Jan Zahradil: Příčinou vejcových útoků je sám Paroubek

Opravdu si myslíte, že házení vajec není organizovaná záležitost? Já jsem přesvědčen, že je za tím ODS a její bojůvky.

Hlavním pachatelem vajíčkových útoků na Paroubka je – světe div se – Paroubek sám. Tím, jak vypadá, jak se chová, jak mluví. Ujišťuji vás, že kdyby v čele ČSSD nestál právě tento zduřelý papaláš, nikdo by po nich vajíčka neházel. Naštěstí je i v ČSSD dost rozumných lidí, tak snad jim to jednou dojde.

 

Váš předseda Topolánek sice pro Lisabonskou smlouvu našel dost hlasů v Senátu, ale pak ji označil za mrtvý dokument. Není to pokrytecké?

Lisabonská smlouva je kompromisem, pro nás nepříliš výhodným. Neřeší dlouhodobou budoucnost EU, pokračuje v nastoupeném federalizačním směru, v tomto ohledu je opravdu mrtvá. Nicméně neměli jsme takovou vyjednávací pozici, abychom dojednali lepší text.

 

Myslíte, že předčasný pád Topolánkovy vlády měl vliv na naše postavení v EU?

Paroubek dokázal, že stranický zájem je pro něj víc než prospěch státu. Tím, co provedl, způsobil naší zemi ostudu a smetl ze stolu všechny kladné body, které jsme za dobu našeho předsednictví nahospodařili.

 

Jaký máte evropský program?

Založit v EP novou eurorealistickou frakci. Reformovat evropský rozpočet, snížit výdaje na společnou zemědělskou politiku. Rozšířit možnosti využívání peněz z evropských fondů v ČR. Udržet daně, sociální, zdravotní a penzijní politiku v pravomoci národních států.

 

Může přijetí Lisabonské smlouvy ohrozit majetek lidí z pohraničí?

Prolomení tzv. Benešových dekretů nehrozí, protože evropské právo nemá retroaktivní platnost. Nemůže se tedy vztahovat na něco, co se stalo ještě předtím, než vzniklo Evropské společenství a Evropská unie.

 

Proč chcete mělnit síly v EP založením nové frakce?

Nejde o rozmělnění sil. Jde o založení názorové a politické alternativy vůči převládajícímu proudu v EP, který představují jak evropští lidovci, tak evropští socialisté. Jsou to vyznavači eurofederalismu, tedy další bruselské centralizace a přenášení pravomocí na úroveň EU. S tím nesouhlasíme.