Jan Zahradil: Online rozhovor

Jan Smutný

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na vaše nejbližší plány v EP. S kým založíte tu novou frakci a co to vlastně obnáší. A také jak jste spokojený s nováčky, které do Bruselu povezete. Děkuji

 

Jan Zahradil

Hned zítra odjíždím do Bruselu dojednat finální kroky. Jsme v kontaktu s britskými konzervativci, teď kontrolujeme, kdo všechno byl z našich potenciálních partnerů do EP zvolen a na konci června bychom rádi vznik nové frakce oznámili. Z našich 9 europoslanců jsou tři „nováčci“ a věřím, že se tam prosadí.

Hanka Ch.

Tak jak jste to oslavil? Gratuluju vám.

 

Jan Zahradil

Děkuji. Oslava byla spojená se sledováním výsledků, které naskakovaly až asi do dvou do rána, takže jsme se snažili udržet sami sebe v použitelném stavu, abychom mohli reagovat a komentovat výsledky pro média.

Tomáš

Dobrý den. Jak jste spokojený s rekordně nízkou účastí? A divíte se, že se na to voliči po té šílené kampani vykašlali? Nebo jsme prostě neodpovědní? Díky za názor.

 

Jan Zahradil

Není rekordně nízká, je téměř stejná jako v roce 2004. Myslím, že eurovolby nikdy nepotáhnou tolik jako volby do národního parlamentu. Evropská unie je problémem sama o sobě a nezmění-li se zevnitř, volební účast bude stále klesat.

xyz

Pane Zahradile, odmítáte prohlubování evropské politické integrace a současně jste prosazoval(i) přijetí LS. Jak se to rýmuje? Nejde spíše o vítězství z nouze, protože mnoho voličů malých stran se bálo ztráty hlasu?

 

Jan Zahradil

Víte dobře, že LS jsme přijali spíše jako nutné zlo, rozhodně nad ní nikdo z ODS nejásal a víme o jejích nedostatcích. Naše postavení ale při vyjednáváních o ní nebylo takové, abychom dosáhli více. Pokud jde o malé strany, podle mě to tak muselo skončit. Tyto jednorázové projekty nemají šanci na úspěch. Postavit stranu jen na jedno použití k eurovolbám a myslet si, že za 3 měsíce dokážu oslovit voliče tak, abych prorazil, je nesmysl. Jsem docela rád, že v EP bude pokoj od nesnesitelně ambiciózních postav typu paní Hybáškové či Bobošíkové či že se tam nedostal přehnaně sebevědomý pan Macek a z druhé strany třeba SSO nebo Libertas.

sir Humprey

Lze výsledky voleb interpretovat jako vítězství zastánců Lisabonské smlouvy?

 

Jan Zahradil

Myslím, že Lisabonská smlouva nebyla volebním tématem a nehrála v kampani žádnou roli. Strany, které postavily kampaň na jejím odmítání (SSO, Libertas, Suverenita) nebo oslavování (EDS, SNK-ED) ve volbách propadly.

Sharkee

Dobrý den, proč je vaším partnerem v Polsku extrémistická strana Právo a spravedlnost a ne Občanská platforma Donalda Tuska?

 

Jan Zahradil

Právo a spravedlnost není extremistická strana, sdílíme s ní názory na budoucí uspořádání EU. Občanská platforma je již zcela „nakoupena“ Evropskou lidovou stranou a kopíruje její eurofederalistické vidění EU. Proto nemůže být naším partnerem.

jjumbik

Co říkáte na drtivé vítězství eurofederalistické frakce EPP-ED?

 

Jan Zahradil

Jsem rád, že prohráli evropští socialisté, to však neznamená, že jásám nad vítězstvím eurofederalistů. Bude dobře, pokud EPP-ED nedá dohromady nadpoloviční většinu s PSE, protože si pak nebudou moci rozdělit moc a vliv v EP jenom mezi sebe, jako v minulosti.

