnost se začala uzavírat a přestala být tak otevřená jako v minulosti. A Theo van Gogh nebo Tim Fortein říkali jednu důležitou věc, že je velice důležité, aby ti lidé opravdu v té společnosti byli schopni fungovat. Co je vám platné, když přijdete třeba do obchodu a ten prodavač vám nerozumí a není vás schopný obsloužit? Nebo, když přijdete k holiči a on vůbec neví, co po něm chcete. Tak v takovém případě vlastně se spíše vytvářejí konfliktní vazby a potenciál pro rozklad společnosti.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak, další otázky z publika. Červený mikrofon, prosím, ptejte se.

 

osoba

Dobrý večer. Já bych se rád zeptal Jana Zahradila.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ano, nejste téměř vidět, ale slyšíme vás.

 

osoba

Jak je to s hlasováním v Evropském parlamentu, čí, čí zájmy tam vlastně europoslanci zastávají? Dám vám příklad. Dva europoslanci ČSSD hlasují z 99 procent, podle analýzy, ve schodě se svou frakcí, ve které dominují, nebo kterou řídí Němci, Francouzi a Španělé, z čehož mi vyplývá, že nejen, že neví, o čem hlasují, ale že tím právě podporují právě ty francouzské zemědělce, španělské vinaře, německé pivaře a chemiky. Vypadá to tedy, že hájí veškeré zájmy jiné než zájmy českých občanů, které si zvolili.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Odpověď Jana Zahradila, pak asi námitka Jiřího Havla.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

No, tak máte to v tom Evropském parlamentu v zásadě dvě možnosti. Buďto se můžete vézt s nějakým hlavním proudem, což je relativně pohodlné, hlasovat podle hlasovacích seznamů té vaší politické frakce, a nebo si dělat hlasovací seznamy vlastní. My jsme postupovali vždycky tou druhou cestou, bez ohledu na to, že jsme byli přidruženi k frakci Evropské lidové strany, ze které teď ostatně stejně odcházíme po volbách, tak jsme vždycky na každé hlasování měli svůj vlastní volební seznam. Dalo nám to daleko víc práce než si brát ty seznamy hlasovací evropských lidovců, nicméně dělali jsme to, někdy jsme na tom dělali přes noc do rána, abychom věděli přesně, o čem hlasujeme a jak máme hlasovat, ale vždycky jsme věděli, o čem hlasujeme a vždycky jsme věděli, jak máme hlasovat a hlavně proč tak hlasujeme. Takže to jsou dvě cesty, kterými se můžete vydat v Evropském parlamentu. Jedna je relativně pohodlná, druhá je relativně pracná. Já dávám přednost té druhé, té pracné, nikoliv té pohodlné.

 

Václav MORAVEC, moderátor

A pohodlná je tedy Jiří Havel, chápu-li to správně, když na něj narážíte?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Tak, jenom zaprvé bych konstatoval k panu Zahradilovi, dneska jste ten dotaz měl trošku špatně secvičen tedy. Ta druhá věc se týká obsahu. Můžete prosadit v Evropě a v Evropském parlamentu tolik, jakou skupinu zastupujete. Jestli-že zastupujete 217 poslanců, můžete prosadit to, co je vaší silou. Tato skupina se podílí na vládě v Evropské unii, tato skupina rozhoduje společně s tou druhou velkou skupinou, většinu záležitostí v Evropském parlamentu.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Bohužel.

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Hlasování několika solitérních poslanců proti tomuhle je nemožné. Uvnitř této skupiny hájíme naše zájmy a vždycky jsme je obhájili. Dík.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Tak já myslím, že pan Havel to potvrdil …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Pomalu, pomalu, ale já se omlouvám, pane Zahradile …

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

…že pan Havel to potvrdil, že pan Havel jasně potvrdil to, co jsem říkal, lepší je vézt s proudem než hlasovat proti i v případě, že jsem přesvědčen, že hlasovat proti je správné.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Teď stručný tip, protože v pátek a v sobotu se uskuteční v České republice volby do Evropského parlamentu. Tip všech lídrů, kteří byli hosty dnešních Otázek, jaká by mohla být volební účast a jaké číslo byste považovali za dobrou volební účast? Jen pro zajímavost, ty první, historicky první volby do Evropského parlamentu na území České republiky měly 28 procentní účast. Byla nižší v rámci Evropské unie. Začněme u Jana Bobošíkové. Jaké číslo by ona považovala za dobrou volební účast při historicky druhých volbách do Evropského parlamentu?

 

Jana BOBOŠÍKOVÁ /Suverenita/

Za současného znechucení politickými elitami v České republice budu považovat za úspěch, pokud se k volbám do Evropského parlamentu dostaví 30 procent občanů této země. A ať volí Suverenitu.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Říká Jana Bobošíková. Jan Dusík v Ostravě, volební lídr Strany zelených. Úspěšné číslo, které byste tedy označil, kterým byste označil ty, ty volební účast?