Peté

Vážený pane, dle mého vaše strana zradila velkou část svých voličů a je velká škoda, že se lidem nechce přemýšlet a chodí jak ovce k volbám a hážou vám hlasy proti nenáviděnému Paroubkovi (což si umíte šikovně vajíčkově zařídit). Co se znám osobně s voliči vaší strany, tak mezi jiným nechtěli a nechtějí těsnější integraci (začleněňování) ČR do bruselských a nikým nevolených byrokratických eurostruktur. Díky právě vaší straně ale prošla Lisabonská smlouva jak sněmovnou, tak Senátem. Mám v živé paměti, jak burcoval váš předseda senátory, aby pro LS zdvihli ruku a přitom trapně strašil Moskvou, když o několik dní později v Polsku mluvil obráceně. Neměl by tedy prodělat nějaké psychotesty, zda netrpí schizofrenií? Když už musím přispívat ze svých daní na Vaši „činnost“ ve zbytečném EU-parlamentu, mohl by jste být alespoň aktivnější, abych věděl, co tam za moje peníze děláte ? Narozdíl např. od paní Bobošíkové, jsem o Vás za poslední roky ani snad neslyšel (krom nějaké „plodné“ debaty v OVM) a to politiku sleduji celkem poctivě. Předpokládám, že byste byl sám proti svému korýtku, kdybyste souhlasil s V. Klausem, že EU-parlament i volby do něj jsou zbytečné a stačilo by vždy delegovat poslance z národních parlamentů?

 

Jan Zahradil

Myslím, že nemáte pravdu. Podle průzkumů právě voliči ODS měli a mají s Lisabonskou smlouvou nejmenší problém. Z LS nejsme nadšeni, ale neměli jsme sílu dojednat více – bylo proti nám 23 států, které chtěly původní euroústavu, doma pak celé politické spektrum včetně vládních lidovců a zelených. Výsledek tomu odpovídá. To je reálpolitika, řeči o „zradě“ a podobně patří do románů a ne do politiky. V té můžete dosáhnout jen toho, na co máte reálně sílu.

madqwert

Musím říci, že mne výsledek ODS překvapil, naopak jsem více čekal od SSO nebo libertas.cz (nevolil jsem je)… jak byste tento výsledek interpretoval, pro co lidé hlasovali? Pro LS? Proti Klausově snaze zničit ODS? Proti Paroubkovi?

 

Jan Zahradil

Myslím, že velkou zbraní ODS v těchto volbách byl právě Jiří Paroubek. Nátěr jakési pseudodemokracie z něj rychle oprýskal a objevila se jeho pravá podstata – nařvaný papaláš předlistopadového typu. Kdyby jinak vypadal, choval se a mluvil, tak by asi ČSSD nebudila u části voličů takové averze.

madqwert

A ještě jeden dotaz… podle mé analýzy neúspěch ČSSD je jakousi daní za její prosazení LS… voliči ČSSD jsou proti LS a z velké části euroskeptici, proto nechtěli volit ČSSD a buď nepřišli nebo dali hlas suverenitě Jany Bobošíkové, což je pro mne taková strana zdivočelých sociálních demokratů… Vidíte to podobně? A nebojíte se tedy, že se voliči k ČSSD vrátí, když volby nebudou o evropských tématech?

 

Jan Zahradil

Nevím, možná. Ale vaše analýza voličů ČSSD je pravdivá. Také nechápu tu devótnost ČSSD vůči EU, když jejich vlastní voliči to nesdílí. Jen to ukazuje, jak hluboko je ČSSD ve vleku Socialistické Internacionály a dalších podobných institucí a jak je ve věcech evropské politiky nesamostatná.

Roman David

Přeji dobrý den a prosím o Vaše odpovědi: 1) Které spisovatele a které knihy máte nejraději? 2) Kterých lidských vlastností si vážíte nejvíc a které naopak nesnášíte? 3) Jste pro jaderné odzbrojování? 4) Kterého politika nebo političky ze současnosti nebo z historie si nejvíc vážíte a proč? 5) Věříte v Boha, Ježíše Krista a v Ducha svatého? Pokud ano, jste členem nějaké církve? 6) Jaký by měl být optimální příjem rodiny – pracující rodiče a 3 studující děti? Uveďte, prosím, číselně vyjádřené rozmezí. 7) Souhlasíte s vojenskou invazí USA do Iráku v roce 2003? Děkuji Vám za odpovědi.

 

Jan Zahradil

1) Je jich příliš mnoho, než abych je tady vyjmenoval. 2) Odvaha/Závist. 3) V zásadě ano. 4) Margaret Thatcherové, za renesanci pravicové politiky a názory na evropskou integraci. 5) Ne. 6) Tato otázka postrádá smyslu, neexistuje „optimální příjem“. 7) Ano.

George

V Evropském parlamentu jste členem Výboru pro rozvoj a Dočasného výboru pro politické výzvy a rozpočtové prostředky. Čím se – během doby, kdy jste jejich členem – tyto výbory zabývaly a zabývají konkrétně?

 

Jan Zahradil

Výbor pro rozvoj rozhoduje o rozvojové politice EU, tedy o vztazích EU a tzv. Třetího světa. Ten druhý výbor rozhodoval o finančním rámci EU na období do r. 2013.

Josef

Co je podle Vás extremismus?

 

Jan Zahradil

Zejména šíření rasové, třídní či náboženské nenávisti, vyhrožování násilím či jeho užití k dosažení svých cílů, potlačování demokratických práv a svobod.

Dalibor

Korupce neboli česky úplatkářství znamená, že někdo chce získat neoprávněné zvýhodnění za finanční úhradu. To tedy znamená, že propouštění lidí z vazby na kauci je faktická korupce. Kdo má peníze na kauci, je z vazby propuštěn. Kdo nemá požadovanou sumu, má „smůlu“. Jste pro zrušení soudních kaucí?

 

Jan Zahradil

Ne. Kauce existují všude na světě.

Kamila

Dobrý den, v čem je podle Vás pro ČR přínosem, že je členem EU? V čem je pro EU přínosem, že jejím členem je ČR?

 

Jan Zahradil

EU je přese všechny výhrady dobrá značka, takže ČR jako člen EU je považována za stabilní, demokratickou a předvídatelnou zemi. Pro EU je přínosem každá taková země – rozšiřuje se tak oblast jednotného vnitřního trhu, roste obchod, zvyšuje se hospodářská dynamika a prosperita.

imax

V online rozhovoru na iDNES.cz jste mi na otázku, jestli je ODS pro nebo proti LS odpověděl: „Jistě víte, že většina poslanců a senátorů ODS hlasovala pro tuto smlouvu“ A jak vypadalo hlasování podle stenozáznamů? senát: 12 PRO / 19 PROTI, 3 se zdrželi a 2 nehlasovali sněmovna: 33 PRO / 37 PROTI, 9 se zdrželo. Neumíte počítat nebo jste lhář? Co vám na to řekli vaši kolegové z ODS, že o nich takto říkáte nepravdy?

 

Jan Zahradil

Omlouvám se. Správně to mělo znít „…část poslanců a senátorů ODS…“ Jsem rád, že umíte počítat aspoň vy a že jste všímavý.

Obelisk

Co je smyslem lidského života?

 

Jan Zahradil

Na to si musíte umět odpovědět sám(a).

John

Dobrý den, znáte postupy a pravidla poskytování laické „první pomoci“? Už jste někdy někomu první pomoc poskytl?

 

Jan Zahradil

Ne.Ne.

Hanelle

Nepojedete taky do Štrasburku na kole? 🙂

 

Jan Zahradil

Ne.

Rudolf Gabriel

Zajímá mě, jestli máte někdy z předsedy ODS = z Mirka Topolánka strach?

 

Jan Zahradil

Ne.

Janáček

Pamatujete si, jak jste před květnem 2004 varoval před Evropskou unií – jak bude draho, jak se rozplyneme, jak vzniká superstát, jak Němci prahnou po svých bývalých statcích v Česku? Co z toho se podle Vás vyplnilo?

 

Jan Zahradil

Můžete citovat, kdy a kde přesně jsem uvedená tvrzení vyslovil? Nebo se jen domníváte, že jsem je vyslovil, protože to o mně někdo napsal? Jinak pokud jde o superstát Evropa, mnozí v EU o něm bohužel stále sní. A také mnozí sudetští Němci stále prahnou po svých bývalých statcích v Česku. To je všechno pravda.

karelvesely

Dobrý den, četl jste dnešní Financial Times? Mám na mysli článek „Toryoví kráčí k impotenci“, tím samozřejmě myslí vás. Nebojíte se, že Britové nakonec cuknou a zůstanou ve frakci EPP-ED?

 

Jan Zahradil

Každá nová věc to má těžké, když vzniká. Až ale vznikne a prosadí se, dobude si postupně uznání. Pak i Financial Times budou psát jinak. Kdyby se politika řídila jen novinovými články, nikdo by nikdy nic kloudného neudělal.

Kondolíz

Proč si Brusel tak libuje v infantilním názvosloví? Sám jste působil jako „šerpa“, tak byste o tom mohl něco vědět.