 

Jan DUSÍK /SZ/

Tak, já věřím, že českým občanům na Evropské unii a na Evropském parlamentu záleží a že ta účast bude lepší než před 5 lety. A věřím, že to bude víc než 1/3 občanů a že přijdou rozhodovat o Evropské unii i přesto, přes ty jistoty a strašení, které se objevují v té kampani současné.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Děkuji vám za jasnou odpověď. Roman Škrabánek, lídr kandidátky Nezávislí.

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Tak vzhledem k tomu, že politické strany, dvě hlavní politické strany pokračují v takové té nenávistné konfrontující kampani předvolební, která vede k tomu, že lidé ztrácejí stále více a více důvěru v politiku jako celek, dochází k poklesu takové té politické kultury, tak moje taková prognóza je, že by k volbám mohlo přijít tak 20, 25 procent.

 

Václav MORAVEC, moderátor

To znamená, nižší volební účast, než byla v těch historicky prvních volbách do Evropského parlamentu v roce 2004.

 

Roman ŠKRABÁNEK /Nezávislí/

Přesně tak.

 

Václav MORAVEC, moderátor

d129025_wp.

 

Jan ZAHRADIL /ODS/

Víte, evropské volby nikdy moc nepotáhnou, stejně jako třeba volby do Senátu. Je to prostě instituce, která lidem opravdu připadá poněkud vzdálená a já jsem přesvědčen, že přijdou a měli by přijít ti, kdo vědí, že se tam rozhoduje o zákonech, které nakonec stejně spadnou na hlavy nás všech. Jestli to bude 30 procent nebo 35 procent, já nevím, ale já bych s takovou volební účastí byl spokojen. Kdyby to bylo víc než v těch prvních evropských volbách, tedy víc než těch 28,5 procenta, jak to bylo v roce 2004, tak bych byl spokojen určitě.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Stručná odpověď Jiřího Havla na stejnou otázku?

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Poslední průzkum jsem dostal včera a říká …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, já se omlouvám, ne, promiňte, já se omlouvám, protože tímto byste, ne, tímto byste porušil zákon, volební zákon. Chcete-li porušovat zákony tak to …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Děkuji, děkuji, děkuji, zákony tady porušují jiní, že.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, nehodnoťte, nehodnoťte, chtěl jsem slyšet, ne, vy mi neřeknete …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Vy jste zapomněl vejce, pane kolego.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Vy mi neřeknete žádné číslo. Dobře. Takže …

 

Jiří HAVEL /ČSSD/

Dobře, na 40 procent.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Dobře. Už vás nechci slyšet. Tady Miloslav Ransdorf, rozhodl jste se nevyužít svůj prostor. Miloslav Ransdorf. Vaše číslo.

 

Miloslav RANSDORF /KSČM/

Já sice na zázraky nevěřím, ale kdyby to bylo více než v minulých volbách, tak by to byl malý zázrak, vzhledem ke stavu české politiky a chování pánu z těch dvou stran a myslím si, že v takovém případě bych mohl být docela spokojen.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Zuzana Roithová. Dáma má poslední slovo.

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

No, já bych chtěla říct, že tyto volby nejsou duelem mezi předsedou ODS a ČSSD, ale o výběru konkrétních 22 zástupců v České republice a o tom, jestli jsou důvěryhodní a mě mrzí vajíčková válka, která možná vytvořila z evropských voleb show. Nicméně já bych tady chtěla pánům předat …

 

Václav MORAVEC, moderátor

Ne, tak to už, já jsem vás tak jako, byť neporušujete teď zákon, vy si jim předejte, já se rozloučím s televizními diváky. A loučím se i s diváky tady v kulturním domě města Ostravy Zuzana Roithová zatím tedy rozdává, vidím vás …

 

Zuzana ROITHOVÁ /KDU-ČSL/

Já řeknu to procento. Já jsem přesvědčená, pane Moravec, že po skončení vajíčkové války bude zase těch 28 procent jako před 5 lety. A nezapomeňte přijít k volbám.

 

Václav MORAVEC, moderátor

Tak, to je výzva, kterou vám adresují všechny politické strany, které se ucházejí o vaše hlasy. 3 Speciály se vám snažily nabídnou pohled na evropské témata, na to, jak někteří lídři zvládají komunikaci s veřejností, na to, že je podstatné, že ti budoucí europoslanci, bude jich 22, budou rozhodovat o složení Evropské komise, o tom, zda se Unie rozšíří, o jaké země a zda vůbec se rozšíří, o reformě evropské 27 finančním rámci. Přijďte k volbám. Česká televize pro vás v neděli připraví volební vysílání. Až se začne sčítat, v 10 hodin. Dívejte se na Českou televizi, hezký zbytek večera a vám divákům tady v Ostravě díky. Stejně děkuji i lídrům.