 

Jan Zahradil

Eurospeak je opravdu někdy nesnesitelný. Je to důvod k tomu, proč lidé Evropské unii nerozumí.

Romana Raisová

Zjistil jste za těch pět let o EU něco, co jste před tím nevěděl?

 

Jan Zahradil

Zjistil jsem o EU mnoho věcí, bohužel spíše těch negativních. Iluze o fungování institucí EU už teď opravdu nemám. Dělá se tam spousta zbytečné práce, pro efekt, pro osobní zviditelnění atd. Heslem EU by mělo být „méně, ale lépe“. Bohužel se zatím řídí heslem „více, ale hůře“.

Tomáš Hanák

Pane Zahradile, kolik doopravdy dala ODS do eurokampaně? Děkuji za odpověď.

 

Jan Zahradil

Cca 50 milionů Kč.

Přemysl

Dobrý den, jaký máte názor na tuto záležitost? Když podle jednoho soudního rozhodnutí přiřkl soud katedrálu sv. Víta v Praze církvi, církev začala vybírat 100,- Kč vstupného. Nejenom z této kauzy vyplývá, že církve reálně o dost více prahnou po majetku než po duchovním zušlechťování lidí. S tím souvisí moje druhá otázka: Jaká by podle Vás měla být úloha a činnost církví v zemi?

 

Jan Zahradil

Bohužel to tak někdy vypadá. Proto se domnívám, že církve by neměly usilovat o hmotné restituce majetku, protože tím jen posilují domněnky o své „hamižnosti“. Jsem stoupencem úplné odluky církve od státu a nakládání s církvemi jako s jinými právnickými osobami. Dodávám, že nejsem členem žádné církve.

Theri

Dobrý den, pane Zahradile, volby do EP Vám vyhrál hlavně pan Tošenovský, co nabídnete v podzimních předčasných volbách?

 

Jan Zahradil

Nabídneme dobrý program. Evžen Tošenovský byl opravdu pro kandidátku ODS přínosem a rozptýlil tak pochybnosti o svém zařazení, které někteří vznášeli.

Radek

Nebylo by v současné situaci, kdy EPP-ED a PES mají dohromady asi 430 mandátů ze 730 výhodnější zůstat ve frakci EPP-ED a podílet se tak na moci? Takhle budete sedět někde v koutku a o všem budou rozhodovat socialisté s konzervativci, kteří mají v záloze ještě liberály z ALDE

 

Jan Zahradil

Podílet se na moci? Není to tak jednoduché. Myslím, že v menší frakci máme dokonce lepší možnost si na něco „sáhnout“ než v olbřímí EPP-ED. Navíc počtem funkcí se vliv a moc neměří, to už jsem si vyzkoušel.

Naštvaný volič

Osobně jsem velice rozezlen na nyní již bývalého premiéra Mirka Topolánka, který za ČR jako první z politiků podepsal špatnou Lisabonskou smlouvu! Před jejím podpisem mu nebylo jasné, jaké z LS plynou zápory nejenom pro ČR?! Svým podpisem LS ukázal Mirek Topolánek svou osobní devótnost vůči EU !!! Moje otázka pro vás je: Znáte obsah tzv. „Smlouvy s voliči“, kterou svým podpisem potvrdil Mirek Topolánek před parlamentními volbami v roce 2006?

 

Jan Zahradil

Ano, Smlouvu s voliči znám. Na otázky kolem LS již jsem odpovídal.

Katerina

Gratuluji k výsledku. Chci se vás zeptat, zda vás hlasování něčím překvapilo – co třeba počet preferenčních hlasů pro Andreu Českovou, kterou nikdo nezná a přesto ji lidé kroužkovali? Děkuji za odpověď.

 

Jan Zahradil

S výjimkou Evžena Tošenovského a mne nikdo z kandidátů ODS nepřekročil 5 % hranici preferenčních hlasů, nutnou pro změnu pořadí. Právě my dva jsme přitom žádnou osobní preferenční kampaň nevedli. Ukazuje se tedy, že tyto preferenční kampaně nejsou celkem k ničemu, když dotyčný není veřejnosti znám – a to i přesto že mnozí kandidáti do nich nainvestovali velké vlastní prostředky. Děkuji za dotazy, hodina uplynula a já se loučím. Přeji hezký den.